• |
ide | kryesore

UNICEF: Mbi 400 fëmijë vriten ose plagosen çdo ditë në Gaza gjatë bombardimeve izraelite

Lajme, Të funditFëmijët po vriten ose plagosen me një shpejtësi prej më shumë se 400 në ditë në bombardimet dhe rrethimin e vazhdueshëm të Izraelit të Rripit të Gazës, ka konfirmuar UNICEF, duke bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar.

Rreth 3,500 fëmijë raportohet se janë vrarë dhe më shumë se 6,800 fëmijë thuhet se janë plagosur gjatë 25 ditëve të “bombardimeve të vazhdueshme” që nga 7 tetori, tha në një deklaratë Fondi Ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara për Emergjencat për Fëmijët, UNICEF.

“Kjo nuk mund të bëhet normalja e re”, thuhej në deklaratë.

“Fëmijët tashmë kanë duruar shumë. Vrasja dhe robërimi i fëmijëve duhet të ndalet. Fëmijët nuk janë një objektiv,” thuhet në deklaratë, e cila u publikua pas ditës së dytë radhazi të sulmeve ajrore vdekjeprurëse izraelite në kampin e refugjatëve Jabalya në Gazën veriore.

“Skenat e masakrës që vijnë nga kampi Jabaliya në Rripin e Gazës pas sulmeve dje dhe sërish sot janë të tmerrshme dhe të tmerrshme”, njoftoi UNICEF.

Agjencia e OKB-së tha se nuk ka ende vlerësime për numrin e vdekjeve të fëmijëve nga kampi. Zyrtarët mjekësorë në terren kanë konfirmuar qindra të plagosur dhe të vrarë, duke përfshirë shumë fëmijë, pas sulmeve ajrore.

UNICEF-i njoftoi se kampet e refugjatëve mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar dhe “palët në konflikt” kanë detyrime të respektojnë dhe mbrojnë civilët nga sulmet.

“UNICEF-i përsërit thirrjen e tij urgjente për të gjitha palët në konflikt për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, për të garantuar mbrojtjen e të gjithë fëmijëve dhe për akses të sigurt dhe të papenguar humanitar për të ofruar ndihma jetëshpëtuese në të gjithë Rripin e Gazës, sipas Ligjit Ndërkombëtar Humanitar. ”, shtohet në deklaratë.

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar se të paktën 9,061 njerëz janë vrarë që nga 7 tetori, duke përfshirë 3,760 fëmijë dhe 2,326 gra. Të paktën 32,000 njerëz janë plagosur.

Rreth 2,000 njerëz janë ende të zhdukur në Gaza, duke përfshirë 1,100 fëmijë. Shumica dërrmuese e këtyre njerëzve besohet të kenë vdekur dhe janë të varrosur nën rrënoja.3 Comments

  1. Keta te UNICEF nuk thane asnje fjale per femijet israelite qe u masakruan dhe nenat e tyre u perdhunuan e u vrane nga terroristet e Hamasit? Keta bastarde kafshe nuk kane te drejte te egzistojne jo me te kemi meshire per shtazet e pameshireshme qe fshehin armet neper spitale e shkolla e lejone te vriten femijet e tyre , per te thene se Izraeli po vjet femijet. Por se hamasi qellon nga shkolla e spitale ushtrine israelite e normale qe kjo do te pergjigjet., dhe e detytrurshme. Keta te UNICEF dhe te tjera organizata humanitare bejne rolin per te mare parate sepse nuk i pyet askush, vetem lehin sipas lobeve te fuqishme qe I ndrsejne here pas here..

  2. MENDJA GJE E MADHE .BINDJA ESHTE PORT SHPETIMI ANGAZHIMI ESHTE FILLIMI ZGJILLJEVE thotë:

    LE TE MENDOJM FLASIM DHE VEPROJM SI TE DUAM SI QENJE NJERZORE SEJCILI SHPIRT NJERZOR I FUTUR NE ORGANIZEM NJERZOR MUND TE KISHTE LINDUR NE CDO CEP TE GLOBIT FOR PERCAKTIMI ZOTIT QE TE SHPERDAHESHIM KESHTU NE POPUJ RACA KOMBE DHE VENDOLLJE TE GJITH JEMI GJINI NJERZORE QE VIM NGA NJE BURIM KRIJIMI SISTEM FUNKSIONI UDHEZIMI NATYRALITETI DUAM TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANOJM PAdrejtesi te gjith kemi ego pa mas sikur njerit nga ne token me pasurit e saj po ti jepen nuk ngopet lind pyetja po per kaq sa jemi smjafton as gjithsija te gjith kemi lindur dhe do vdesim NDRYSHOJM NE ANGAZHIM DIKUSH NE PADREJTESI DIKUSH NE VLERA HAK DHE KJO ESHTE PIKA E PERPLASJEVE ZHVILLIMEVE ANALIZAVE VLERSIMIT PRANIMIT DHE REFUZIMIT .SEJCILI NE KETE BOT KA OBLIGIM DOMOSDOSHMERI DOMOSDOSHMERISHT TE PRANOJN DOMOSDOSHMERIT DHE JUSTIFIKOJN PERGJEGJSIT TE MIREN NGA E KEQA DIN TA DALLOJN TE GJITH ASKUSH ME PERBALL FAKTEVE SMUND TE ORJENTOJN INTERESAT E TIJE DUKE SHKATRRUAR TJERET PER TI THEN PADREJTESIS .DREJTESI DHE DREJTESIS PADREJTESI PERDERI SA ASKUSH NUK FLET KUNDER EKZISTENCES APO HAKUT QE ZOTI PERCAKTOJ PER TE NE KETE BOT .NESE ARRIN TA SFIDOJN PER NJE KOH KA DISA GJERA ME SFIDUESE PER TE SE DOBIT ZGJILLJET VIN VETEM PERMES TE VERTETES VLERAVE LIDHJEVE ME ZOTIN KJO ESHTE EKZISTEN DHE KJO BEN TE MUNDUR TE KUPTOJNE PRANOJNE SE PER TE EGZISTUAR DUHET USHQIMI VESHMBATHJA ARGETIMIMI POR ASGJE NUK FUNKSIONON PA UNITET VLERA NDERKOHE QE JU I SHKATRRUAT KJO ESHTE VETVRASJE

  3. Askush nuk mund te justifikohet kur vret femije e njerez te pafajshem te jete i kujdo kombesie, race, ngjyre e feje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *