• |
ide | kryesore

Serbia mendon të dërgojë trupa në Kosovë ndërsa tensionet përshkallëzohen

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Kryeministrja e Serbisë tha të premten se udhëheqja e vendit ishte afër kërkesës për vendosjen e trupave të tyre të sigurisë në Kosovë, duke pretenduar se jetët e minoritetit serb atje po kërcënoheshin.

Kthimi i trupave të Beogradit në ish-krahinën serbe mund të rrisin në mënyrë dramatike tensionet në Ballkan.Zyrtarët serbë pretendojnë se një rezolutë e OKB-së që i dha fund zyrtarisht goditjes së përgjakshme të vendit kundër separatistëve me shumicë shqiptare të Kosovës në vitin 1999, lejon që rreth 1,000 trupa serbe të kthehen në Kosovë.

NATO bombardoi Serbinë për t’i dhënë fund luftës dhe për të shtyrë trupat e saj nga Kosova, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Paqeruajtësit e udhëhequr nga NATO që kanë punuar në Kosovë që nga lufta do të duhej të jepnin dritën jeshile që trupat serbe të shkojnë atje, diçka që ka shumë pak gjasa sepse de-fakto do të nënkuptonte dorëzimin e sigurisë së rajoneve veriore të Kosovës me popullsi serbe te forcat serbe.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq akuzoi forcën e rreth 4,000 paqeruajtësve, të njohur si KFOR, për dështimin në mbrojtjen e serbëve nga ngacmimet e supozuara nga trupat e sigurisë së Kosovës dhe tha se 1,000 oficerë serbë duhet të kthehen në Kosovë.

Ajo akuzoi kryeministrin e Kosovës Albin Kurti se e ka sjellë rajonin “në prag” të një lufte tjetër.

“Ne jemi afër kërkesës për kthimin e forcave tona në Kosovë sipas Rezolutës 1244, sepse KFOR-i nuk po e kryen punën e tij” tha Brnabiq.

“Serbët nuk ndihen të sigurt dhe janë të kërcënuar fizikisht dhe jetën, përfshirë fëmijët në kopshte”.

Zyra e Kurtit tha se çdo lëvizje e tillë nga Serbia do të ishte “një akt agresioni” dhe një tregues i “tendencave të Serbisë për të destabilizuar rajonin”.

“Kosova është një vend i pavarur dhe sovran”, tha zyra e Kurtit në një përgjigje me email ndaj një kërkese të AP për koment.

“Çdo akt që synon ta shkelë atë, është një akt agresioni.”

Zyra e Kurtit vuri në dukje se hera e fundit që policia dhe ushtria serbe ishin në Kosovë, para përfundimit të luftës së vitit 1999, “ka pasur shtypje që çoi në gjenocid në Kosovë … kishte një ndërhyrje humanitare ndërkombëtare për të sjellë paqen dhe për t’i dëbuar ata nga Kosovë.”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i është kundërpërgjigjur deklaratave nga Beogradi duke thënë se “asnjë ushtar apo polic serb nuk do të shkelte më në tokën e Kosovës”.

“Kërcënimi i hapur për agresion policor dhe ushtarak nga Serbia dëshmon se politika hegjemoniste vazhdon në atë gjendje”, ka thënë Osmani në rrjetet sociale.

“Kjo duhet të përgënjeshtrohet dhe kundërshtohet qartë nga e gjithë bota demokratike.”

Një mision i Bashkimit Evropian i ngarkuar me mbështetjen e institucioneve të Kosovës për sundimin e ligjit tha se 134 policë polakë, italianë dhe lituanianë kanë zëvendësuar pjesërisht 576 policët serbë që dhanë dorëheqjen një muaj më parë.

Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) tha për Associated Press se ka shtuar patrullat e zbulimit, duke përfshirë në këmbë, në “të gjitha komunat veriore” në koordinim të ngushtë me Policinë e Kosovës dhe NATO/KFOR-in.

Por tha se nuk mund ta zëvendësojë Policinë e Kosovës.

“Ne bëjmë thirrje për veprime dhe politika të përgjegjshme nga të gjitha palët dhe për ulje të tensioneve. Kjo është para së gjithash për të mirën e popullatës lokale, siguria dhe siguria e së cilës janë në rrezik për shkak të situatës aktuale”, tha EULEX.

Tensionet kanë qenë të larta në Kosovë që kur shpalli pavarësinë nga Serbia, pavarësisht përpjekjeve të Bashkimit Evropian dhe zyrtarëve amerikanë për t’i zbutur ato. Serbia, e mbështetur nga aleatët e saj Rusia dhe Kina, ka refuzuar të njohë shtetësinë e Kosovës.

Kërkesa për vendosjen e trupave serbe erdhi një ditë pasi persona të armatosur të panjohur plagosën lehtë një oficer të zbatimit të ligjit në Kosovë.

Prezenca e policisë kosovare kohët e fundit është shtuar në zonat e mbizotëruara nga serbët në veri të Kosovës ku do të mbahen zgjedhjet e parakohshme më 28 dhjetor.

Në fillim të kësaj jave, disa qendra zgjedhore u dëmtuan dhe u dëgjuan të shtëna në ato komuna, duke rritur frikën e përshkallëzimit të mëtejshëm të tensioneve të kahershme.

Vendimi i qeverisë së Kosovës për të ndaluar targat e lëshuara nga Serbia i shtyu ligjvënësit, prokurorët dhe policët serbë në komunat veriore të Kosovës të braktisin postet e qeverisjes lokale në fillim të nëntorit.

Më vonë muajin e kaluar, nën ndërmjetësimin e BE-së dhe me ndihmën e drejtpërdrejtë të SHBA-së, Kosova dhe Serbia arritën një marrëveshje që Serbia të ndalonte lëshimin e targave që tani përdoren në Kosovë dhe qeveria e Kosovës do të ndalonte veprimet e mëtejshme për të mohuar riregjistrimin e automjeteve.

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar Serbinë dhe Kosovën se duhet të zgjidhin mosmarrëveshjen e tyre dhe të normalizojnë marrëdhëniet për të qenë të pranueshëm për anëtarësim në BE.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se misioni i udhëhequr nga NATO në Kosovë “mbetet vigjilent”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *