• |
ide | kryesore

PD: Rama jep kalatën e Portit të Durrësit për 30 mln euro tek pronarë të fshehur në parajsa fiskale

-Instant, Lajme, Të fundit

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, në një deklaratë për mediat u shpreh se kryeministri Edi Rama po jep një tjetër koncension korruptiv.


“109 ditë para largimit, Edi Rama po lë pas tokën e djegur. Radha i ka ardhur Portit të Durrësit, një aferë korruptive 30 milionë euro, që ne e denoncuam 2 muaj më parë”, u shpreh Tabaku.


 

Më tej Tabaku bën të ditur emrin e kompanisë përfituese të koncensionit prej 30 milionë eurosh duke shtuar se ajo operon në Maltë dhe se njihet ndërkombëtarisht për operacione të dyshimta.

“Edi Rama ka detyrimin t’u thotë sot shqiptarëve kujt ia ka dhënë me koncesion kalatën e Portit të Durrësit për të futur në xhep 30 milionë euro nga taksat.

109 ditë para largimit Edi Rama nuk mund t’u fshihet më shqiptarëve.

Ata e dinë dhe e ndijejnë në lëkurë se për 8 vjet me radhë ky kryeministër i gënjeu, i mashtroi, shkatërroi ekonominë, rriti koston e jetesës dhe papunësinë.

Kur të votojnë në 25 prill, qytetarët do të kenë në listën e grabitjeve të taksave të tyre nga qeveria edhe Portin e Durrësit.

Kompania e shpallur fituese për koncesionin 30 milionë euro quhet “Hili Company Limited” . Ajo operon në Maltë dhe njihet ndërkombëtarisht për operacione të dyshimtë nga skandali i “Panama Papers”.

Administratori i kompanisë është hetuar në Maltë për pastrimin e parave dhe për mekanizma të ngjashëm. Prandaj, Edi Rama duhet të dalë sot para shqiptarëve dhe të thotë çfarë e detyroi të japë pasurinë e vendit, kalatën e Portit të Durrësit, tek një kompani fantazëm.

Kjo nuk është hera e parë që Edi Rama bën biznes të pistë me pasuritë dhe taksat e shqiptarëve.

Të njëjtën skemë ka ndjekur edhe me incineratorin e Tiranës, pronarët e të cilës janë të fshehur në llogari ofshore dhe paguhen miliona euro nga qeveria e Edi Ramës dhe bashkia e Erion Veliajt.

• Kush janë pronarët e vërtetë të kësaj kompanie?
• Çfarë dhe kush fshihet pas kompanisë malteze që do të marrë në dorëzim një pjesë të Portit të Durrësit?
• Pse Edi Rama po dorëzon një nga pikat e sigurisë kombëtare tek një kompani me pronarë të paidentifikuar?

Këto pyetje duan përgjigje konkrete nga përgjegjësi kryesor i shkatërrimit të ekonomisë sonë dhe i shpresës së mijëra të rinjve”, shprehet Tabaku.

 

 

1 Comment

  1. Nje sqarim : PD -ja , para se te ikte , i dha Kurumit me koncesion terminalin per 35 vjet. Kurumi e shkaterroj teresisht. Por vet Kurum , e mori me licensen e kompanise malteze, pasi kjo kompani merret me transporte ne det. Kurumi ishte thjesht pazare qeverish, sic eshte edhe sot.
    Perpos te gjithave , ne kete fushe nevojitet kompani me pervoje sic ndodh ne cdo shtet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu