• |
ide | kryesore

Ukraina: Centrali bërthamor i Zaporizhzhias në duart e rusëve, stafi vijon punën

-Instant, Arkiva, Planet

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) deklaron se Ukraina ka konfirmuar se stafi i centralit bërthamor në Zaporizhzhia është duke punuar normalisht, por ata janë nën urdhrat e forcave ruse. Forcat ruse e kapën centralin ditën e premte.


Ukraina i ka thënë gjithashtu IAEA se ushtria ruse në atë vend ka fikur disa rrjete celulare dhe internetin, duke e bërë komunikimin shumë sfidues. Pavarësisht kësaj, rregullatori ishte në gjendje të konfirmonte se nivelet e rrezatimit atje mbeten normale.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.