• |
ide | kryesore

Studimi izraelit/ Varianti afrikan i koronavirusit mund të shmangë mbrojtjen e Pfizer

-Instant, Arkiva, Planet

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Afrikën e Jugut mund të shmangë në një farë mase mbrojtjen e dhënë nga vaksina e Pfizer/BioNTech, zbuloi një studim i të dhënave në Izrael.


Studimi, i publikuar të shtunën, krahasoi pothuajse 400 njerëz që kishin rezultuar pozitiv për COVID-19, 14 ditë ose më shumë pasi kishin marrë një ose dy doza të vaksinës, përkundrejt të njëjtit numër të pacientëve të pavaksinuar me sëmundjen.Ajo përputhej me moshën dhe gjininë, ndër karakteristikat e tjera, raporton reuters.
Varianti i Afrikës së Jugut, B.1.351, u zbulua se përbën rreth 1 për qind e të gjitha rasteve COVID-19 në të gjithë njerëzit e studiuar, sipas Universitetit të Tel Avivit dhe ofruesi më i madh i kujdesit shëndetësor të Izraelit.

Por midis pacientëve që kishin marrë dy doza të vaksinës, shkalla e prevalencës së variantit ishte tetë herë më e lartë se tek të pavaksinuarit – 5.4 për qind kundrejt 0.7 për qind.

Kjo sugjeron se vaksina është më pak e efektshme kundër variantit të Afrikës së Jugut, krahasuar me koronavirusin origjinal dhe një variant të identifikuar së pari në Britani që ka arritur të përmbajë pothuajse të gjitha rastet e COVID-19 në Izrael, thanë studiuesit.

Studiuesit paralajmëruan, megjithatë, se studimi kishte vetëm një madhësi të vogël të mostrave të njerëzve të infektuar me variantin e Afrikës së Jugut për shkak të gjërave të rralla në Izrael.

Pfizer nuk pranoi të komentonte mbi studimin izraelit. Pfizer dhe BioNTech thanë më 1 prill se vaksina e tyre ishte rreth 91 për qind efektive në parandalimin e COVID-19.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *