• |
ide | kryesore

“Voyager”, hoteli i parë në hapësirë. Sa do të kushtojë akomodimi dhe detaje të tjera

-Instant, Arkiva, Stil

Turizmi në hapësirë tani është hobi i ri i miliarderëve të Tokës.


Të dy Jeff Bezos dhe Richard Branson së fundmi kanë bërë një shëtitje në hapësirë, duke u përpjekur të bindin të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë.


Disi, ky entuziazëm për eksplorimin e hapësirës ka shtyrë disa kompani të projektojnë stacione hapësinore – hotele të së ardhmes.

I pari që presim të funksionojë pas gjashtë vitesh, do të jetë Voyager, një projekt që do të kushtojë një total prej 200 miliardë dollarësh dhe do të sigurojë të gjitha komoditetet e një hoteli me pesë yje në Tokë.

Planet për të ndërtuar Stacionin Hapësinor Voyager u njoftuan për herë të parë në 2019 nga Orbital Assembly Corporation me bazë në Kaliforni.

Plani fillestar ishte nisja e stacionit hapësinor deri në vitin 2025.

Megjithatë, pandemia ndryshoi planet e kompanisë.

Hoteli hapësinor do të ketë formën e një rrote parku argëtimi dhe do të përbëhet nga dy unaza të lidhura me trarë.

Në unazën e jashtme do të jenë dhoma, bare, restorante dhe palestra.

Stacioni hapësinor do të ketë një sipërfaqe totale prej 50 mijë metrash katrorë dhe ndërtimi pritet të nisë në vitin 2026.

Voyager do të jetë në orbitë shumë afër Tokës, gjë që shërben edhe për uljen e kostove.

Ai do të funksionojë me energji diellore dhe do të rrotullohet me shpejtësi të lartë për të siguruar gravitet artificial për vizitorët për një qëndrim të rehatshëm.

Pasi të përfundojë do të jetë në gjendje të strehojë 280 të ftuar dhe 112 anëtarë të ekuipazhit.

Megjithëse çmimi i dhomave dhe suitave të thjeshta të hotelit hapësinor nuk është përcaktuar saktësisht, duket se për tre netë (qëndrimi më i shkurtër) një vizitori do të duhet të shpenzojë rreth 5,000,000 dollarë sipas Travel And Leisure.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.