• |
ide | kryesore

James Cameron zbulon nëse do drejtojë filmin për OceanGate Titan

Paparazzi, SliderJames Cameron ka reaguar ndaj thashethemeve që qarkullojnë se ai është në bisedime për të drejtuar një film për tragjedinë zhytëse OceanGate Titan.

Zakonisht nuk u përgjigjem thashethemeve ofenduese në media, por më duhet ta bëj tani”, ka shkruar ai në një Instagram Story. “Unë nuk jam në bisedime për një film OceanGate, as nuk do të jem ndonjëherë.”

Nëndetësja Titan mori një ekuipazh prej pesë personash në një zhytje për të eksploruar vendin e rrënojave të Titanikut më 18 qershor, por u zhduk shpejt. Ekuipazhi përfshinte një operator dhe katër “specialistë të misionit” – një term i përdorur nga OceanGate Expeditions për pasagjerët e tij, të cilët secili paguan 250,000 dollarë për vend për përvojën.

Nëndetësja humbi kontaktin me anijen kërkimore Polar Prince një orë e 45 minuta pasi u zhyt në një zonë afërsisht 900 milje në lindje të Cape Cod, në Atlantikun e Veriut. Të pesë pasagjerët u shpallën të vdekur pasi u zbulua se Titani pësoi një “shpërthim katastrofik”. Por përpara se ai lajm tragjik të jepej në një konferencë shtypi nga Admirali John Mauger, ishte Cameron ai që u shfaq në CNN dhe zbuloi se kishte mësuar për fundin e mundshëm vdekjeprurës të Titan disa ditë përpara se të shpallej lajmi.

“Hera parë që dëgjova për të ishte të hënën në mëngjes. Unë menjëherë hyra në rrjetin tim, sepse është një komunitet shumë i vogël… dhe zbulova disa informacione  se brenda rreth gjysmë ore  kishin humbur komunikimet “- tha Cameron. “I vetmi skenar  që mund të shpjegonte këtë ishte një shpërthim.”/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *