• |
ide | kryesore

New York Times që investigoi Rama-McGonigal, shkrim pozitiv për Veliajn

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
rama veliaj nty


Një prej gazetave më të mëdha të SHBA-së, pikë reference e shtypit botëror dhe shpesh pqasqyrë e politikës së jashtme amerikane i ka kushtuar një tjetër nga faqet e saj Shqipërisë. Por këtë herë artikulli ka qenë me nota pozitive dhe vë në qendër punën që po bën Erion Veliaj për shndërrimin e ish piramidës në një “një tempull që shkëlqen për shpresat ambicioze të Shqipërisë për të ardhmen”.

Artikulli shoqërohet me një foto të kryebashkiakut hypur në skelat e kantierit dhe ilustrohet me citime të tij. Aty Erion Veliaj, rrëfen për botimin amerikan ndryshimin prej 22 milionë dollarësh të piramidës.

LEXO ME TEJ:

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Ai e imagjinon kryeqytetin – si “Tel Avivi i Ballkanit”, një qendër e teknologjisë së lartë që ofron vende pune dhe premtime për një vend që ishte kaq i varfër dhe i shkëputur larg botës moderne nën udhëheqjen e Hoxhës, vëren New York Times.

“Në vend që të jetë një shpërthim nga e kaluara, do të shpërthejë në të ardhmen”, thotë kryebashkiaku për piramidën.

Por shkrimi pritet me kuriozitet, jo sepse në të nuk përmendet asnjëherë emri i Edi Ramës që ka qëndruar pas kësaj ideje duke imponuar aty edhe arkitetktin e tij të preferuar, ëiny Maas, por mbi të gjitha se ai vjen vetëm dy javë pasi New York Times bëri një skaner të plotë të aferës Rama McGonigal duke konkluduar se ish zyrtari i lartë i FBI-së, tashmë i arrestuar, “u vu në shërbim të këtij politikani”.

ANDI BUSHATI: Pesë rrëfime që rrëzoi skandali McGonigal 

Natyrisht fakti se nën harkun e pak ditëve te njëra preja gazetave më të mëdha në glob fshikullohet kryeministri dhe lartësohet kryebashkiaku mund të ketë lidhje me një përkim të rastësishëm. Ndoshta prapa kësaj “koincidence” nuk mund të gjurmohet asnjë prapemendim. Por një gjë është e dukshme dhe këtë Lapsi.al e ka vënë re që më parë. Erion Veliaj që po bëhet gati të hyjë në fushatën elektorle ndryshe nga kori i madh i socialistëve as nuk e ka marë mundimin të dalë në mbrojtje të Ramës për skandalin e korruptimit të ish agjentit të FBI-së.

Spekulimet/ Heshtja e çuditshme e Erion Veliajt për skandalin McGonigal 

Direkt pas kësaj u botua një shkrim për piramidën e Tiranës ku Ramës i është fshirë emri sikur të mos ekzistonte dhe roli qëndror i jepet kryebashkiakut.

©Lapsi.al 


38 Comments

  1. Ja pra, e ka thënë Flamur Noka : – Revolucioni do të vazhdojë 10 vjet.
   Sot e tha dhe Fevziu : – PD duhet të presë 10 vjet, pa le vjen a nuk vjen në pushtet.
   Kjo është meritë e komunistit SRB, S ali R am B erisha.
   Pushtetin e japim, Berishën s’e japim.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Është merita e pidhit të satëme o injorant, që u ka bërë kaq idiotë, kaq pa dinjitet e kaq pa pretendime, edhe kafshët kanë më shumë pretendime për jetën se sa ju mutër që kënaqeni me paga minimaëe e asistenca, që ju garantoj se do ti villni.

 1. Rame, po ta fut skuthi Veliaj. Po te qi para e pas. Mbeje ager po deshe kelyshin e cakallit. Sapo te gjeje mundesine do te te kafshoje keqas duke bere si luan. Futja sa nuk ta ka futur Rame se ai eshte plehurine…

 2. Teknologjine e bejne njerezit, jo lejfenet si Veliaj i mafias se betonit

  Me sa duket, udheheqesi boteror po kerkon ti kete shpatullat e mbrojtura per me vone.

  1. Të dhënat e Metës dhe 10 ish-këshilltarëve të tij publikohen nga hakerat iranianë: Gruaja e Bumçit porosiste streçe e rroba për palestër

 3. Koincidence rastesore pa prapamendim para zgjedhjeve??!!! Soorooosiiiii. Po mendoj se cfare epiteti ti vendos kesaj gazete, “prestigjozja n(d)yt”.

   1. Lal kurven e bashkise nuk e shohin dot me sy te vetet e lere pjesa tjeter. Beri qef 8 vjet tani le ti gezohet burgut shemtira.

 4. Artikulli ne fjale ishte si dekorimi i Veliajt ne Prizren, fillimi i nje fushate te paguar, e cila nuk ka te beje me Ramen, por me te paracaktuarin si pasues te tij, Erion Veliaj.

  Tani gjithcka varet nga shqiptaret, te cilet nuk besoj se do ta mbeshtesin kete “projekt” te mafias nderkombetare pas pervojes 25 vjecare me Ramen.

  Mediat kane detyren te sqarojne qytetaret shqiptare per keto projekte…

 5. Kjo e fiqve eshte me bushter se shtriga e gjate….
  Mjere ju o dele voteshites…
  Tani do keni per chobanke nje vrime bithe me te madhe se tuneli i kerrabes!
  Tel-Avivi i satembe o pise e shqepure.

 6. Hidhini ndonje Dollar prape asaj ishit te McGonigal te na tregoje ndonje qyfyre tjeter se kemi ngel nje cik thate keto dite.

  1. O Jorgo pordhikali , leri ishat e McGonigalit , por shiko nishat puçista për rreth Ram-katranit. . Ah se për pak desh harrova thënien “le të hanë kokat e njeri tjetrit” të këtij “legjendari” që tashmë i ka mbushur plot poturret , mbasi karma i është kthyer në bich . Dhe s’keni parë gjë akoma nga seriali – McGonigal, i korruptuari , i pangopur për t’u blerë me para & Rama korruptuesi, i pangopur për pushtet , për të vjedh para .

   1. Ne nuk i quajme puciste. I quajme konkurente. Prandaj jemi Parti dhe jo Bajrak.

    Ju nderkohe… keep dreaming.

 7. Do lija nje koment po varja ,paska lene punen e dishwasherit palikarja e fillon nxjerr mendime te dhishme .Palikar e di qe nuk ta ndjen vëra kur te shajne se dava kopili je kujt i rruhet per mendimet tende se ty sapo te thashe te eshte bashkuar truri me zorren qorre e te nxjerr mendime muti

  1. Tono, mos e mbaj brenda. Mendimin.

   Se mund te jete shume i vyer. Mund te jete celesi per tranformimin radikal te Shqiperise.

  1. Lali jevgu shoku pallasbythes.
   Po ai arqen arixhiu a po qi me patronazhiste apo u arratis ne dubai? Eh cdo kercase bytha tani! Go Hunter!

 8. “Antibllokmeni” Sali Berisha, besoj, është mjeku që ka më shumë fotografi me “bllokmenët”, me Hysni Kapon, me Simon Stefanin, me familjarë të E. Hoxhës dhe tani bërtet kundër tyre! Atëhere, përse e kriminalizoi Sali Berisha skenarin, kur ata që do të linin pushtetin, së pari, nuk ishin kundër ndryshimit të sistemit dhe, së dyti, ata vetë e vendosën në krye të asaj partie? Ja, përse dyshohet për Berishën! Ai përherë provokonte dyshimin. Ky njeri, mbartës i aq shumë veseve, i pabesë, pa ide e parime, shpifës etj., shkatërroi gjithçka: ekonominë, ushtrinë, arsimin, Akademinë e Shkencave, drejtësinë, territorin etj.

  1. Vdekshin shkencëtarët injorant , idiot ,psikopat që shkatërruan Shqipërin thotë:

   Bllokmut , më parë shko e blloko mutrat dhe qelbësirllëqet e Ramës , që ka 10 vjet që kundërmon Shqipërin drog , krim e shpopulllim dhe pastaj na fol për idetë dhe parimet prej shkencëtari .

  2. Megjithë qejfin e madh të Berishës për pushtet, duhet pranuar fakti se ai si një mjek i shquar e njëkohësisht antar i PPSH, ishte i besuar edhe nga antarët e byrosë që sapo i zinte ndonjë grip, e thërrisnin ate.
   Që një mjek i shquar të ketë pasur fotografi me disa antarë të byrosë së diktaturës komuniste, kjo është krejtësisht normale pasi një mjek është i detyruar që ti shërbejë qoftë edhe ndonjë krimineli vrasës nëse është i sëmurë.
   Po si shpjegohet që militantët e ish PPSH e duan kaq shumë karagjozin dymetrosh ndonëse e kanë parë në fotografi me të përparmet e të pasmet lakuriq në publik dhe ka bërë spiunin tek një madhor i FBI kundër Shqipërisë e duke i shërbyer “imperializmit amerikan” e ka bërë me te dhe me një ish oficer të sigurimit shqiptar fotografi ?

 9. Është qesharake në fakt, se së pari Joe Biden e ka shpallur “non grata” Berishën dhe familjen e tij, ndërkohë që ky lëshon deklarata përshëndetëse.

  Por më qesharake është përpjekja e Sali Berishës, për t’u dukur sikur e përfill njeri në botë dhe po kërkojnë mbështetjen e tij, kur në fakt këto deklarata qesharake, maksimumi botohen në portalin e djalit të vet.

  1. Ju drogmenët e Ripjerdhjes , Berishës dhe familjes së tij t’i hani m*tin që ata dhjesin në
   Biden e hales Sorosiane .

 10. Ju te Lapsi.al e keni futur ne Depresion ate TemA te Mero kurvalaqes me kete shkrim se ja, Mero kurvalaqja po rreket ti mbushe mendjen budallenjve rilindjote e ti siguroje se mes Lalkes dhe Ramkes ka nje lidhje dashurore shume solide…ndonese jo aq sa mes Ramkes dhe Vucicit, sigurisht!

 11. në konferenca për median apo në studio televizive, ti përmendësh Sali Berishës emrin Shkëlqim Beshiri, me siguri do të përtypet mirë dhe nuk do thotë asnjë gjë qoftë edhe tja përmendë emrin.

  Kjo sepse Beshiri dhe shumë kompani të tjera që lidhen me këtë emër, janë sot financuesit kryesorë të familjes Berisha.Cecene te byrektores se salihut lexoni dhe do kuptoni me shume ne jete

 12. merda gelboqja eshte mentori I erdhim vedhiut alias bubit kacurrel,qe fshin sumen me gjethe fiku sa here I krruhet

 13. Ky Emerharruarit te ores 19:45 eshte i zakonshmi Kapterr Ethem Lalaj, nje katunar nga gopi sames ne Mallakaster qe ja kane perdhunuar fort bythen e prandaj nuk i heq nga goja ato perdhunuesit e tij qe i quan Cecene.

 14. Të propogandosh këtë shkrim të NYT për Uriah Hypin nga “Qyteti Stalin”, është njëlloj të veprosh si të gjitha mediat shqiptare që e nxjerrin përditë ate në çdo kronikë lajmesh.

 15. Shume e drejte te lavderosh kaken pas mutit. Te njejte ne permbajtje dhe te ndryshem ne sasi. Lali Eri eshte zevendesi i Rames ndaj duhet lavderuar disi. Qellimi eshte evidentimi i vdekjes politike te Rames. Zdromsi po punon shume ta zevendesoje dhe shpejt Ramen. Qafen thefshin te dy. Era e kerrmes se tyre do rrije gjate ne Shqiperi

 16. Ka lezet kur aktivizohet Jarga ne kete teme per te mbrojtur Lali Erin, sigurisht. Ai kujton se fiton me fcb.
  Jo z. Jarga nuk fitohet me fcb vota e askujt. Mos i ngaterro vjedhjen e votes me propagaden bajate qe behet. Tu presesh doren e gjate te vjedhjes se votes barazoheni ne rezultat me G99 ne Uren Vajgurore-
  Ti rri ne portale dhe fcb , shaj e propagando por ne zgjdhje vish breke llamarine se ndryshe do e hash zalloten.

 17. Bledi Mane doli nga BBV2 , po ashtu edhe Valbona Mema . Si do veje kjo pune pa keta personazhe ? Boshllek, heshtje, zymtesi ……Piramida e diktatorit eshte problemi jo viktimat e diktatorit… cfare fatkeqesie …
  Deri kur ????????????????????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *