• |
ide | kryesore

Përplasjet për kreun e Grupit në PD/ Ambasada amerikane: S’kemi ndryshuar qëndrim për non gratat

Lajme, Të fundit
DEAAmbasada amerikane në Shqipëri ka reaguar në lidhje me përplasjet në grupin e Partisë Demokratike. Ambasada shkruan se institucionet demokratike funksionale janë jetike për çdo demokraci të shëndetshme. Ata theksojnë se nuk e kanë ndryshuar pozicionin në lidhje me individë të shpallur (non-grata) në Shqipëri.

Reagimi i plotë:

Shtetet e Bashkuara besojnë se institucionet demokratike funksionale, përfshi një opozitë, janë jetike për çdo demokraci të shëndetshme. Shtetet e Bashkuara takohen rregullisht me komisionet parlamentare në lidhje me legjislacion kyç, të tillë si ai për Avokatin e Popullit, i cili luan një rol të rëndësishëm në reformën në drejtësi. Nuk është roli i ambasadës që të zgjedhë se kush udhëheq partitë politike në Shqipëri. Gjithashtu, nuk e kemi ndryshuar pozicionin tonë në lidhje me individë të shpallur (non-grata) në Shqipëri dhe nxisim të gjithë aktorët që të shqyrtojnë me kujdes angazhimet e tyre me figura të tilla.22 Comments

 1. Na çate trapin me non-gratat. E keni bere boze fare, ne nje kohe kur McGogla andej per turpin tuaj e ka shitur reputacionin ligebatues per nje grusht parash. Me e pakta qe mund te beni eshte te heshtni.

  1. vazhdon lufta politike e ambasades

   puna eshte qe keta koqet e amerikes sic a kane nisur me karlliqe do e bitisin me deshtime. Administrata e Bidese sic po deshton ne cdo cep te botes edhe ne shqiperi nuk ka si te jete ndryshe

   Blinken eshte sekreteri me idobet i shtetit qe nga shekulli i 19 ne amerike

   mos prisni deklarate serioze nga karagjoz te rangut nderkombetar

   1. Testifying last week before the Senate Foreign Relations Committee, acting Assistant Secretary of State Yuri Kim declared, “We will not tolerate any attack on the people of Nagorno-Karabakh.”

    Aliyev called her bluff and Kim, who hopes to be the next US ambassador to Turkey, showed her declaration both empty and insincere.

    ja nje rast domethenes sesi kur je ne pozita fituese nuk e rru per karlliqet e kimete fytyrebythes

 2. Salibanet kur degjojn fjalen, NON GRATA. I ze dalldia.
  Ca keni pse terboheni. Qetesohuni.
  Nuk hiqet me ajo njoll. Mesohuni me kete.
  Tani se keni per kryetar partie dike me damke. Nuk eshte faji jon, por I juaji. Qe pranoni te poshteroheni dhe te degjoni perralla nga nje flliqesir.
  Po ju vazhdoni mos beni mbrapa, aty mbajeni. Se nga dita dites po ju vene vaje punet. Vazhdoni degjoni perrallat me sorros e me Mc gonigala. Flini gjume e mos u zgjon.

 3. Kane respekte per institucionet keta palaco? Po te kishinrespekt per institucionet nuk e limit opoIte te ikte nga parlamenti duke I zevendesuar deputetet me ca Lolo qe edhe Familia e tyre nuk I votonte,nuk shkateronit opoziten sic e keni ber me 4- 5 Copa! Ju jeni vendi me I dhjer ,ju I vodhet votat e Trampit qe te fitonte Biden matufu! Ju bashje me Kimeten do te mbaheni mend per shume koh si ambasada me e deshtuar ne te gjitha kohrat! Ju mbani ne pushtet Rdvin drogen,nje nga njerezit me te korruptuar te planetit!; Fuck you motherfucker!

  1. Kush ju pyeti, opinioni juaj eshte fare i pavlere! Po te keni kelqe, ikni e jepini mend Talebaneve, te veshush me shapka plazhi, te armatosur me hunje, qe ju vune perpara si derra, si bageti! Shqiptaret dhe Shqipria e vrane friken, per kete dhe vetem per kete, bravo i qofte Sali Berishes, a e shikoni sesi po vepron KURTI, ju jeni irelevant per shqiptaret e ndershem qe s’keni mundesi ti bleni zhantazhoni, me dosje korrupsioni me mcGonigal qe jane fytura e vertete e juaj, qe jane perfaqesuesit me te denje te PERANDORISE seFRIKES dhe te KORUPSIONIT = USA, shpejt do t’ia ndieni muziken kesaj lodre qe beni me KOMBIN SHQIPTAR, KAQ!

  1. Secretary Blinken’s Call with Azerbaijani President Aliyev

   Readout

   Office of the Spokesperson

   September 19, 2023

   The below is attributable to Spokesperson Matthew Miller:

   Secretary of State Antony J. Blinken spoke with Azerbaijan’s President Ilham Aliyev to urge Azerbaijan to cease military actions in Nagorno-Karabakh immediately and deescalate the situation. The Secretary emphasized that there is no military solution and that the parties must resume dialogue to resolve outstanding differences between Baku and ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh. The Secretary noted President Aliyev’s expressed readiness to halt military actions and for representatives of Azerbaijan and the population of Nagorno-Karabakh to meet, and he underscored the need for immediate implementation.

   1. S’ka asnjë surprizë!!! E si të ndryshojnë qëndrimin marksistët Amerikanë!!!Ata po shkatërrojnë vendin e tyre e jo Shqipërinë.

 4. 10:55 , non grata eshte dhe tom doshi , po amerikanet nuku thane gje per masakren e votave ne veri dhe ne shkoder e kamez , apo aty fitoi ps me forcat e veta ??A e kuptoni qe kur ky lideri juaj mos ti duhet me , do ta cojne ne pidh te mamase zografin . Maloku te pakten po di ta mbroje bythen e vet .

 5. Kush ju pyeti, opinioni juaj eshte fare i pavlere! Po te keni kelqe, ikni e jepini mend Talebaneve, te veshush me shapka plazhi, te armatosur me hunje, qe ju vune perpara si derra, si bageti! Shqiptaret dhe Shqipria e vrane friken, per kete dhe vetem per kete, bravo i qofte Sali Berishes, a e shikoni sesi po vepron KURTI, ju jeni irelevant per shqiptaret e ndershem qe s’keni mundesi ti bleni zhantazhoni, me dosje korrupsioni me mcGonigal qe jane fytura e vertete e juaj, qe jane perfaqesuesit me te denje te PERANDORISE seFRIKES dhe te KORUPSIONIT = USA, shpejt do t’ia ndieni muziken kesaj lodre qe beni me KOMBIN SHQIPTAR, KAQ!

 6. “Kemi marrë mbështetje nga evropianët”, BE nxjerr blof Gazment Bardhin: S’kemi folur fare për Avokatin e Popullit,shkoni lepijini bythen salihut se tani po dhjet ne hale o maloke cecene te shpellkarit salih non grata

  1. Testifying last week before the Senate Foreign Relations Committee, acting Assistant Secretary of State Yuri Kim declared, “We will not tolerate any attack on the people of Nagorno-Karabakh.”

   Aliyev called her bluff and Kim, who hopes to be the next US ambassador to Turkey, showed her declaration both empty and insincere.

 7. i bej thirrje partise demokratike qe ………………………….. asnje thirrje nuk i bej le te rri aty tek kakerdhite e miut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *