• |
ide | kryesore

Itali/ Arrestohen 4 hajdutë shqiptarë, vidhnin shtëpitë duke zbritur nga çatitë

-Instant, Arkiva, Lajme

Policia italiane arrestoi 4 hajdutë banesash. Të katërt janë me origjinë shqiptare dhe konsiderohen përgjegjës për vjedhjet e kryera dhe të tentuara në zona të ndryshme të Milanos dhe në rrethinat milanese.


Veprimtaria hetimore nisi me identifikimin e një makine me fuqi të madhe, e vjedhur dhe ajo që përdorej nga banda për të shkuar në vendet e grabitjes dhe për t’u larguar me shpejtësi.


Kriminelët vendosnin targa që herë pas here vidhnin nga makina të tjera për të vështirësuar gjurmimin e automjetit nëpër hyrjet e qytetit.

Shërbimet e vëzhgimit dhe hijezimit, vizioni i kamerave të sistemeve të vëzhgimit me video, aktiviteti teknik i përgjimit telefonik dhe mjedisor, kanë bërë që hetuesit të identifikojnë makina të tjera në përdorim nga grupi kriminal dhe të mbledhin prova mbi këta shtetas shqiptarë të lidhur me katër vjedhjet e banesave në datat 22 deri në 23 qershor me teknikën e ngjitjes ose zbritjes nga çatitë për të mbërritur në banesat që do të zhvasnin.

Tre shtetas shqiptarë të moshës 22, 28 dhe 37 vjeç u ndoqën brenda një shtëpie në fshatin Millepini në Rodano (Milano), ndërsa anëtari i katërt i dyshuar,i 27 vjeç, u gjurmua në një apartament milanez në zonën Niguarda.

Ai rezistoi ndaj kontrollit të agjentëve dhe tentoi të arratisej, duke zbuluar dhe një prirje veçanërisht të dhunshme: ndaj tij ishte edhe një masë tjetër sigurie për t’u ekzekutuar, e lëshuar nga Prokuroria Publike e Monzës për një tentativë vrasjeje, pas një grabitjeje shtëpie të kryer në korrik 2021.

Nga kontrollet e banesave nga agjentët e Seksionit të 2-të, u bë e mundur gjetja në Cesano Maderno (MB) në dispozicion të të dyshuarve, e njërës nga makinat e mëdha të vjedhura dhe të përdorura për kryerjen e vjedhjeve dhe brenda së cilës, një pistoletë e kalibrit 7.65, e përdorur për të kërcënuar viktimat.

Gjithashtu, janë gjetur dhe sekuestruar veshje të veshura gjatë vjedhjeve, mjete të përshtatshme për vjedhje, pishtarë, municione të kalibrave të ndryshëm, çelësa makinash, para të gatshme, bizhuteri dhe orë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.