• |
ide | kryesore

Rama shfryn për humbjen me Becchetti-n: Do marrë atë që nuk thuhet, atë që mbetet por nuk hahet!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Për herë të parë kryeministri Rama ka pranuar humbjen e gjyqit me Francesco Becchetti-n për mbylljen e Agon Channel për të cilin shqiptarët do të paguajnë 110 milion euro. Por kryeministri ka thënë se ka fituar 3 gjyqe të tjera dhe se Becchetti do të marrë, siç u shpreh Rama “atë që nuk thuhet, që mbetet pasi hahet”.

Rama bashkoi në përgjigjen e tij për humbjen e gjyqit edhe Sali Berishën dhe Ilir Metën, pasi siç tha ai patën një gëzim të neveritshëm. “Dy njerëzit më të gëzuar për për një gjyq që ne e humbëm, por pasi kemi fituar tre të tjerë me një marifetçi të paskrupullt që ju këtu e njihni mirë, ishin po këta, Ilir Meta dhe Sali Berisha, një gëzim i neveritshëm. Dhe në ndërkohë një përpjekje po kaq e neveritshme për të nxitur ata të cilët janë ndjekësit e tyre me sytë dhe me veshët top, por me mendjen tapë nga dokrrate tyre duke arritur të shpërndajnë edhe trakte natën në Tiranë se tani shqiptarët do paguajnë një gjobë 11 milion. Unë nuk mund tju them si e qysh, por ai marifetciu bashkë me Ilirin dhe Saliun do marrin atë që nuk thuhet, atë që nuk hahet, që mbetet por nuk hahet, sepse lufta kundër atij marifetçiut vazhdon dhe ai është në kërkim nga drejtësia shqiptare” tha Rama gjatë takimit me socialistët në Tepelenë.


Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve ka rrëzuar ankimin e qeverisë shqiptare duke dënuar vendin tonë me 110 milionë euro. Kjo shumë do ti jepet biznesmenit italiane, Francesco Becchetti, si dëmshpërblim për mbylljen e padrejtë të televizionit në pronësi të tij në vitin 2015. Autoriteti në të cilin u paraqit ankimi i qeverisë shqiptare e ka vlerësuar të padrejtë pretendimin për të rrëzuar vendimin e gjykatës së Strasburgut duke e lënë atë përfundimisht në fuqi.
Përpjekja e qeverisë shqiptare për të anuluar dënimin me 110 milionë euro gjobë në procesin e hapur nga biznesmeni italian, Francesco Becchetti,ka dështuar. Zëri i Amerikës njoftoi se Shqipëria humbi përfundimisht gjyqin me sipërmarrësin italian lidhur me dëmshpërblimin e kërkuar nga ai për mbylljen e televizionit “Agon” në vitin 2015.
Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) një gjykatë arbitrazhi, pjesë e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte “motivuar politikisht”.
Ky dënim përfaqëson vlerën më të lartë me të cilën Shqipëria është dënuar nga një gjykatë arbitrazhi.
Autoritetet shqiptare reaguan duke kërkuar anulimin e vendimit të marrë, ndërsa vetë kryeministri Edi Rama, shpjegoi se Shqipëria nuk ishte dënuar dhe se vendimi nuk ishte përfundimtar.
Në gusht të vitit 2019 Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve pranoi ankimimin duke urdhëruar pezullimin e përkohshëm të ekzekutimit të vendimit të saj.
Ky apelim është një formë e jashtëzakonshme rekursi e parashikuar në mbrojte të parimeve themelore juridike që lidhen më një proces.
Kërkesa e palës shqiptare, u bazua te pretendimi per shkelje të procedurave gjatë procesit të arbitrazhit, por Komisioni Ad-Hoc i ngritur për shqyrtimin e rastit, nuk e ka gjetur të drejtë pretendimin e palës shqiptare, e cila do të duhet tanimë të paguajë dëmshpërblimin prej 110 milion eurosh.
Për t’u përfaqësuar në procesin e ankimimit, Avokatura e Shtetit shqiptar kishte përzgjedhur studion amerikane, Foley Hoag, me një eksperiencë në trajtimin e rasteve të ngjashme.
Ndërsa në anën tjetër sipërmarrësi italian Becchetti, përfaqësohej nga dy studio të mëdha ligjore, Debevoise & Plimpton, me seli në Neë York, dhe Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, me seli në Paris dhe Neë York.

26 Comments

 1. Kush ta pjerdh ty derjtesine tende o qen, i ballkanit! Ta bera pak qejfin , nuk te quajta qen i Shqiperise por i Ballkanit, sepse edhe qen pranon te jeshe vetem te jeshe ne kye te vathes hajdute!

  1. Mbase do marre edhe k** Beketi, por parate shqipetareve te vuajtur do tua marre, per merite te rames e ca si ty qe e lepijne

  2. BEKETIT JA QIFSHA ROPT KU I KA POR EDHE TY DHE KETIJ PALLOSHIT JA SHKERDHEFSHA TE 700 MIJE BREZAT . TANI O PAGUJ 50.000 LEKSHIN OSE ÇO GRUAN DHE ROPT E SHTEPISE QE TIQI BEGETI O PROSTITUTE MAVI

  3. moz cigarja te ka bere me dhjetera vellezer e motra, po qe ti s’i njeh, se jane shperndare

 2. Në krye të 65 punonjësve rebelë, qëndron Fisnik Tabaku, vëllai i opozitares Jorida Tabaku që me urdhër partie po strumbullon një vepët të rëndë penale duke cënuar sigurinë kombëtare. Fisniku, drejtor i ka qysh prej janarit 2021 që tenton e organizon pengimin e ardhjes së vaksinave antiCovid në Republikën e Shqipërisë duke rrezikuar jetën e qindra e mijëra qytetarëve shqiptarë.

  Mes gjithë kësaj loje të pështirë e plot rreziqe shëndetësore e penale, ti Jorida Tabaku duhet të ngrihesh mbi patetizmin militantesk e ti japësh urdhër tët vëllai tu bëjë thirrje grevkstëve milionerë të hapin qiejt e Shqipëri, të lejojnë vaksinat të prekin tolën tonë e të mos luani me shëndetin e njerëzve në këtë kohë kolere ku kolerat e partive do neveriten edhe prej historisë!

  1. Ore sufllaqe
   ke ndonje koment per Bexhetin ti qe do marri 110 milion. Lere Tabakun ti. Po te kete bere veper penale plaseni brenda ate me Saliun dhe me Meten. Perndryshe mos hani m. kot

 3. Ore shkerdhat ato qe nuk hahen dhe nuk thuhen jan muterit kur u bere kaq me kyltyr ti plere, mutin do e hash ti o gomar i gomereve, ke humbur gjith gjyqet dhe prap s ke turp e thua qe s do marin gje jo o plere jo vendin ne burg e ke o qelbesire o super hajdut.

 4. O Adi, ky harron se “drejtesia e re” funksionon vetem ne Shqiperi dhe kujton se mund te luaje sic luan ketu, ose me mire sic ka luajtur ketu. Mospagimi i detyrimit ndaj Becchettit do kete pasoja te renda per vendin.

 5. hahahaha ca mjerani. O zot kush i drejton shqiptaret. Gjykata e arbitrazhit nuk ka ato Mrikat e tua te “drejtesise se re” or adoleshent i thinjur qe mund ti kurdisesh ti si te duash.

 6. I paemer 17.02. Po di te shkruash e te flasesh mos kopjo
  pik per pike Bledi Manen e Topit, Futi ndonje gje dhe nga vetja.

 7. MUTIN DO TA HASH TI O LURVE E GJATE . BILES DO HASH EDHE KARIN MBARE E PRAPE NE BURGUN E SHKODRES O GJAKKURVE

 8. Ky po tenton te mbaje me uje te ngrohete kurvat e tij votuese se lekeyt do ti paguaj si çeçua . Por me kurve se palloshi do jete bukuroshi basha nese nuk e denon me burg kete pis mashkull.

 9. O plehre njeri,o mashtrues ordiner dhe ju lipiresbythesh qe mbroni kalorsin e fytyres se vrerosur,edvin rama !Parate do paguhen qindarke per qindarke !Kane filluar tanime o pjelle e ndyre e eterve vrases ?!Po te sekuesteohen parate e llogarise se Albkontrollit per fajin tend dhe monstes erion velia qe bente 5 dasma me nje baxhelle !Do sekuestrohen ambasadat tona ne USA,dhe kudo tjeter deri sa te arrije shuma dhe pasojat do jene te parikuperueshme !
  Po si ka mundesi qe gjen zhulesa e koqe injorante e tall bythen me to qe nuk i merr dot ?!Po i merr o monster,do ti marre se ka vendosur gjykata perfundimisht o plehre mashtrues ordiner !Ti mendon se ke tw besh me rregjimin kriminale te drejtesise dhe shtetit ne Shqiperi,jo o monster,do te shkerrdhejne mamane dhe Shqiptaret duhet te sekuestrojne pasurite ty,erion Velise dhe mjafton kjo per te Paguar Bechettin !!!

 10. Asetet e Albakontrollit janë konfiskuar dhe ky palaço pushon e konfiskon punonjësit.Po ça faj të kanë more këlysh i kriminelit.Kujtove se bëre trimin me Beketin.Harrove që ai është Italian e është më kodosh se ty.Dhe ti paftyrë meresh me rrogëtarët!!!Thua që do marë atë që sthuhet!!Ai do i marë lekët se ka vendos gjykata e arbitrazhit por e keqja është që do i bjerë barra taksapaguesve.Por nëse vepron ligji ato duhet ti paguash ti mor i çmëndur.

 11. Ky e kujton Becchetin si ate fakirin qe e dergoi ne burg per 27 euro te fatures se energjise nga ku doli i vdekur, kujton se drejtesia nderkombetare eshte e kapur si kjo e reformes. NQS nuk paguhen leket menjehere
  atehere demi shumefishohet sepse fillon kamata, dhe sic ua more leket hallexhijve dyfish faturat e energjise, ashtu dyfish do ta paguajme Becchettin.

 12. Vendimin do zbatohet si dreqi se ndryshe shkon ne Gjykaten e Strasburgut dhe t’i keput edhe 100 million te tjera. Mos krijoni iluzione idiote se eshte Rama ne hall te madh ngaqe per here te pare ne historine e Shqiperise nje kryeminister fajesohet nominalisht ne nje vendim gjykate per me teper nderkombetare per nje dem 100 milion euro.
  Vendimi do shkoje ne gjykate apeli per njohje formale dhe do kaloje ne ekzekutim. Kaq e thjeshte eshte. Tjerat jane pordhe me rigon per militante tru-shkulur si ai zotimi per padi ndaj Peter Tiede-s se Bildit.

 13. Si plaku mere eshte bere

  Ramso, sa me shume qendron aq me shume i percan Shqiptaret, je bere rob i yrryer robo, dikur kete ndjenj e kisha per Saliun, po ti ja ke zone vendin.

 14. E ka ndeshkuar per teke te tij,dhe monstres krijese te tij erion velia,Shqiperine me 110 ml euro e ka ze e flet krimineli ?!Duhet te shkosh ne burg para zgjedhjeve por ka per te mbyllur dhe ca llogari ne sherbim te mafies nderkombetare dhe pastaj vete do ta dorezojne siç ka ndodhur me Gedafin,Mubarak e ca te tjere dhe fatin e tyre e dini tashme !!!
  Edvin,je ndyresia me e madhe qe ka nxjerre ky komb,nuk ka te dyte dhe do ngelesh perjete monster,keshtu do citohesh ne librat e historise si djall !

 15. Eshte ne kerkim nga drejtesia shqiptare thote palla,po kush e pjerdh drejtesin tone,ai ne kerkim ishte nga kjo drejtesi po kush e kap,ky kujton se ka te bej me nje njeri te rendomt,Becheti ben palle duke shetit europen eshte italian e edpalla nuk e kap dot se te kapin prej koqesh dhe te qijn seprapthi sa te habitesh,vazhdo gjenje ty sdo te marrin gje por buxhetit te shiptarve po.

 16. Dhe cdo dite qe kalon shtohet interesi mbi penalitetin.Mbajeni me gajret o te marre rilindas KM, po jane para te shqiptareve e qe ne se jeni pak te vete dijshem edhe tuajat.Po ju jepni dhe jeten per partine.Ptu rrace e felliqur, ne gjithe lindjen ndryshuan ketu akoma njesoj mbetet.
  Kushti baze per cdo qeveri qe vjen sekuestrimi i cdo pasurie te politikaneve abuzues, pa diskutuar denimin penal.
  Mospengimi i drejtesise po aktivizimi i saj .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu