• |
ide | kryesore

SHBA: Do të mbrojmë ‘çdo pëllëmbë’ të territorit të NATO-s

-Instant, Lajme, Planet

SHBA ripohoi angazhimin e saj për të mbrojtur “çdo pëllëmbë” të territorit të NATO-s përpara bisedimeve mes ministrave të mbrojtjes që do të përfshijnë diskutime me dyer të mbyllura nga Grupi i Planifikimit Bërthamor, sipas skynews.


Sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin përsëriti angazhimin e Amerikës ndaj mbrojtjes kolektive të NATO-s pas kërcënimeve të vazhdueshme nga presidenti rus Vladimir Putin për përdorimin e armëve bërthamore.


“Ne jemi të përkushtuar të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s,” tha  Austin.

Ai foli pak përpara se të merrte pjesë në një takim të Grupit të Planifikimit Bërthamor të NATO-s, i cili është organi i lartë i NATO-s për çështjet bërthamore dhe trajton çështjet e politikës që lidhen me forcat e saj bërthamore.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *