• |
ide | kryesore

Euractiv: 30% e shqiptarëve kanë lënë vendin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
30%

Shqiptarët përbëjnë diasporën e tretë më të madhe në botë, me rreth 30% të të lindurve që tani jetojnë jashtë kufijve të saj. Kjo sipas të dhënave të publikuara nga Forbes. Një situatë e tensionuar mes Shqipërisë, Evropës dhe Britanisë së Madhe vazhdon të ziejë për shkak të rritjes së flukseve të azilit. Faqja e saj e internetit renditi vendet sipas madhësisë së diasporës në raport me popullsinë, duke e vendosur Shqipërinë të tretën me rreth 1.2 milionë emigrantë. Kjo i vendos ata mbi vende si Siria, Moldavia dhe Armenia.


Dy vendet që e kalojnë Shqipërinë ishin Bosnja dhe Hercegovina me 34% të qytetarëve që tani jetojnë jashtë dhe Guajana me 36.4%. Migrimi përbën një rrezik të madh për Shqipërinë, ku mbi gjysma e popullsisë së saj dëshiron ose planifikon të largohet. Përveç kësaj, eksodi masiv i të rinjve dhe të arsimuarve ka rezultuar në mangësi të konsiderueshme në sektorin e punës, si hoteleria, turizmi, prodhimi dhe bujqësia. 


Përveç kësaj, ka shqetësime se mjaft njerëz nuk po paguajnë në sistemin e sigurimeve shoqërore, duke rezultuar në një deficit në të ardhmen e afërt dhe probleme me pagesën e pensioneve, mirëqenies dhe mbulimin e kostove të kujdesit shëndetësor dhe arsimit. Por nuk janë vetëm emigrantët që e shkaktojnë problemin pasi valët azilkërkuesish kanë shkuar në BE prej shumë vitesh. Një rritje të numrit pati në Mbretërinë e Bashkuar gjatë vitit 2022. Të paktën 12 mijë shqiptarë, kryesisht të rinj, kanë udhëtuar në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani këtë vit, duke shkaktuar zemërim në qeverinë dhe mediat e djathta britanike që i etiketuan ata si kriminelë dhe një “pushtim”.

Të rinjtë shqiptarë dhe kombësi të tjera kanë blerë udhëtime nga Franca në Mbretërinë e Bashkuar me gomone të pasigurta të operuara nga bandat e krimit të organizuar që reklamojnë në TikTok dhe Instagram. Tarifa e lëvizjes për tranzitin është rreth 3 mijë paund, por mund të varet nga madhësia e varkës dhe koha e udhëtimit. Shumë azilkërkues të dëshpëruar marrin borxhe në huamarrës ose tek vetë trafikantët. Më pas ata luftojnë për ta shlyer atë ose përfundojnë në bizneset e paligjshme për të shlyer borxhin. Sapo arrijnë në brigjet e Britanisë, shumë prej tyre aplikojnë për azil. Gjatë vitit të kaluar, mbi 50% janë miratuar në shkallë të parë, ku gjysma e atyre që ankimuan refuzimet në fund u pranuan gjithashtu.

Teksa Shqipëria nuk është në luftë dhe konsiderohet një “vend i sigurt”, ajo është e rrënuar nga një mori çështjesh. Është një nga vendet më të varfra në Evropë dhe lufton me korrupsionin, problemet me sistemin e drejtësisë dhe sundimin e ligjit, krimin e organizuar dhe infrastrukturën. Sa u përket kërkesave për azil, ato priren të përfshijnë ata që ikin nga ndikimi i krimit dhe dhunës, gjakmarrjet, martesat e detyruara, “peshkaqenë huamarrës” dhe trafikimi seksual, për të përmendur vetëm disa.

Vendi ka shkallë të ulët të krimit në përgjithësi, por ata që janë viktima shpesh e kanë të vështirë të gjejnë drejtësi dhe përfundojnë duke ndjerë se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të largohen. Kryeministri Edi Rama është shprehur kundër retorikës së urrejtjes së shqiptuar ndaj shqiptarëve në diskursin publik britanik. Ai akuzoi qeverinë britanike se po i sulmon shqiptarët “sepse ajo ka kaluar në një rrugë qorre me politikën e saj të re që rezulton nga Brexit”.
“Fakti që nuk kërkohej falje tregon se ishte një sulm i llogaritur” – shtoi ai të martën.

Rama tha se liberalizimi i vizave do të ndihmonte në uljen e numrit të njerëzve që vijnë ilegalisht, por politika e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar është “plotësisht e kundërta”. Ndërkohë, qeveria britanike ka nënshkruar një marrëveshje me Francën për të goditur ata që përpiqen të kalojnë Kanalin. “Është në interesin e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe asaj franceze që të punojnë së bashku për të zgjidhur këtë problem kompleks,” tha Sekretarja e Brendshme britanike Suella Braverman në një deklaratë pas takimit me homologun e saj francez Gérald Darman në Paris.

Marrëveshja do të bëjë që Britania e Madhe t’i paguajë Francës më shumë se 72 milionë euro gjatë 12 muajve të ardhshëm në këmbim të rritjes së patrullave bregdetare nga Franca me 40% dhe vendosjes së oficerëve shtesë. Ajo do të shihte gjithashtu oficerë britanikë të stacionuar në Francë dhe përdorim më të madh të teknologjisë së vëzhgimit, kamerave, helikopterëve dhe ngritjen e qendrave të reja të pritjes së emigrantëve dhe qendrave të mbikëqyrjes. /Nga Alice Taylor, Exit.al


4 Comments

  1. Po te jesh popull dele dhe laborator i sorosit çfare tjeter prisni, perveçse plane me qellim ogurzi. Ka 10 vite qe cdo eksperiment social dhe antikombetar nga shqiperia fillon. Zhendosja e popullsise vendase me te ardhurit nga azia e afrika nuk eshte nje mit por realitet qe u fshihet shqipetarve nga qeveria dhe mediat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.