• |
ide | kryesore

Rama: McGonigal kërkoi vetë të më takonte

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
rama

Kryeministri Edi Rama ka thyer heshtjen prej më shumë se një javë për të folur me zë dhe figurë për çështjen “McGonigal”. Në nisje të “maratonës” televizive në disa ekrane mbrëmjen e së enjtes, Rama u shfaq fillimisht në Top Channel në “Top Story” me Grida Dumën. Në fillim ajo e pyeti për gjendjen shëndetësore pasi Rama njoftoi se kishte qenë me grip.


“Jam OK tani. Jam shumë OK” – tha Rama që mohoi të ketë heshtur për çështjen.


“Nuk kam heshtur, por kam thënë atë që mund të them unë. Opozita më ka tërhequr edhe mua ndonjëherë në atë nivel. Sidoqoftë faleminderit që më jepni mundësinë. McGonigal ka ardhur më ka kërkuar ta takoja, më ka treguar se puna e tij ka pasur në fokus influencën ruse. Më ka folur për rajonin.

Pastaj takimet e tjera kanë ardhur si rezultat i pranisë së tij këtu, e jam takuar krejt rastësisht, ose në praninë time në SHBA, ku më ka ftuar dhe kam qenë në zyrat e FBI dhe Nju York. Nuk shoh asgjë të jashtëzakonshme në këtë marrëdhënie krejt normale. S’kam pasur asnjë detyrim të njoftoj as ambasadën” – tha ndër të tjera Rama.

Ai tregoi disa episode të takimeve që ka pasur me Charles McGonigal. 

“Ish zyrtarin e lartë të FBI e kam takuar me kërkesë të tij. E kam pritur në zyrë. Kemi pasur një bashkëbisedim miqësor në terma të përgjithshëm. Më ka treguar që puna e tij ka në fokus influencën ruse. Kemi folur për rajonin dhe pastaj takimet e tjera kanë qenë takime që kanë ardhur si rezultat ose i pranisë së tij këtu ose i pranisë time në SHBA ku kam qenë në asamblenë e përgjithshme të SHBA. Nuk shoh asgjë të jashtëzakonshme në këtë marrëdhënie që është normale. Nuk është e vetmja që kam me përfaqësues agjencish të ndryshme. Dhe nuk kam pasur detyrim të lajmëroj askënd sepse është pjesë normale detyrës sime”, deklaroi ai.

Rama mohoi të ketë takuar McGonigal në prani të një biznesmeni dhe hodhi poshtë lidhjet e oligarkut rus me qeverinë shqiptare.

“Nuk ka ndodhur që të kem takuar atë me biznesmenë. Ai ka ardhur së bashku me një qytetar shqiptaro amerikan që ma ka prezantuar si mikun e tij. Me mua nuk është folur kurrë për asnjë lloj përfitimi apo biznesi nga ana e zyrtarit të lartë të FBI. Këshilltari im pa pagesë, i përket shumë viteve të shkuara. E kam njohur në kushtet e detyrës si zv ministër i Energjisë dhe duke e shfrytëzuar si një njeri që ka njohje dhe kontakte.

Me oligarkun rus Shqipëria nuk ka asnjë lidhje, qeveria shqiptare nuk ka asnjë lidhje. Asnjëherë nuk është folur për të përveçse tani së fundmi kur opozitat kanë hedhur akuzat. Mësova që paska pasur aksione dhe është larguar menjëherë pasi është vënë nën sanksione. Është njësoj si të them unë tani që një kompani austriake që ka punuar prej vitesh në Shqipëri, që kanë qenë të lidhur me oligarkun në fjalë”, – deklaroi Rama. ©LAPSI.al


9 Comments

 1. Ky I pa fytyre dhe I pa nder, flet per opoziten e nje vendi, anetar I NATO-s si Enver Hoxha dhe Shefqet Peci – armik I partise dhe I pushtetit. Jemi politikisht ne vitin 1946 me mendjen e ketij kelyshi djalli!….

 2. O plako , nuk ka asnje studim fisibilitet porti ne bote , qe te kete kushtuar 12 milion euro, kaq sa i dhate kompanise Royal Haskoning per Porto Romanon.
  Maksimumi i fisibilitetit i nje porti dhe pese here me i madh , eshte rreth 4-5 mil euro.
  Plus , ky fisibilitet nuk eshte aspak seroiz . Shifini mire projektet strategjike dhe mos i perdorni politikisht , ku mbi te gjitha rendojne mbi takspaguesit .

  1. nuk e di sa milion metro katror jane ndertuar ne Tirane,por nje gje e kam te sigurt.200euro per meter dhene kelyshit rama,vetem per te dhene lejen e ndertimit e llogaria del vet.nuk po flas per kohen e tij si kryekurva e kurvave te qi vi ris.nuk ka nevoje per fisibilitet.jane miliardat qe kane nevoje te pastrohen.nese ajo kishte mbushur tubat e sobes me euro.ky monster ka mbushur edhe tubot e ujrave te zeza.

 3. Donte vet ai dhe ky e takoi 14 here privatisht larte e poshte. O bole je kryeminister i nje vendi sovran. Si mund ta takosh privatisht nje agjent kundrazbulimi te nje shteti te huaj qe ka nen vezhgim vendin qe qeverise.

 4. Te besoj plotesisht qe ka kerku ai, se i ka shku fjala deri ne NY qe ti je nona e trafikut dhe pastrimit te parave

  Me ty do bote leket qe te dilte ne pension para kohe, me çin tjeter, me kryeministrin e finlandes qe jep dorheqje, pse ngordh i kumrie, jo per faj te vet, para ministrise ne helsinki ??

  Hajt se zonen e pare operative e ke ne kembe me shokun Moz cinarja, te rroje partia me bironë e rilindjes

 5. Me cfare shof per Ameriken misioni jot mbaroi,sic mbaruan misionet per Gedafin, Bin Ladenin, Hyseinin etj. Sot je ne detyre dhe ligjet e poshtersite qe ke fabrikuar per te tjeret do jene VARI yt neser.Ky do te jete dhe shpagimi ndaj ketij populli qe i vure shkelmin ne fyt me banden tende mafjoze.E verteta vonon por kurre s’haron.

 6. “Doktor, është problem i madh kur ne nje moshe te caktuar, ne te cilën te nevojiten bastunë te qendrueshem, rrethohesh nga imbecile te painformuar.

  Per te kuptuar dhe njohur se kush janë ortaket e Dorian Duçkes, e ke shume kollaj. Duhet te pyesësh kunatën tende, zonjën Vjollca Hoxha (gruaja e baxhanakut rahmet paste qe ti nuk e njihje).

  Pyete zonjen Vjollca, ku shkoi Dorian Duçka pasi ajo i trokiti per ndihme me rekomandimin e familjes tende.

  Ne cilin shtet partner dhe aleat ai nderhyri dhe i siguroi vizen zonjes Hoxha.

 7. O z.Bushati mos u nxeh mor burr duke akuzuar KM se te fyen intelogkencen sepse ai KM duhet besuar kur thote qe nuk ka lidhje me hetimin e ish oficerit te larte te FBI dhd e akuzojne kot per sa me poshte :
  1 – ka pritur ne zyre oficerin e larte te FBI te shoqeruar nga dy persona njeri prej tyre keshilltar pa pagese tjetri qytetar shqiptaro -amerikan me kerkesen e tyre dhe ka mare prej tyre keshillen per te bere kujdes me liçencat per zonat e naftes ( qe pak koh pas takimit i mori pala e lidhur me dy shoqeruesit e oficerit te te FBI -se), po keshtu edhe miku i ketij oficerit te larte te FBI-se nje oligark rus i disnjuar nga USA mer disa tendera nga fzhsh si edhe nje siperfaqe toke ne karavasta dhe ju pretendoni qe me keto favore rreth 250 milion usd te jete korruptuar ku oficeri i FBI -se ???!!!
  2 – disa jave pasi darkoj ne usa me oficerin e larte te FBI si edhe nje ish kolegun e tij po te FBI te quajtur lowdly ky i fundit hap ne tirane nje agjensi per te luftuar korrupsionin dhe mer nga qeveria shqiptare rreth 400
  000 euro financim ( nje darke ishte)
  Pa llogaritur pastaj deklarimet e KM ne parlament per ta bere PD nje shoqate
  , apo me infot paradhenie se kush mundet e kush nuk mundet ta kaloj atlantikun etj.
  Per te gjitha keto as qe duhet ta çojme neper mend qe keto te jen korruptuar nga Rama dhe të kenë punuar per te dhe aq me teper te kete vend per hetime….
  Per kaq gje nuk duhet te merzitesh o Bushat …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.