• |
ide | kryesore

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

-Instant, Lajme, Planet

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik.
OBSH e barazon ndotjen e ajrit me konsumin e duhanit dhe ushqyerjen e pashëndetshme. Organizata u bën thirrje 194 vendeve anëtare që të ndërpresin emetimet e dëmshme dhe të veprojnë kundër ndryshimeve klimatike, përpara samitit që mbahet në nëntor.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu