• |
ide | kryesore

Rama e pranon: Kemi nevojë një reformë të re territoriale

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjatë intervistës në “Open”, kryeministri Edi Rama ka pranuar për herë të parë se reforma territoriale duhet ribërë. “Edhe unë mendoj që kemi nevojë për një reformë territoriale. Problemi është që opozita kërkon ta shtojë numrin e bashkive, unë them që duhet t’i zvogëlojmë akoma sepse jemi një vend i vogël dhe skemi burime njerëzore të pafundme”, u shpreh Rama. Ndarja e re territoriale u miratua në vitin 2014. Prej atëherë Shqipëria ka sot 61 bashki. Opozita nuk mori pjesë në këtë proces, të cilin e ka cilësuar si të orkestruar për të krijuar njësi vendore që i shërbejnë Partisë Socialiste për interesat e saj elektorale.6 Comments

 1. Vertet se me kete qe eshte ka 15 bashki gjysma veriore e Shqiperise , behe vetem dy bashki dhe pjesen jugore behe 80 ,mos ler fshat te Vlores ,Gjirokastres e Tepelenes pa e bere bashki.

 2. Po ore shkerdhat km ka nevoj per ta riber ref teritojale por kur e bere vet the esht ref me e mira ne bot pasi te sherbente ty, qar bere ti palaqo kn dhe s duhet riber. Tutje fatkeqsi e kombit Shqiptar🤮💩Never💩🤮💩🤮

 3. rama basha në sinkron… pra basha do bëjë përsëri reformën që do rama, edhe 12 vjet të tjera në pushtet.. ka në tavë bashën një pupac që sfitoi dot asnjëherë

  por merr projekte nga kunati i tij erion isufi i landmark

  kjo ishte arritja e bashës , të bëjë opozitë aq sa për të marrë lekë nga rama

  i paaftë për opozitë , humbës, i mefshtë dhe në fund pupac

 4. Po te hedhesh 1 veshtrim, numri i punonjesve ne bashki eshte shtuar. Reforma jo vetem qe nuk solli shkurtim por rriti burokracite per te marre sherbimin nga qytetaret, sidomos ne ato periferike qe iu bashkuan atyre te presupozuara qendra, edhe pse kemi portalin…. duhet disa here te shkosh prane institucioneve per te marre vesh se ku duhet te shkosh.

  1. pse habitesh?

   ne te gjithe institucionet ka super mbushje me te paafte qe marrin rrogat me kot dhe nje sherbim skandaloz, institucione qe nuk kryejne funksionet minimale, por ama mbushen me te paafte dhe te bejne investime me kot . ne shtet opex rritet capex rritet, borxhi rritet , dhe te gjitha paguhen nga shtetasit, direkt nga tvsh 40% e buxhetit, apo tatime taksa te tjera dhe borxh qe merret nga qeveria..

   kjo qeverisje eshte me e keqja ne te gjitha, fatos nano luleeeeee para ketij abuzimi , korrupsioni galopant

   Modeli i Rames eshte shtrire ne te gjithe fushat e ekonomise , perqendrim ne disa duar, ulje e cilesise , oligopole dhe valixhe me te renda per ramen dhe rampjelljen

   abuzim me cdo gje, cdo rast eshte oportunitet per korrupsion dhe trafik droge… tre elementet kryesore te qeverisjes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu