• |
ide | kryesore

Del VIDEO/ Si avioni rus goditi dronin ushtarak amerikan

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
rus

Ushtria amerikane ka publikuar pamjet se si një avion rus përplasi një nga dronët e saj mbi Detin e Zi. Shtetet e Bashkuara thanë se dëmtimi i dronit kërkonte rrëzimin e tij në hapësirën detare pranë Ukrainës.


Rusia mohoi se avioni i saj luftarak SU-27 kishte prerë helikën e dronit, por video duket se mbështet versionin amerikan të ngjarjeve. SHBA thotë se konfrontimi zgjati rreth 30-40 minuta. Sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin tha se “SHBA mbetet e sigurt në faktet që ka përcjellë deri më tani”.


Ai tha se Pentagoni po shikonte se çfarë pamjesh mund të publikoheshin. Nuk është e pazakontë që ushtarakët të marrin pak kohë për të deklasifikuar pamjet video përpara se t’i bëjnë publike.

Një kamera e vendosur nën trupin e dronit të vëzhgimit tregon një avion rus SU-27 duke bërë dy kalime jashtëzakonisht të afërta teksa lëshon, siç duket, karburant ndërsa afrohet. Në kalimin e parë duket se ai ka njollosur lentet e kamerës. Kalimi i dytë është edhe më afër duke ndërprerë pamjet video nga avioni i pilotuar në distancë.

Kur pamja rikthehet, një teh i helikës së dronit në pjesën e pasme shihet i përkulur. Rusia ka pretenduar se droni po i afrohej territorit të saj. Gjithçka që mund të shohim nga video është deti, qielli dhe retë. SHBA këmbëngul se droni po operohej në hapësirën ajrore ndërkombëtare. ©LAPSI.al16 Comments

  1. Po te ishte dron rus ne hapsire nderkombtare prane brigjeve ameikane e njejta gje do kishte ndodh. Eshte si me shku te dritarja komshiut me pa se ca bohet brenda

    1. Rrac muti, njeri injorant dhe idiot, po nendeteset berthamore dhe anijet luftarake te Rusit cfar duan ne Adriatik, 40 Km larg Vlores dhe 2500Km larg Moskes??

    2. U se harrova, Avionet Rus e kane te zakonshme te shkojne prane brigjeve Amerikane, lexo pak sa raste interceptimesh ka ne Alaske.
      Nuk dini nga lidhet gomari dhe dilni ktu dhe beni si kopetenta te mardhenive nderkombetare.

  2. Or mik nuk ishte te dritarja por ishte në rrugë e larg shpisë të rusit.Ata aq provokues sa dhe janë si ata tipat që dhe në rrugë të ngacmojnë.

  3. Or ti shok ja ke parë b…t Putinit sa ja di që ka.Ai ka aq bole si të një skuthi që të qëllon prapa krahëve o që bombardon civilët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *