• |
ide | kryesore

Sekretari amerikan i Shtetit: Arsyet pse Sali Berisha dhe familja shpallen non-grata në SHBA

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shpallja non-grata e Sali Berishës dhe familjes së tij u argumentua nga Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken.


Lexo më tej nga Lapsi.al: LAJMI I FUNDIT/ Sali Berisha shpallet person non-grata në SHBA 


Sipas zyrtarit të nivelit më të lartë amerikan, Sali Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive si kryeministër dhe ka përdorur pushtetin për përfitimet e tij, për të pasuruar familjarët dhe aleatët e tij politikë.

Blinken thekson se Berisha me retorikën e tij tregon se është i gatshëm të mbrojë veten dhe njerëzit rreth tij në kurriz të hetimeve të pavarura.

“Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.” – deklaroi Blinken.

“Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Përveç Berishës, unë po caktoj publikisht bashkëshortin e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.” – thuhet mes të tjerash në reagimin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken. ©LAPSI.AL 

24 Comments

  1. Vendimi amerikan dhe menyra e shpalljes se bujshme te tij synon diskreditimin e perhershem te njeres prej familjeve me te fuqishme politike shqiptare te te gjitha koherave.

   Vulos gjithashtu edhe fundin e PD-se, te pakten ashtu si e kemi njohur.

   Bashke me Berishajt marrin fund politikisht edhe Basha, Nishani e thuajse gjithe te tjeret qe jane katapultuar ne poste te rendesishme ne parti dhe ne shtet ekskluzivisht fale tyre.

   Nuk kam ndonje simpati te vecante per Berishen apo PD-ne, por nuk me duket gje e mire per Shqiperine gjymtimi i metejshem i asaj opozite cop-e-cik qe kemi.

   Nuk e kaperdij dot ngazellimin e nje enveristi e vellai trafikantesh si Xhafa, perballe rrenimit te partise demokratike te shqiptareve, qe erdhi ne pushtet pikerisht si projekt USA.

   Pastaj nje pyetje kam per Mr. Secretary of State: Berishajt e kane levruar korrupsionin para 8-9 vitesh, qe athere jane ne opozite, po per keta qe jane ne pushtet tash e dy legjislatura, qe i kane ende ne qafe melcite e mitmarrjes, si patet nja dy sacme!?

   Se Berisha vodhi c’vodhi veshtire te na ktheje gje, kurse keta edhe mund te frenohen, ndoshta…

 1. Vendimi Amerikan ndonese i drejte por super i vonuar eshte i kalkuluar ne kordinim te plote me veprimtarine shantazuese te ambasadores amerikane ndaj PD per te njohur rezultatin e dale nga masakra zgjedhore.E kujt i intereson se nje plak 80 vjecar eshte ose jo i pelqyer nga amerikanet? Ulerites fakti qe shqiperia ka mbi 100 SUPER te korruptuar dhe mbas 30 vjetesh amerikanet nje dite me diell u kujtuan per ta shpall non grata. Qesharake ne nje kohe kur vemendja e popullit shqiptar dhe e vendeve te BE esht e perqendruar te masakra zgjedhore. Zot na ruj se mbas 30 vjetesh do na dali te gjitheve emri nga nje zoteri tjeter i ngjashem me Blinken dhe Juri Kim. Ha ha ha ha ha infinit ha

  1. edhe ti o Miri me fjalet e Berishes po ecen “masakra zgjedhore”. Keto zgjedhje kan qene jo me shume e jo me pak si te gjtha zgjedhjet qe jan zhvilluar ne shqiperi nga 2009 e ketej, me perdorim te shtetit e administrates ne fushate, me blerje votash, me shantazhe. Ndaj amerikes i duket ne rregull, se thote sic i beni bere perhere qene dhe kesaj rradhe, pse habiteni. Ketu ka dhe nje problem tjeter, mund te denoncojne publikisht per vjedhje, blerje apo manipulim partite e reja qe sjan perfshire kurre ne keto skema, por jo pd apo lsi qe kur kan qene vete ne pushtet kan bere fiks te njejten gje e as me shume e as me pak. Ndaj po ta shohesh kur keta flasin si rruhet shume njeriu

   1. Pikërisht vetëm militantët e verbër te pedes bëjnë sikur s’e kuptojnë k’të fakt që kur ishin vetë në pushtet s’kanë lënë veprim të paligjshëm pa bërë për të manipuluar rezultatin ndryshe do i hapnin kutitë. Kto dhe tani në opozitë vjedhin partitë pa komisioner. Imagjino pastaj çfarë masakre elektorale bën me zgjedhjet brenda partisë së tyre në 2017. Nuk kanë shfaqur një herë të vetme pendesë dhe kujtojnë se i do elektorati gri! Njoh gjithë ato socialista që s’e shohin dot me sy Ramën dhe prapë votojnë ps vetëm nga frika gogolit PD që i vret qytetarët dhe kur është në opozitë, imagjino se ç’bën në pushtet!

 2. Ne fakt, nuk e meritojne vetem Berisha dhe Doshi, por ka edhe shume emra te tjere pas duke filluar nga Balla dhe shefi i tij. Berisha me sa duket iu ka prishur planet per nje qeveri koalicioni PS-PD dhe prandaj eshte goditur sot. Neser do e kene rradhen te tjeret.

  1. Si u shpallkerka Berisha non grata pervecse per efekt politik te brendshem? asnje efekt tjeter nuk ka.

   Ky eshte maskarallek. Berisha nuk eshte shenjtor por ka mbi 8 vjet qe e ka lene pushtetin dhe eshte ne opozite. Dikush nga shqiperia ka lobuar qe te ndodhe ky botim publik, dhe asnje tjeter pervecse Edi Rama. Per efekt politik te brendshem.

   USA me te vertete qe eshte ne KRIZE si vend. Berisha minimalisht ka 50 % mbeshtetje sot. Minimalisht gjysma e shqiptareve e shohin kete veprim si investim te USA per te ber pale haptaz me Ramen dhe korrupsionin e tij

   USA paska pjerdhur fare, ska me orientim , te presim kur te nxjere publikim per makronin apo merkel per nordstream 2 .
   paskan pjerdh fare, mire shqiperia qe eshte vend kari komplet, po edhe keta mjeshtrat e demokracise ne bote i paskan leshu pullumbat fare, spo u ha trapi fari se ca efekti kane publikime te tilla bastarde, jane apo partizane dmth te njeanshme.

   ka kohe qe po fryn ere e keqe ne USA

   1. E pamë sa mbështetje ka me 5000 vota. Aq mbështetje ka sa ç’do Shqiptar i ndershëm sot po feston për dënimin politik të Sali Fazlliç Gërdecit.

  1. mos u qaj hallin se per biznes jan te gjith bashke keta, kshuqe s´eshte habi qe 30 milionet e unazes ti kete marre Berisha me te birin e Kristaqit

   1. Jo se Berisha s’ka vjedhur dhe as ka vrarë sipas këtyre shtazëve të pedes. Si s’kanë neveri nga vetja dhe si nuk i bezdis e vërteta dhe e drejta këto mostra, zoti e di!

 3. Po rama nuk shperdoroi fondet publike me becchetin? Etj etj etj me kurvat e rilindjes? Apo kurva kimete nuk shef nga keto. Usa shtet i qelbur. Saliun ta kishin kap kur duhej, tani le te hane mut kot. Edhe ramen do e shpallin non grata pas ca vjetesh kurse sot i lepihen, njesoj sic bene me saliun.

 4. Pra morali i fabules eshte:

  “Edvin Rama dhe morrat perreth, do shpallen non-gratta, 8 vjet pasi te bien nga pushteti, nese, por jo me heret!”

  Deri atehere,ne te tjeret qe shofim me sy si po nuseron rilindja, te ngrofemi ne diell.

  Sa bukur

 5. Me mire ta kishit shpallur non grata pas vdekjes. Tani jeni ne rregull se edhe lali pidhin e keni xhan edhe ec atu… e lluku lluku…
  Po per dullen nai llaf?

   1. Ka lobuar erioni para dy ditesh postoj fotografi nga America me arvizun kushedi sa thas me dollar ju ka derguar blinkenit arvizut dhe koreanit lu rama ishte ne dieni e kishte paralajmeruar . po te kesh nje million dollar kushdo mund te behet shtetas American me passport Olsi vllaj I kryeministrit e ka bere nje gje te tille

 6. Për këtë ke shumë të drejtë, hajdutë të ndyrë janë dhe politikanët amerikanë, vodhen sa deshen me berishën dje e me Ramën sot, dhe kur si duhen më i fusin shqelmin.

 7. Sot Ju amerika e.sorosi JENI XHVLERSUAR NGA POPULLI QE.U DERGJ BURGHEVE PER AMERIKEN KENI DALE HAPTAZI NE KRAH TE RILINDOKOMUNISTAVE NEVERI PER CIFUTI BLINKEN QE. SOT E CVERSOJ USA NE SY TE POPULLIT SHQIPTAR BLINKEN CIFUT I SHITUR IPAMORAL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu