• |
ide | kryesore

Fansat shpërthejnë kundër Will: Vuan nga sindroma Stokholm

Paparazzi, SliderMarrëdhënia mes Will Smith dhe Jada Pinkett ka ngritur njëfarë shqetësimi tek ndjekësit e aktorit, pasi ata pretendojnë se shenjat e një çrregullimi psikologjik që ndikon në gjykimin e tij janë pothuajse të dukshme.

Sindroma e Stokholmit është një reagim psikologjik në të cilin viktima e një rrëmbimi ose abuzimi, në përgjithësi, zhvillon një marrëdhënie bashkëpunëtore dhe një lidhje të fortë emocionale me rrëmbyesin e tij/saj.

Viktimat që përjetojnë sindromën tregojnë dy lloje reagimesh ndaj situatës: nga njëra anë, ato kanë ndjenja pozitive ndaj abuzuesve të tyre; ndërsa nga ana tjetër shfaqin frikë dhe zemërim ndaj personave që dëshirojnë t’i ndihmojnë.

Kjo sindromë do të hynte në kategorinë e efektit post-traumatik, por a e ka Smith?

Dashuria që Smith i shpreh Pinkett Smith-it duket se i ka kaluar kufijtë e mendjes së shëndoshë, pasi edhe pas deklaratave, aktori 55-vjeçar tregon shenja të një jete të kënaqshme dashurie.

Kjo ka gjeneruar spekulime se ai ka zhvilluar sindromën e Stokholmit përballë në këtë rast, Pinkett Smith. Shembulli më i fundit i kësaj konsiston në një publikim ku Will shfaqet duke përqafuar dhe puthur Pinkett ndërsa e falenderon për shoqërinë e saj gjatë ditës së fundit të Falenderimeve./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *