• |
ide | kryesore

Britania heq plotësisht masat antiCovid

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e Shëndetësisë thuhet se i është dhënë fund “masave të planit B” që u vendosën në vend më 8 dhjetor në kuadër të luftës kundër llojit Omicron falë “suksesit të madh të programit të vaksinimit”.

Sipas kësaj, përdorimi i detyrueshëm i dokumenteve që tregojnë statusin e COVID-19, e njohur si pasaporta e vaksinimit, ka përfunduar. Por vendet si klubet e natës dhe teatrot do të mund të vazhdojnë me zbatimin vullnetarisht.


Gjithashtu është hequr edhe detyrimi për të mbajtur maskë, por u rekomandua vazhdimi i mbajtjes së maskave në turma me njerëz dhe vende të mbyllura.

Nga ana tjetër, izolimi në rast infektimi do të vazhdojë.

“Përderisa mësojmë të jetojmë me COVID, duhet të shohim qartë se ky virus nuk do të largohet”, tha ministri i Shëndetësisë, Sajid Javid, duke kërkuar të vaksinohen të gjithë ata që nuk janë vaksinuar.

1 Comment

  1. Ishalla po e ndjekin shembullin e Anglise dhe vendet e rrotkarizuara se fundmi ne perendim si dhe ne majmunat Shqiperi e Kosove qe kopjojme Italine e Ameriqen.

    Omicron eshte 2/3 me i lehte se Covid-19 dhe duhet te mesohemi te jetojme me kete. I cmenden njerezit me mandate pa lidhje. Koha to “mandate the FREEDOM”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu