• |
ide | kryesore

James Cameron krahason tragjedinë e OceanGate me Titanic

-Instant, Paparazzi, SliderJames Cameron vuri në dukje një “ngjashmëri” midis nëndetëses,  OceanGate dhe fundosjes së anijes Titanic në 1912.
“Jam i goditur nga ngjashmëria e vetë katastrofës së Titanikut, ku kapiteni u paralajmërua në mënyrë të përsëritur për akullin përpara anijes së tij dhe megjithatë ai avulloi me shpejtësi të plotë në një fushë akulli në një natë pa hënë,” tha drejtori i “Titanic” gjatë. një intervistë për ABC News të enjten. “Dhe shumë njerëz vdiqën si rezultat.”
Cameron, i cili ka vizituar rrënojat historike shumë herë vetë, e quajti “të habitshme” për një “tragjedi të ngjashme” që do të ndodhte pasi pronari i kompanisë zhytëse, Stockton Rush, u paralajmërua për nëndetësen. Ai kujtoi në intervistën televizive se “personat kryesorë në komunitetin e inxhinierisë së zhytjes së thellë” i shkruan letra CEO të OceanGate, duke e paralajmëruar atë për rreziqet përpara udhëtimit.

Sipas James, profesionistët i thanë Rushit se zhytësja e tij ishte “shumë eksperimentale për të transportuar pasagjerë” dhe se duhej të “çertifikohej” më tej përpara se të çonte njerëzit në fundin e oqeanit. Megjithatë, të dielën, Rush, së bashku me katër aventurierë të tjerë të pasur,humbën pasi nisi udhëtimin e tij gati 2.4 milje në fund të oqeanit për të parë rrënojat e Titanikut. Pesë personat që vdiqën gjatë udhëtimit ishin Rush, 61 vjeç, Hamish Harding, 58 vjeç, Paul-Henri Nargeolet, 77 vjeç, Shanzada Dawood, 48 vjeç dhe djali i tij Sulaiman Dawood, 19 vjeç.

Pas një misioni të gjerë kërkimi disaditor, zyrtarët e Rojës Bregdetare të SHBA deklaruan të enjten se ata arritën në përfundimin se pasagjerët nuk janë më gjallë. Zyrtarët identifikuan mbetjet në fund të oqeanit si ato të zhytësit Titan. U konfirmua se nëndetësja kishte shpërthyer në një moment gjatë zbritjes./Lapsi.al1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *