• |
ide | kryesore

Paundi bie në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit

-Instant, Arkiva, Lajme
paundi

Paundi ka rënë në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit pasi tregjet reagojnë ndaj shkurtimeve më të mëdha të taksave në Mbretërinë e Bashkuar në 50 vjet.


Në tregun aziatik, paundi ra afro 1,03 dollarë përpara se të rifitonte terren për të qëndruar në rreth 1,07 dollarë të hënën në mëngjes.


Kancelari Kwasi Kwarteng ka premtuar më shumë shkurtime taksash mbi një paketë prej 45 miliardë funtesh që ai njoftoi të premten, mes pritjeve që huamarrja do të rritet.

Paundi ka qenë gjithashtu nën presion për shkak të fuqisë së dollarit.

Euro preku gjithashtu një nivel të ri të ulët 20-vjeçar kundrejt dollarit. Rënie mes shqetësimeve të investitorëve për rrezikun e recesionit me afrimin e dimrit, pa asnjë shenjë të një fundi të krizës energjetike apo luftës në Ukrainë.

Lexo më tej: Euro prek minimumin e ri historik, kursi me Lekun bie papritur 

Nëse paundi qëndron në këtë nivel të ulët kundrejt dollarit, importet e mallrave me çmim në dollarë, përfshirë naftën dhe gazin, do të jenë më të kushtueshme.

Mallra të tjera nga SHBA mund të jenë gjithashtu shumë më të shtrenjta. Dhe turistët britanikë që vizitojnë Amerikën do të zbulojnë se paratë e tyre për pushime nuk shkojnë aq larg sa para rrëshqitjes së sterlinës.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se ulja e taksave dhe një rritje në huamarrjen e qeverisë do të nxisin inflacionin e lartë. Gjithashtu do ta detyrojnë Bankën e Anglisë të rrisë edhe më tej normat e interesit. Kjo do të rriste kostot mujore të hipotekës për miliona pronarë shtëpish.


Normat e interesit

Javën e kaluar, Banka rriti normat e interesit me gjysmë pikë përqindjeje në 2.25%. Kjo në përpjekje për të qetësuar inflacionin. Inflacionin që është në nivelin më të lartë të 40 viteve prej 9.9%. Rritja e normës ishte e shtata me radhë dhe i çoi normat më të lartat në 14 vjet.

Megjithatë, disa ekonomistë kanë spekuluar se Banka mund të reagojë. Banka mund të thërrasë një mbledhje urgjente këtë javë për të rritur sërish normat e interesit.

Vëzhguesit e tregut tani parashikojnë se normat e interesit mund të arrijnë në 5.5% deri në pranverën e ardhshme.

Duke komentuar mundësinë që Banka e Anglisë mund të rrisë normat përpara takimit të saj të planifikuar në nëntor, ish-zëvendës guvernatori i Bankës, Sir John Gieve, i tha BBC-së. “Jam i sigurt se ata nuk duan ta bëjnë këtë… sepse kjo është një shenjë presioni.

“Një seri e rregullt takimesh në kohë të parashikueshme është pjesë e regjimit që ne vendosëm kur bëmë Bankën të pavarur, kështu që takimet urgjente shmangen nëse është e mundur dhe jam i sigurt se do të përpiqen ta shmangin atë.”

Të hënën, kostoja e huamarrjes së qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar u rrit sërish në nivelin më të lartë që nga viti 2008 gjatë krizës financiare.

Në fundjavë, z. Kwarteng tha se “ka më shumë për të ardhur” për sa i përket shkurtimeve të taksave. Kjo pasi njoftoi një ndryshim masiv të taksave të premten gjatë një “mini-buxheti” për të nxitur rritjen ekonomike.

“Epoka e re”

Sipas planeve, të cilat i përshëndeti si një “epokë të re” për ekonominë, tatimi mbi të ardhurat dhe taksa e pullës për blerjet e shtëpive do të ulen. Dhe, rritjet e planifikuara në taksat e korporatave janë hequr. Ai tha se qeveria do të heqë qafe normën më të lartë të tatimit mbi të ardhurat prej 45% për njerëzit që fitojnë mbi 150,000 £ në vit.

Përveç përshkrimit të 45 miliardë paund ulje taksash, qeveria konfirmoi se do të shpenzonte 60 miliardë funte për gjashtë muajt e parë të skemës së saj. Qëllimi është subvencionimi për rritjen e faturave të energjisë për familjet dhe bizneset. Por kjo kosto pritet të rritet pasi skema për të mbështetur familjet do të zgjasë për dy vjet.

Kancelarja në hije Rachel Reeves e përshkroi rënien e stërlinës si “tepër shqetësuese”.

Ajo shtoi. “Ne duhet të dëgjojmë nga kancelari planet e tij për të kontrolluar financat publike. Sepse kjo është ajo që po shqetëson realisht tregtarët e tregut” dhe “njerëzit që punojnë”.

Thesari refuzoi të publikojë një parashikim nga mbikëqyrësi i pavarur Zyra për Përgjegjësinë e Buxhetit të Premten mbi perspektivën ekonomike të Mbretërisë së Bashkuar, si dhe huamarrjen dhe borxhin e ardhshëm.

Redaktori politik i BBC-së, Chris Mason tha se ndërsa ministrat nuk po thoshin asgjë publikisht. “Përshtypja me të cilën kam mbetur është se ata duan ta heqin këtë. Ata shpresojnë se është paqëndrueshmëri afatshkurtër.”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.