• |
ide | kryesore

Lionel Richie nderohet me cmimin Icon

-Instant, Paparazzi, SliderLionel Richie do të marrë çmimin Icon në American Music Awards 2022.

Çmimi i Ikonës nderon një artist “vepra e të cilit ka shënuar një ndikim global mbi industrinë e muzikës”. Rihanna ishte marrësi i parë i çmimit në vitin 2013. American Music Awards 2022 do të transmetohet drejtpërdrejt nga Teatri Microsoft më 20 nëntor.

“Jam jashtëzakonisht mirënjohës. Karriera  më ka çuar në vende që nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të shkoja. Nga arenat në mbarë botën te setet e studiove në skenën AMA”. Mund të kujtoj një nga herët e para që arrita të performoja në AMA. Ishte të këndoja “We Are the World”bashkë me  muzikantët më ikonë të brezit tim. Kështu që është surreale të marr këtë vlerësim 36 vjet më vonë.” tha Richie në një deklaratë.

“Lionel Richie ka pasur një ndikim të thellë në mbarë botën dhe në industrinë e muzikës në tërësi”, tha në një deklaratë drejtuesi i shfaqjes Jesse Collins. “Nga miliona dollarët e mbledhura për shkak të ‘We Are the World’ deri te ndikimi global që tingulli i tij  ka ende sot.”

Richie ka marrë shumë çmime të tjera duke përfshirë një Oscar dhe një Golden Globe për këngën më të mirë origjinale për “Say You, Say Me”,katër Grammy, duke përfshirë albumin e vitit për Can’t Slow Down dhe këngën e vitit për “We Are the World.”./Lapsi.al

Marrë nga: Billboard1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *