• |
ide | kryesore

Dyshohet për lidhje me rusët, shkarkohet shefi i Sigurisë Kibernetike në Gjermani

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë ka shkarkuar shefin e sigurisë kibernetike të vendit, pas akuzave se ai kishte mbyllur sytë ndaj një firme me lidhje me qarqet ruse të sigurisë.


Arne Schönbohm, presidenti i Zyrës Federale Gjermane për Sigurinë e Informacionit, u lirua nga detyra me efekt të menjëhershëm të martën, raportoi revista e lajmeve Der Spiegel, duke cituar burime të sigurisë.


Një zëdhënëse e ministrit të Brendshëm, Nancy Faeser, konfirmoi se Schönbohm do të largohej nga zyra e tij, pasi “besimi i nevojshëm i publikut në neutralitetin dhe paanshmërinë e udhëheqjes së tij si president i agjencisë më të rëndësishme gjermane të sigurisë kibernetike ishte dëmtuar”.

Schönbohm, i cili që nga viti 2016 ka qenë në krye të agjencive që mbikëqyrin sigurinë e komunikimit të qeverisë, është vënë nën vëzhgim pasi lidhjet e tij me një kompani ruse në një punë të mëparshme u theksuan nga Jan Böhmermann, një komedian gjerman, në një natë gjatë një shfaqjeje satire.

Përpara se të drejtonte agjencinë qeveritare të sigurisë kibernetike, Schönbohm kishte ndihmuar në themelimin e Këshillit të Sigurisë Kibernetike të quajtur “Gjermania”, një grup lobues i regjistruar si një shoqatë vullnetare.


3 Comments

  1. Keta vazhdojne me paktin Molotov–Ribbentrop. Po ai bytheqiri, Shrederi qe sa la kryeministrine shkoi direkte tek bordi i Gazpromit?! Nazista muti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *