• |
ide | kryesore

EMA: Johnson & Johnson në shqyrtim, nuk ka prova për mpiksje gjaku

-Instant, Arkiva, Planet

Komiteti i sigurisë i Agjencisë Europiane të Barnave (EMA) po heton që prej një jave të gjitha raportet e ngjarjeve embolike te personat e vaksinuar me Johnson & Johnson, njoftoi rregullatori në një shënim.


“Tani për tani, nuk është e qartë nëse ekziston një lidhje shkakore”, tha EMA.


“Zhvillimet e sotme po monitorohen nga afër nga EMA”, shkroi në “Twitter” eurokomisionerja për Shëndetin, Stella Kyriakides.

Agjencia vuri në dukje se është në kontakt me rregullatorin amerikan FDA dhe rregullatorët e tjerë ndërkombëtarë dhe do të komunikojë më tej sa të përfundojë vlerësimin.

Vaksina anti COVID-19 Johnson & Johnson u ndalua në SHBA dhe shpërndarja e saj në Europë u vonua, sepse autoritetet shëndetësore po hetojnë një lidhje të mundshme me raste të rralla të mpiksjes së gjakut në disa të vaksinuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu