• |
ide | kryesore

Gaza mes krizës humanitare, India ofron ndihma

Lajme, Të fundit


Ndihma humanitare e Indisë për Gazën mbërriti në Egjipt të dielën, tha zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të vendit, Adrindam Bagchi në një postim në X. Avioni mbërriti në el-Arish në Sinai të Egjiptit dhe ndihmat iu dorëzuan Gjysmëhënës së Kuqe Egjiptiane për “transmetim të mëtejshëm në Palestinë”, tha Bagchi.

Një fluturim i Forcave Ajrore Indiane mbante gati 6.5 ton ndihma mjekësore dhe 32 ton material ndihme për katastrofat, duke përfshirë ilaçe për shpëtimin e jetës, sende kirurgjikale, tenda, çanta gjumi, pëlhura gome, pajisje sanitare dhe tableta për pastrimin e ujit.

Një krizë humanitare po përkeqësohet me shpejtësi në Gaza pasi Izraeli bombardon territorin, ndërsa vëllimi i ndihmave që ka kaluar është vetëm një pikë në oqean për mbi 2.2 milionë njerëz brenda territorit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *