• |
ide | kryesore

Izraeli shkurton kohën e izolimit për rastet asimptomatike të Covid

-Instant, Arkiva, Planet

Kryeministri izraelit Naftali Bennett njoftoi se koha e izolimit për pacientët asimptomatikë me koronavirus do të shkurtohet nga shtatë në pesë ditë të mërkurën, njoftuan mediat izraelite.


Të vaksinuarit do t’i nënshtrohen testeve antigjenike në ditën e katërt dhe të pestë dhe mund të karantinohen nëse të dyja kanë rezultate negative.


Personat e pavaksinuar do të duhet të testohen në ditën e pestë të karantinës, por ata, ndryshe nga të vaksinuarit, nuk mund të mbështeten në testin në shtëpi, por duhet të kenë një certifikatë nga qendra e autorizuar e testimit.

Ky vendim është marrë në një kohë kur numri i personave të infektuar me koronavirus në Izrael po rritet dhe izolimi po ndërhyn në jetën e përditshme në vend dhe ekonominë e tij.

Ministria e Arsimit njoftoi se rreth 200 mijë nxënës shkollash dhe punonjës shkollash janë në karantinë pasi janë të infektuar ose kanë qenë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar. Megjithatë, disa ekspertë shëndetësorë janë shprehur kundër shkurtimit të kohës së izolimit.

Profesor Galia Rahav, drejtuese e njësisë së sëmundjeve infektive në Qendrën Mjekësore Sheba, tha se pesë ditë nuk ishin të mjaftueshme për të parandaluar infeksionin dhe tha se kërkimet kishin treguar se virusi ishte i fuqishëm dhe mund të përhapet te të tjerët edhe shtatë ditë pas kontaktit.

Ajo tha se gjithsesi sistemi shëndetësor është nën presion, se duhet një javë karantinë dhe se duhet të hiqet vetëm nëse testi rezulton negativ.

Rahav shtoi se nuk do të donte të trajtohej nga dikush që mund ta infektojë me Covid-19, për të kuptuar se nuk ka fuqi punëtore të mjaftueshme për shkak të infeksioneve, por se nga pikëpamja shëndetësore do të ishte më mirë të priste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.