• |
ide | kryesore

Ylli i NBA, video me armë në dorë: Ja Morant pezullohet për 25 ndeshje

-Instant, Sport, Video
MorantJa Morant është pezulluar nga NBA për ‘sjellje të dëmshme kundër ligës’, me 25 ndeshje. Dënimi do të shlyhet duke filluar nga fillimi i sezonit të rregullt 2023-24. Mbrojtësi i Memphis jo vetëm që nuk do të mund të luajë, por do të përjashtohet nga të gjitha aktivitetet e ekipit dhe nuk do të marrë rrogë. “Vendimi për të shfaqur sërish një armë zjarri në mediat sociale është alarmues dhe i çuditshëm. Kjo duke pasur parasysh sjelljen e ngjashme marsin e kaluar për të cilën ai tashmë ishte pezulluar për tetë ndeshje”, shkroi komisioneri i NBA, Adam Silver në deklaratë.

Periudhë pa paqe për fenomenin e lindur në Dalzell. Grizzlies u eliminuan në playoff nga Lakers i Lebron James në raundin e parë. Megjithatëse problemet reale janë jashtë fushës. Morant ka treguar vazhdimisht armë zjarri në videot e qarkulluara në mediat sociale. Për më tepër, në janar u zbulua lajmi, nga faqja amerikane TMZ, për një denoncim kundër tij për agresion ndaj një shtatëmbëdhjetë vjeçari. Siç thuhet në komunikatën për media, ai për atë rast ishte pezulluar për tetë ndeshje. Sezoni i ri do të nisë më 24 tetor 2023, ndaj teorikisht rikthimi në fushë mund të bëhet në muajt e parë të 2024-ës.

“Do ta kaloj verën dhe pezullimin tim duke punuar për shëndetin tim mendor dhe vendimet që do të marr – reagoi Morant -. Do të vazhdoj të stërvitem në mënyrë që të jem gati kur të mund të kthehem në fushë. E di që shokët e mi të skuadrës do të qëndrojnë fort. Më vjen keq që nuk mund të jem në fushë me ta nga fillimi i sezonit. Shpresoj që të më jepni mundësinë të tregoj se jam një njeri më i mirë se kam treguar”, tha Morant.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *