• |
ide | kryesore

Mediat greke: Rama mbron të drejtën e Athinës, një hap më pranë zgjerimit me 12 milje në Jon

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Media greke ‘’ProtoThema’’ i ka kushtuar një artikull zgjerimit të Greqisë me 12 milje në detin Jon, debatit të ndezur politik në Shqipëri dhe rolit të Turqisë.


Sipas artikullit, Rama mbron hapur të drejtën e Greqisë pë zgjerim në det dhe ky merret si një mesazh për Ankaranë nga Tirana.


Po ashtu sipas ProtoThema, tashmë Greqia është një hap më pranë finalizimit të zgjerimit me 12 milje në detin Jon teksa në Shqipëri Rama mbron të drejtën e Greqisë kurse opozita e akuzon për bisedime të fshehta.

”Mesazh për Ankaranë nga Tirana – “Greqia nuk kishte reaguar kur Shqipëria kishte zgjatur ujërat e saj territoriale në 12 nm. në vitin 1990 ”, theksoi Kryeministri shqiptar.

E drejta e Greqisë për të zgjatur sovranitetin e saj në 12 milje detare në Ishujt Jon dhe Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez mbrohet nga Kryeministri shqiptar, Edi Rama .”- shkruhet nga ProtoThema.

Lexo më tej: Zgjerimi i Greqisë me 12 milje/ Mendimi i ekspertëve: A cënohet Shqipëria? 

7 Comments

 1. A sa i poshter paska qene ky Rama . Sa antishqiptar paska qene.
  E shikoni , po shkruajne mediat greke per te.
  E shikoni ju o trushpelaret e Lapsit se me cfare argumentesh po ja u shpelan trurin Lapsi ?
  ‘ gazetari’ mediokre , per lexues analfabete.

 2. Mos u shqetesoni fare o Shqiptar:

  TIMONIERI EDI RAMA VERTET MBRON TE DREJTAT E GREQISE.

  -POR TIMONIERI ESHTE PATRIOT SE MBAN POTURE KUQEZI.
  -POR TIMONIERI ESHTE PATRIOT SE KA KOLLARE KUQEZI.
  -POR TIMONIERI ESHTE PATRIOT SE KA STEME KUQEZI.

 3. Kush mendon se palloshi po mnron greket eshte anti shqiptar .
  Palloshi eshte buri me i mire qe ka pare ky vend . i ngopi xhepat e ti me para publike dhe miletin me lugen bosh .
  Pallosh . sa te jesh ne pushtet qiji ropt ketij vendi se dele milet ke perballe . Kur i qine e i rreh te duan dhe te servilosen me shume /

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu