• |
ide | kryesore

Travis Scott rikujton tragjedinë në Astroworld

Paparazzi, SliderTravis Scott  ka folur së fundmi  për incidentin shkatërrues që mori jetën e 10 pjesëmarrësve të koncertit.

Duke folur me GQ, reperi zbuloi gjendjen e tij shpirtërore pas tragjedisë dhe se si ajo ndikoi në albumin e tij të publikuar së fundmi, Utopia.

Më 5 nëntor 2021, mbi 50,000 fansa u mblodhën për të ndjekur Festivalin Astroworld në Hjuston. Me fillimin e setit të Scott, një numër i madh i të pranishmëve u përpoqën të nxitonin në skenë dhe rezultoi në lëndime të tmerrshme. Dhjetë njerëz u vranë nga ajo që ekzaminuesi mjekësor më vonë përcaktoi se ishte “asfiksia e kompresimit” dhe u konsiderua e gjitha një aksident.

“Dua të them se isha tepër i shkatërruar, e dini. Unë gjithmonë mendoj për këtë. Ata fansa ishin si familja ime. E dini, unë i dua fansat e mi në maksimum,” tha babai i dy fëmijëve për GQ.

Reperi rrëfen se një pjesë e mendësisë së tij pas tragjedisë është shprehur në albumin e tij të katërt në studio, të publikuar në korrik. Scott filloi të punojë për Utopia në vitin 2019 dhe filloi daljen e albumit me publikimin e këngëve më 5 nëntor 2021, “Escape Plan” dhe “Mafia”.

Ai shpjegon se publikimet ishin planifikuar të përkonin me natën e parë të festivalit Astroworld në Hjuston, pjesa e tretë e festivalit që nga viti 2018. Ai kishte për qëllim të ndihmonte në fillimin e epokës së re të muzikës së tij.

Por pas tragjedisë, reperi praktikisht u tërhoq nga sytë e publikut.

“Duke bërë muzikë, ti mendon për gjërat që ndodhin në jetë”, u shpreh Travis.. “Ai moment për familjet, për qytetin, ju e dini, ishte shkatërrues. Ideja për t’u rikthyer në muzikë ishte terapeutike për të qenë në gjendje të kanalizonim një pjesë të energjisë në prodhim dhe tinguj.”/Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *