• |
ide | kryesore

“Time Out” liston 10 rrugicat më të interesante në botë, cilat janë ato

-Instant, Planet

Prej disa kohësh tashmë, ka qënë pothuajse e pamundur që gjithë secili prej nesh të largohet nga vendi ku banon, për shkak, sigurisht të pandemisë dhe urdhërave të dhëna nga organet kompetente të secilit shtet.
Por, nëse jeni duke ëndërruar për udhëtime ndërkombëtare, ose thjesht të t’u degëzuar nga lagjja juaj në qendër të qytetit, Time Out ka gati disa ushqime frymëzimi gati.


Marka globale e medias ka rrumbullakosur ato që i quan rrugët “më të interesante në botë”, siç janë zgjedhur nga rreth 27,000 banorë të qytetit nga e gjithë bota.


Për të finalizuar 10 më të mirët, redaktorët e Time Out nga secili destinacion anketuan rrugët e sugjeruara, duke u përqëndruar në pikat kryesore të ushqimit dhe pijeve të çdo nominimi, ofertat kulturore dhe të natës. Ekipi gjithashtu shqyrtoi mënyrën se si secila rrugë ka kultivuar një ndjenjë të komunitetit, e cila ka qenë ndoshta më e rëndësishme se kurrë në prag të pandemisë.

Në krye të listës është Smith Street në Melburn, Australi, një rrugë e zhurmshme e njohur për dyqanet e saj të pavarura, baret gay, vendet e muzikës live dhe restorantin.
Mënyra në të cilën komuniteti lokal është mbledhur rreth bizneseve të Smith Street gjatë bllokimeve të Melburnit ndihmoi rrugën të arrijë vendin e parë, sipas Time Out.

Numri dy në listë është Passeig de Sant Joan i Barcelonës. Rruga Spanjolle mund të mos jetë aq e famshme sa Las Ramblas e Barcelonës, por Passeig de Sant Joan është i njohur për të qenë një nga korridoret e para të gjelbërta të qytetit ka korsi biçikletash, trotuare të gjera, pemë dhe shumë vende të jashtme. Tani për tani, po pret gjithashtu tregun e ushqimit Mercat de l’Abaceria.

Në numrin tre në listë është South Bank i Londrës, një rrugë interesante nga ana e Thames, shtëpia e Teatrit Kombëtar të Londrës dhe Shakespeare’s Globe, të dy duke u përgatitur për sezonet e teatrit veror ndërsa Anglia vazhdon të zhbllokojë kufizimet e saj për Covid.

Ky vendkalim në Londër është i njohur gjithashtu për pamjet e tij mbresëlënëse të Katedrales së Shën Palit përtej lumit, dhe ka shumë ushqime dhe pije.
Ndërkohë arti mahnitës në rrugë ishte ai që ndihmoi San Isidro në Havana, Kuba të siguronte vendin e katërt në listë. Në numrin e pestë është Bulevardi i gjërë i Los Anxhelosit, një nga rrugët më të famshme të qytetit Kalifornian.


10 rrugët më të mira nga “Time Out”

1. Smith Street, Melbourne, Australi

2. Passeig de Sant Joan, Barcelona, Spanjë

3. South Bank, Londër, MB

4. San Isidro, Havana, Kubë

5. Bulevardi Sunset, Los Angeles, USA

6. Witte de Withstraat, Roterdam, Hollandë

7. Rua Três Rios, São Paulo, Brazil

8. Haji Lane, Singapor

9. Rua Rodrigues de Faria, Lisbonë, Portugali

10. Calle Thames, Buenos Aires, Argjentinë

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu