• |
ide | kryesore

Gjermani/ Kufizimet anti-Covid mund të hiqen në mars

-Instant, Arkiva, Planet

Thirrjet për heqjen e kufizimeve lidhur me COVID-19 janë shtuar në Gjermani derisa një ministër tha se shumë nga rregullat kufizuese mund të largohen muajin e ardhshëm.


“Shpresoj se në mars shumë nga masat mbrojtëse do të tërhiqen”, tha Ministri i Drejtësisë Marco Buschmann në një intervistë për gazetën “Rheinische Post ”, të publikuar të mërkurën (2 shkurt).


Kjo varet nga ajo se sa do të bijnë numrat e infektimeve në mes të shkurtit, tha Buschmann, duke shtuar se Instituti Kombëtar për Kontrollin e Sëmundjeve, pret që kjo të ndodhë.

Ministri megjithatë ka paralajmëruar se gjërat mund të ndryshojnë nëse variante të reja të koronavirusit zhvillohen.

Në Gjermani, vendosja e masave kufizuese gjatë pandemisë ka qenë në dorë të secilit prej 16 shteteve edhe pse qeveria federale takohet me udhëheqësit e shteteve për t’u koordinuar për rregullat e shëndetit publik.

Kancelari, Olaf Scholz pritet të takohet me liderët rajonalë më 16 shkurt. Në takimin e tyre të fundit më 24 janar ata ishin pajtuar që të qëndrojnë në linjën që ishin sa i përket masave.

Një numër kufizimesh mbeten në fuqi në përpjekje për të frenuar një valë të re infeksionesh të nxitura nga varianti më i transmetueshëm, Omicron.

Disa vende, si klubet e natës, mbeten të mbyllura, ndërsa restorantet, baret dhe objektet e tjera duhet të kontrollojnë nëse klientët janë vaksinuar ose shëruar përpara se të hyjnë.

Njerëzit të cilët kanë marrë vaksinën e tretë janë të përjashtuar nga kërkesa e testimit.

Individëve të pavaksinuar përgjithësisht u ndalohet hyrja në restorante, bare dhe shumë dyqane.

Deri më tani, 74.1% e popullsisë gjermane konsiderohet e vaksinuar plotësisht, ndërsa 53.3% kanë marrë vaksinën e tretë, sipas të dhënave të qeverisë.

Ekspertët e shëndetit kanë vënë në dukje se shumë të moshuar në Gjermani mbeten në rrezik të sëmundjes serioze nga koronavirusi për shkak se ata nuk janë vaksinuar.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.