• |
ide | kryesore

“Titanic” rikthehet në Netflix pas shpërthimit të nëndetëses

-Instant, Paparazzi, SliderKlasiku i vitit 1997, “Titanic” është vendosur të kthehet në Netflix më 1 korrik, pas shpërthimit tragjik të nëndetëses Titan në një udhëtim për të eksploruar anijen.

Filmi i vlerësuar me çmime, me Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet, do të shtohet me qindra të tjerë, sipas HuffPost. Regjisori i filmit, James Cameron, foli për katastrofën e Titanit, duke thënë për BBC se ai “e ndjeu se një “ngjarje ekstreme katastrofike” kishte ndodhur.

Nëndetësja Titan humbi kontaktin 1 orë e 45 minuta në udhëtimin e saj drejt rrënojave të Titanic dhe disa pjesë të saj u gjetën ditë më vonë. “Për mua nuk kishte asnjë dyshim. E dija që nëndetësja ishte ulur saktësisht nën thellësinë dhe pozicionin e saj të fundit të njohur, dhe pikërisht aty e gjetën. Nuk kishte asnjë kërkim. Viktimat e tragjedisë përfshijnë CEO të OceanGate Stockton Rush; Biznesmeni dhe aventurieri britanik Hamish Harding; babë e bir Shahzada dhe Suleman Dawood; dhe Paul-Henry Nargeolet, një ish-oficer i marinës franceze dhe ekspert kryesor i Titanikut.

Cameron, i cili është gjithashtu një eksplorues i detit të thellë, tha se ai ka parë rrënojat 33 herë. Ai gjithashtu u hodh në kanalin Mariana në 2012. Pas njoftimit se u gjetën disa pjesë, ai bëri një krahasim me kapitenin e Titanikut Edward Smith dhe Rush.

“Jam i habitur nga ngjashmëria e vetë katastrofës së Titanikut, ku kapiteni u paralajmërua vazhdimisht për akullin përpara anijes së tij, dhe megjithatë ai hyri u përplas me shpejtësi të plotë në një fushë akulli  dhe si pasojë shumë njerëz vdiqë. ”, tha Cameron për ABC News. Regjisori gjithashtu shtoi  se shumë njerëz në komunitetin e zhytësve ishin të shqetësuar për zhytësin Titan. Ai tha se madje i shkruan letra kompanisë duke thënë se ajo që ata po bënin ishte shumë eksperimentale për të transportuar pasagjerë”./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *