• |
ide | kryesore

Berisha: Rezultatet e PISA -s, dëshmia flagrante e shkatërrimit të arsimit

Lajme, Të funditIsh-kryeministri Sali Berisha shprehu keqardhjen për rënien dramatike të treguesve për nxënësit shqiptar. Sipas tij, kjo rënie lidhet me dy faktorë.

Berisha tha: “PISA është programi ndërkombëtar i organizatës së kombeve të zhvilluara për vlerësimin e nxënësve 15-vjeçarë. Fillimin në këtë program, Shqipëria e ka në vitin 2009, por unë jam sot këtu për të shprehur denoncimin, natyrisht dhe keqardhjen më të thellë për rënien dramatike të treguesve mbi të cilët bazohet ky studim periodik, leximin, matematikën dhe shkencën, tre fushat kryesore, të nxënësve në Shqipëri.

Shqipëria sigurisht nuk ka qenë në nivelet që duhej të ishte në pikët në këtë program. Por Shqipëria realizoi një rritje vertikale gjatë viteve 2006-2013. Kjo ishte ana më pozitive e saj.

PISA e vitit 2022, e cila ka 8 vite të Rilindjes famëzezë të Shqipërisë dhe 1 vit nga qeverisja e mëparshme, pra kjo është PISA më e plotë e një qeverisje. 8 me 1.

Dhe kjo provohet dramatike, fatale në shumë aspekte për arsimin shqiptar. Kjo rënie, për të cilën zonja Sula do ju flasë gjerësisht, ka 2 shkaqe themelore.

Të parin, korrupsionin, korrupsionin, korrupsionin.

Të dytin, kalimin nga arsimi për Shqipërinë në arsimin e partisë. Nga mësuesit për Shqipërinë, në mësuesin e partisë.

Këto dy faktorë kanë bërë që ne të zbresim në të gjithë treguesit nën nivelin e vitit 2009.

Të zhbëhet një arritje thelbësore, e cila në vitin 2018, në pikë, të kalohet mbi 400 pikë nga 470-480 në fusha. Ishte një ngjitje premtuese dhe kjo ngjitje përmbyset në mënyrë katastrofave, zbret nën nivelin e vitit 2009 dhe kjo është dëshmia më flagrante e shkatërrimit, e shpërbërjes së sistemit arsimor, që nga ajo që është një rivdekje e vërtetë e zhvillimit të Shqipërisë.”5 Comments

 1. Shkaterimin qe e fillove ti me universitet private qe shisnin diploma. Cdo problem fillon me ty sale, keshtu me mire mos fol se sa here flet rama fiton pike.

  1. Nuk e kam përgatitur unë dosjen për Departamentin Amerikan të Shtetit, i cili e shpalli familjen Berisha “non grata” për korrupsion madhor dhe minim të demokracisë. Nuk e kam përgatitur unë dosjen për qeverinë britanike e cila deklaroi Sali Berishën “person non grata” për lidhjet e tij me krimin e organizuar. Nuk e kam përgatitur unë dosjen për SPAK-un që i ka vendosur masa shtërnguese Sali Berishës dhe dhëndrrit të tij për pastrim parash dhe korrupsion.

 2. Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU

 3. arsimin e shkerdheve ti o kurve vucidoli ashtu sic shkaterrove ekonomine,ushtrine shendetsine ,industrine etj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *