• |
ide | kryesore

Veliaj, i pasigurtë për rolin e këshilltarit të tij në trafikun e kokainës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme


Prej 24 orësh, Egert Vargu agjent doganor në Portin e Durrësit është në qelitë e paraburgimit në Durrës, për 45 kilogramë kokainë që u kap në një anije vinte nga Brazili.

Por veç punës si agjent doganor, Vargu është edhe këshilltar bashkiak në Bashkinë e Tiranës, i zgjedhur nga Partia Socialiste në 30 Qershor të 2019.

Një i njohur i tij tregoi për Lapsi.al se posti si këshilltar bashkiak ishte kurorëzim i një karriere disavjeçare në Partinë Socialiste për Vargun. Fillimisht si drejtues i një Organizate Socialiste për të vazhduar më tej si “I deleguar” dhe më pas si Koordinator i Përgjithshëm Elektoral në Njësinë nr.8.

Një foto e tij me ish kreun e Partisë Socialiste të Tiranës, Edvin Bushati, qarkulloi menjëherë pas arrestimit në mediat sociale.

Si një socialist i angazhuar në aktivitetet e përditshme politike, Vargu ka mbajtur disa pozicione në administratë që prej vitit 2018. Ai ka qenë shef sektori në Inspektoriatin Shtetëror Teknik, shef sektori edhe në Drejtorinë e Taksave, ku ka punuar në terren dhe njësoj shef sektori, edhe në KESH.

Katapultimi si Këshilltar Bashkiak në Tiranë u shoqërua me postin e anëtarit të Komisionit për Buxhetin për t’u promovuar më tej, si agjent doganor në Portin e Durrësit.

Por me operacionin ku u kapën 45 kilogramë, karriera e Vargut mori një goditje të fortë.

Burime nga policia e Durrësit thanë se menjëherë pas arrestimit ai mohoi të kishte dijeni për kokainën që u kap në anijen nga Brazili. Megjithëse ka qenë i kontraktuar nga kompania “Apetit Group”, administratori i së cilës Arben Ferizi u vu edhe në pranga.

Në media sot doli edhe një foto e Egert Vargut me kryetarin e Bashkisë Erion Veliaj.

Por ndërsa kanë kaluar 24 orë nga arrestimi i një Këshilltari Bashkiak për një çështje serioze si ajo e trafikut ndërkombëtar të kokainës, Bashkia e Tiranës ka heshtur.

Ç’është e vërteta, nivelet e larta të qeverisë Rama kanë kaluar raste të ngjashme, kur deputetë, kryebashkiakë apo zyrtarë të lartë janë përfshirë në trafik droge, shfrytëzim të prostitucionit, skandale seksuale etj, por për Bashkinë e Tiranës kjo është një eksperiencë e re.

Veliaj duket të jetë kapur gafil, por përgjegjësia politike dhe morale e detyron të japë një shpjegim, të marrë një vendim dhe të mbajë një qëndrim për Egert Vargun.

A e kontrolloi figurën e tij, kur e përzgjodhi si kandidat për Këshillin Bashkiak? Si ka qenë performanca e këtij këshilltari në vitet e shkuara në Bashkinë e Tiranës? Çfarë qëndrimi mban sot kryetari i Bashkisë Erion Veliaj për këshilltarin e arrestuar?

Në të shkuarën, kryeministri Rama ka bërë disa deklarata të nxituara mbi socialistët e implikuar në krime të rënda. Së fundmi qarkulloi vlerësimi që ai kishte për Agim Kajmakun, të cilin e konsideronte një njeri “që nuk kishe marrë asnjë gjobë në jetën e tij”.

Gjasat janë që Bashkia të tentojë ta kalojë në harresë këtë histori, e ndihmuar edhe nga kontrolli strikt që Veliaj ka mbi mediat, deri kur pozicioni i Vargut në trafikun e kokainës të sqarohet plotësisht. Për socialistët ky është skandali i dytë brenda pak ditësh, kur u arrestua ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku./Lapsi.al


17 Comments

 1. Ky ne 45 kile, po ata dy bashkekombasit ne Peru me 2,2 ton. Jan ber shqipet te fuqishem. Ska parti e qeveri qe ti ndaloj me potencen ekonomike qe kan. Spjerdhin per qeverit perendimore Jo me per keto qeverit e bananeve qe kemi ne

  1. sakte, forcu shum frikshem

   kan vu aq shume kapital, sa edhe po rane, rastesisht, per 1 jave i vejne ne pune xhixhat, blejne mercenare dhe krijojne grusht shteti…vijne prape kollaj ne pushtet…vetem plumi kru pune me kta, po s’ka kush se

 2. Forumi i sivjetmë dukej që ishte i varfër dhe ndër pjesëmarrësit mbi 16 vjeç, i vetmi njeri në pushtet ishte Ilir Meta.

  Ky kishte marrë me vete dhe Sali Berishën, për të cilin nuk di nëse kishte bërë këtë aplikimin free që më ka ardhur dhe mua në spam, apo e ka paraqitur Ilir Meta si pjes të stafit.

 3. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT LAL DHJERIT DHE EDI RAMES

 4. Ore karat e Lapsit. Po ca do me thene u promovua si agjent doganor?? Agjenti Doganor eshte nje pune private dhe licenca per ta ushtruar profesionin leshohet pas provimit ne DPD. Keti cunit ja kane dhene sic ja kane dhene licencen pas provimit edhe nja 600 veteve te tjere cdo dy vjet behet provimi paraqitesh regjistrohesh po e more provimin te japin licencen. Sot qe po flasim jane gati 170 Agjensi doganore ne shqiperi dhe ketij nuk i kane bere ndonje nder. Sa per dijeni eshte pune e veshtire plot me stres fizik dhe mendor edhe per faktin se portali si puna juaj e JOQ e newsbombes ose Shqiptares te bejne fajtor pa e ditur fare se si funksionon ky profesion vetem se paske dale foto me Erionin. Te fusesh nje Agjent doganor ne burg se u kap kokaine ne nje mjet per te cilin ai ka bere deklarimin ne dogane eshte si te fusesh ne burg fatorinon e autobusit se ka pire alkool shoferi. Do ta shihni qe do dale per tre dite sic ka ndodhur me te gjitha rastet e tjera por problemi i ju mediave te karit eshte se kur i fusin ne burg i mbushni portalet plot pastak kur dalin te pafajshem harroni me e shkrujt.Edhr se se duroj dot ate pallen e gjate po prape per i gjo ka te drejte jeni kazan llumi te gjithe.

  1. Si rregull agjenti doganor nuk ka pergjegjsi per ngarkesen ne kamion .perveq atyre qe jane te deglaruara ne dogumente .veqse ka pas naj komunikim te dyshimte me ngarkesen.per mendimin tim ai sduhet te kete faj .por policia justifikon punen e saj me arrestu sa me shum persona me faj e pa faj

 5. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH LAL DHJERIT DHE LIRENC VANGJELIT thotë:

  YMER MOS SHKRUAJE KETU PO IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

 6. Ore karat e Lapsit. Po ca do me thene u promovua si agjent doganor?? Agjenti Doganor eshte nje pune private dhe licenca per ta ushtruar profesionin leshohet pas provimit ne DPD. Keti cunit ja kane dhene sic ja kane dhene licencen pas provimit edhe nja 600 veteve te tjere cdo dy vjet behet provimi paraqitesh regjistrohesh po e more provimin te japin licencen. Sot qe po flasim jane gati 170 Agjensi doganore ne shqiperi dhe ketij nuk i kane bere ndonje nder. Sa per dijeni eshte pune e veshtire plot me stres fizik dhe mendor edhe per faktin se portali si puna juaj e JOQ e newsbombes ose Shqiptares te bejne fajtor pa e ditur fare se si funksionon ky profesion vetem se paske dale foto me Erionin. Te fusesh nje Agjent doganor ne burg se u kap kokaine ne nje mjet per te cilin ai ka bere deklarimin ne dogane eshte si te fusesh ne burg fatorinon e autobusit se ka pire alkool shoferi. Do ta shihni qe do dale per tre dite sic ka ndodhur me te gjitha rastet e tjera por problemi i ju mediave te karit eshte se kur i fusin ne burg i mbushni portalet plot pastak kur dalin te pafajshem harroni me e shkrujt.Edhr se se duroj dot ate pallen e gjate po prape per i gjo ka te drejte jeni kazan llumi te gjithe.
  Ti rruani bolet agjentit doganor

  1. O motra eshte laps kopjativ ky qe shjkruan sipas urejtjes qe ka per dike edhe jo sipas llogjikes, ketyre po u dole ne mendim kunder te shajne nga te gjitha llojet , sepse ate urejtje qe kane per dike, qofte publik apo politik, nuk e pertyjne dote, shiko Kokalari deri die ideatore mbeshtetese e ardhemja, etj kur ishte per zgjidhjen e PD , kurse tashti cfare nuk thojne te gjitha, prandaj mos u mere me lapsin se i eshte hequr goma qe ka larte ngaqe i kane fshire trurin disave ketu ne kete portal

   1. O Agron ngele koperativist të është shkërdhyer mami shum nga komunistët dhe prandaj i ke në shpirt mor mut muti

    1. O T , po ste shava e shikon sa poshte je?, ti do jeshe donor kind do keshe qendruar 2-vjet ne kup plastike, edhe ne frigorifer, edhe te ka lene me pasoje ftohja

 7. “Millosheviç ishte lider i madh”/ Berisha sulmon Vuçiç nga Azerbajxhani: Po kërcënon Kosovën dhe po blen armë ruse e kineze

 8. Kujdesi i Sali Berishës për të treguar që familja e Bledi Çuçit është e ndarë, pasi djali është me martesën e parë, tregon po ashtu makthet e njëjta që ka në familje.

  Por nuk është krim që djali jeton në një familje të ndarë me nënën e tij. Më krim do ishte një familje e bashkuar si kjo e Sali Berishës, nën diçiturën “non grata” për korrupsion madhor bashkë me familjarët”. Atë fat mos e pastë kush. Familjarisht si hajdutë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *