• |
ide | kryesore

Video/ Liverpool përmbys Crystal Palace në minutën e 90′: Salah 200 gola me fanellën e Reds

F1, Sport, Video
LiverpoolNga Ferri në Parajsë në hapësirën e gjysmë ore. Në javën e Premier League ku të gjithë prisnin një parakalim të përkohshëm të Arsenal, i impenjuar ndaj Aston Villa në orët e ardhshme, Liverpool rrezikoi keq ndaj Crystal Palace. Mateta kaloi në avantazh Eagles me një penallti (57′) dhe vetëm kartoni i kuq i Ayew (74′) përmbysi lojën. Salah barazoi me golin e 200 për Reds, Elliott bëri 2-1 në minutën e 90′. Klopp vuajti, por mori kryesimin.

Jurgen Klopp dhe Liverpool kishin nevojë për një rikthim tjetër për të vazhduar të ushtrojnë presion mbi Arsenal. Reds rrezikuan shumë e më pas përmbysën rezultatin kundër Crystal Palace. Përfundoi 2-1 në Selhurst Park, në ditën kur Salah arriti 200 gola me klubin. Që në minutat e para u kuptua skenari i ndeshjes, me vendasit që mbyllën çdo hapësirë . Darëin Nunez e gjeti veten kryesisht të izoluar. Klopp dhe lojtart e tij ishin të rrezikshëm në dy mënyra: nga larg dhe nga krahët, me Tsimikas që krijoi shansin e parë. Palace rrezikoi të zhbllokojë ndeshjen pas gjysmë ore lojë. Penalltia e akorduar për faullin e van Dijk ndaj Edouard u anulua nga VAR.

Në pushim të dy trajnerët lëvizën lojtarët e tyre, me Klopp që kaloi Alexander-Arnold në mesfushë. Episodi kyç ishte thirrja e Andy Madley nga VAR për një penallti të mundshme. Faulli i Quansah ndaj Mateta ishte i qartë e sulmuesi mposhti Alisson nga pika e bardhë në minutën e 57′. Crystal Palace në avantazh e Klopp urdhëroi sulmin e Liverpool. Asisti megjithatë vjen nga kartoni i kuq për Jordan Ayew në minutën e 74′.

Lexo më tej: Video/ Ndihet i provokuar, Klopp i kthehet ‘live’ keq pyetjes së gazetarit: “Je një injorant”

SALAH I PESTI NË HISTORI

Miqtë përfituan menjëherë dhe barazuan në minutën e 76′ me Momo Salah, goditja e të cilit u favorizua nga devijimi i Clyne. Egjiptiani arrin në 200 gola me Reds, duke u bërë i pesti në histori që arrin këtë moment historik pas Ian Rush (346), Roger Hunt (285), Gordon Hodgson (241) dhe Billy Liddell (228). Palace humbi portierin e tyre, me Remi Matthews që zëvendësoi Johnstone të dëmtuar dhe pëson goditjen përfundimtare në minutën e 90′. Harvey Elliott goditi nga jashtë dhe zgjidhi sfidën, ndërsa Alisson shmangu barazimin e Andersen në minutën e 100′. Liverpool fiton 2-1, duke u ngjitur në 37 pikë dhe duke u konfirmuar si pretendent për titull. Crystal Palace ndalon në kuotën e 16 pikëve, pavarësisht performancës së shkëlqyer: vetëm një fitore në nëntë të fundit (dhe një pikë në pesë ndeshje) për Hodgson, i cili nuk ka fituar në shtëpi që nga 3 shtatori.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *