• |
ide | kryesore

Varhelyi në Tiranë: Autorët të nxirren para drejtësisë

Lajme, Të funditKomisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi nga Tirana tha se Prishtina dhe Beogradi duhet t’i rikthehen dialogut.

Varhelyi tha se autorët e sulmit duhet të dalin para drejtësisë dhe se autoritete serbe duhet të bashkëpunojnë me BE-në.

‘Mendoj se qëndrimi ynë ka qenë shumë i qartë. Së pari ne duhet të kemi një ulje të plotë të tensioneve mes Beogradit dhe Prishtinës. Të rikthehet dialogu dhe në këtë punë të jepen rezultate duke vënë në zbatim marrëveshjet e mëparshme përfshirë ata në Ohër. Autorët duhet të sillen para drejtësie, autoritete serb të bashkëpunojnë me BE-në në lodhje me këtë çështje.’– tha Varhelyi.3 Comments

 1. Jashte hungarezet nga Shqiperia!
  Boll u tallen me ne publikisht!
  Duan leket tona dhe nga ana tjeter duan te na shohin te vdekur nga dora e serbit!
  Kush i thote vetes shqiptar te rrije larg nga OTP dhe One!

  1. Ik o kar. Hungaria eshte i vetmi shtet kunder fisqirave te Sorosit si puna jote. Mamin, motren dhe mbesat, ku ti kesh.

 2. Varhelyi kerkon ta mbylle aktin terrorist te 24 shtatorit sikurse u veprua me Radojcic, pra me nje farse gjyqesore.

  Ky qendrim i emisareve te BE paralajmeron akte te tjera ne te ardhmen dhe inkurajim per terrorizem serb jo vetem ne Kosove, por ne gjithe ish Jugosllavine…

  Evropa duhet te pranoje deshtimin e saj ne Ballkan, qysh me themelimin e Jugosllavise e deri ne ditet tona me projekte copetimi e krijesa shtetesh hibride…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *