• |
ide | kryesore

Krahasimi / Rama njësoj si para komisionit hetimor: Unë s’mbaj pëgjegjësi për hajdutët

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama i pandehur incenerator


Edi Rama i ka dredhuar pyetjeve të gazetarëve lidhur me vjedhjet spaktakolare që kanë ndodhur me ngritjen e inceneratorëve të Elbasanit dhe Fierit dhe zhdukjen pa lënë gjurmë të atij të Tiranës. “Unë nuk jam llogaritar”, u përgjigj ai lidhur me shpërdorimet duke adoptuar të njëjtin qëndrim si gjatë pyetjes prej Komisionit Hetimor parlamentar për djegësat në mars 2022.

Lapsi.al i ka analizuar qëndrimet e atëhershme me këto të kësaj të hëne dhe ato ngjajnë si dy pika uji në përpjekjen për të shpëtuar veten.

Gazetari i BIRN, Vladimir Karaj e pyeti në mënyrë të drejtëpërdrejtë shefin e qeverisë se, sipas SPAK, 40 milionë euro, nga 60 milionë të tilla para publike të dhëna për inceneratorin e Tiranës, kanë përfunduar në llogaritë e personave në kërkim, ndërkohë që për koncesionin nuk është kryer asnjë punë. “Unë këto lojrat me shifra dhe kalkulatriçet popullore i shoh me shumë skepticizëm”, tha Rama duke e anashkaluar thelbin e pyetjes.

Lexo me tej:

Hetimet për inceneratorin e Tiranës/ Rama refuzon të përgjigjet: Jam kryeministër, jo llogaritar 

Pikërisht për këtë vepër korruptive ku kanë avulluar paratë, Edi Rama ka firmosur me shkrimiin e tij dhënien e një bonusi prej 8 pikësh për një kompani si Integrate Energie e cila ende nuk ishte e regjistruar si e tillë në shtetin shqiptar. Madje ai si kryeministër ishte në djeni të këtij fakti, pasi ish ministrja Ermonela Felaj kishte njoftuar me anë të një shkrese se, kompania nuk figuronte në QKB.

Pikërisht për këtë gazetrja Ambrozia Meta e pyeti: “A mbani përgjegjësi për firmën tuaj? Rama argumentoi se Firma e tij ishte rezultante e një sërë grupesh dhe ingranazhesh të administratës, që kishin dhënë më parë pëlqimin e tyre. “Firma ime është finalizimi i kësaj pune të shumë njerëzve që shpërgen për ta kthyer atë në vendim. Prandaj kjo pyetje është jashtë sferës së kompetencës sime”, bëri alibinë Rama, duke harruar se në këtë pikë ai dyshohet pikërisht se nuk ka përfillur mendimin e vartësve që e kishin paralajmëruar që kompania që po favorizohej me bonus, nuk ekziston fare. Për këtë argument kryeministri u fsheh pas vartësve ministra, duke thënë se ky vendim ishte marrë prej të gjithë atyre. Në qeverinë time nuk merret asnjë vendim nëse gjërat nuk janë sheshuar më parë. Nuk ndodh në qeverinë time prej 10 vitesh që unë të imponoj një vendim të pa sheshuar më parë nga të gjithë meganizmat e diskutimit” u mbrojt ai. “Në fund fare, firma ime është vetëm zbardhja e vendimit që del nga një proces i gjatë ” i vuri pikë kryeministri.

Pra, sipas tij, nëse 40 milionë euro nga 60 milionë të dhëna nga qeveria kanë avulluar, Rama mbrohet me argumentin se ai nuk është llogaritar. Nëse dikush tjetër e pyet se pse firmosi për ti dhënë bonus një kompanie që nuk ekzistonte, ai pretendon se firma e tij është vetëm formalitet i një punë qe e kanë bërë të tjerë.

Po të shihet me vëmendje sjellja e kryeministrin, ngjan si dy pika uji me atë të një pandehuri para drejtësisë që pranon vjedhjen po shfajëson veten se nuk ka gisht në të. Ai nuk di as ku kanë shkuar paratë, as se çfarë i kanë servirur vartësit për të firmosur. Fiks këtë qëndrim Edi Rama pati mbajtur edhe kur u pyet nga Jorida Tabaku në komsionin hetimor parlamentar.

Komisioni hetimor/ Pse Rama zgjodhi të sillet si i pandehur 

Pra ai vazhdon të qëndrojë në linjën, që edhe nëse hipotetikisht ka pasur abuzim apo korrupsion, ai nuk ka lidhje me to. “Unë me ministrin e mjedisit kam pasur një bashkepunim shumë të mirë…se çfarë ka bërë mbas shpinës time dhe të gjithë procesit, kjo nuk është një çështje që mund ta marri vesh kryeministri. Ai e merr vesh vetem kur është vetë pjesë. Ky nuk është rasti me mua as me mënyrën si punon kjo qeveri”, tha ai duke iu referuar akuzave të SPAK ndaj ish ministrit Lefter Koka.  Tashmë është e famshme edhe batuta e mëvonshme se  Arben Ahmetaj ka ngrënë kumblla dhe dardha pas shpinës së tij. Që prej kohës së Komisionit Ram i referohet rëndom shprehjeve se “mishi është i dobët”, apo frazave si: “Jeta politike nuk është hapsirë ëngjëjsh, aty ka dhe njerëz që korruptohen”.

Edhe në mars 2022 një pyetjeje të Tabakut ai iu përgjigj: “Vartesit nuk më kanë vënë në djeni se kompanitë e incenerimit nuk kishin kapitale të nevojshme….Unë nuk merrem me këtë pjesë. Ju i kërkoni kryeministrit gjëra që i kërkohen supervizorëve”. Ndonëse këtë herë fjalën supervizor e ndërroi me termin llogaritat popullor, kryeministri vazhdoi ta lërë përgjegjësinë te vartësit taman si një i pandehur që do të shpëtojë lëkurën e tij. Edhe para komisionit pati thënë: “I vleresoj ata që kanë bërë proceduarat, jam me ta, por nuk kam lidhje me procedurat e tyre”. ©Lapsi.al 

Shikoni këtë material të përgatitur nga Lapsi.al për dredhimin e Ramës përballë gazetarëve për inceneratorin e Tiranës:

Për më shumë video si kjo poshtë bëjini një like faqes Lapsi Videos në Facebook


23 Comments

 1. Ky kryeminister kontravers,qe ne Bruxel,na u be edhe dirigjent,perparadrejtuesve te shteteve te tjera te Europes,nuk duhet te pyetet fare nga gazetaret,madje duhet te bojkotohen krejt konferencat e tija per shtyp,por ai,Edi kryeminister,duhet te pyetet vetem nga SPAK-u,nese ky organ eshte per ate pune.Cdo gje tjeter,eshte kot.

 2. Teksa një pjesë e vogël e deputetëve të tij përplaseshin sot me punonjësit e gardës, Berisha u shfaq më i vetmuar se kurrë.

  Ai është duke kaluar “dimrin e vetmisë së madhe”, pushtetit nuk i duhet më, sepse dëmi që i shkaktoi opozitës është i parikuperueshëm për një kohë të gjatë, demokratët e kanë braktisur, sepse i tradhëtoi shpresat dhe besimin e tyre, shqiptarët janë të pandjeshëm ndaj tij

  1. “Dimrin e vetmise se madhe” po e kalojne gjithe shqiptaret.
   Cenimi i parimeve democratise dhe parlamentare duhet te jete alarm per te gjithe.
   Po servile e pushtetit nuk kane si ta kuptojne.

  2. Po ilaçet i ke pi o Rrote Kari i ores 16 :42 se ju plerave te ripjerdhjes ju rri menja ke Berisha . Qeveritaret e sotem me ne krye Edvin Kristaq Ramen tallin bythen me kte popull duke vjedhur miliona Euro kurse ju sju del muaji o pa buksat e mutit ,kur do zeni mend qe te votoni njeriun qe duhet jo kelyshet e pjelles Komuniste .
   Ne fakt po te vini nga ajo rrace keshtu do mbeteni spiune e patronazhiste te sistemit qe po drejton sot Shqiperine.

  1. Mendoj se KM aktual nuk eshte psigjikisht ne rregul,por e keqja eshte se po domton shtetin ,imazhi i vendit ka ra per toke,me kujtohet boris jelcin kur sulmonte diplomate te ndryshme i kapte per bythe …!ky budallaj yni ,i perqafon ,deshiron te jete sipatik me sjellje prej ni psikopati…!kush e solli kete faqezi ne kete pozite na paste ne qafe popllin shqipetar.!

 3. Eshte kryeminister thote, emerimet i ben vete, firmos po vete, e si hajdut qe thote kapeni hajdutin. Kerkon ta kete jorgan ti shpetoi kodoshi kazanin qe e ka kallais vete e mundohet te fshihet pas gishtit.Hipkrizi, djallezi, ka mbi 25 vjet qe vjedh, e vjedh po vete dhe per ato nuk na di gje.kodoshet mbesin kodoshe.

 4. Foltorja, Rithemelimi, Revolucioni, PD-ja, opozita, bota paralele që ju ka bërë të besoni, nuk ka ekzistuar kurrë. Ka qenë vetëm lufta për ta bërë ëndërr, këtë realitet që po ndodh sot: I vetëm dhe i kërrusur drejt verdiktit të Drejtësisë!

  Po shkoj puna deri te burgu, askush të mos ketë merak. Aty kanë Edi Ramën që krijon kushtet më të mira. Njësoj si për të vetët, edhe për opozitarët.kodoshet i vlejne shoqerise me shume se vrasesi i qytetareve,djegsi i redaksive i korruptuari me damke nga bota o shpellkar i serbit salih

  1. Po ilaçet i ke pi o Rrote Kari i ores 16 :42 se ju plerave te ripjerdhjes ju rri menja ke Berisha . Qeveritaret e sotem me ne krye Edvin Kristaq Ramen tallin bythen me kte popull duke vjedhur miliona Euro kurse ju sju del muaji o pa buksat e mutit ,kur do zeni mend qe te votoni njeriun qe duhet jo kelyshet e pjelles Komuniste .
   Ne fakt po te vini nga ajo rrace keshtu do mbeteni spiune e patronazhiste te sistemit qe po drejton sot Shqiperine.

 5. Pavaresisht anashkalimeve qe u ben pyetjeve me “spec” nuk asnje shqiptar qe nuk eshte i bindur

  qe ky eshte ne krye te bandes jo vetem te inceneratoreve por te krejt malit te korrupsionit qe ka

  kapluar ne cdo qelize shtetin shqiptar nga i pari tek i fundit. E megjithate faji nuk eshte i tij, faji

  kryesor eshte i popullit qe pranon te lere atedheun e te pareve , te lere shtepi e katandi, te lere

  prinder e shoqeri, te hedhe nje jete pas kraheve e te arratiset nga ky vend qe ky zoteria po e

  ben perdite e me te pajetueshem dhe nuk guxon te perballet me kete kaste hajdutesh te pa fre,

  te pa din e pa imam, te pa fe moral.

 6. Ne baze te jesaj qe thote ky dalin gjithe kryeministrat e pafajshem. Se te gjithe kane pasur dike qe ka bere punen. Po ashtu edhe ministrat, drejtoret …. ne fund fajin e ka roja te dera ose me mire akoma populli. Ai e ha gjithmone e s’i ben dem

 7. O Edvin ROBQIRI
  Si klloun dy metra i gjate,
  Mashtrues si ma i miri
  Kampion, kryeshkerdhate.

  Pordhac,hajdut e legen
  K’te pordhpull shume e mjele,
  Me cu krye s’po e len
  Kujton se te gjithe jane dele.

  Jo or shkerdhate e qelbanik
  Nuk jane te gjithe patronazhista,
  Nuk te ka mbete ma asnji mik
  Pervec drogmen,hajduter e gjepista.

  Zhduku te qifsha robt
  E mos t’a shohim ma bojen,
  Shko n’mal e ruaj lopet
  Te mos ndyjme ma me ty gojen!

 8. Masa e sigurisë, Berisha: Pas vendimit të Parlamentit do pranoj të gjithë procedurën,serbi salih filloje te shurroje neper studiot e tv nga frika qe ai ka pasur,ka dhe do kete deri kur te ngordh,tani do filloje te dhjese pa e kuptuar cfare po i ndodh,serbi salih berisha po korr ate qe ka mbjellur ne gjithe jeten e tij dhe cdo gje po i kthehet mbrapsht.populli po i tregon vendin ketij krimineli te lindur.O greku shpellkar vazhdo mblidh ullinj ne greqi

 9. Po te afrohen ditet e llogaridhenies, prisni dhe pak ju zorraxhite e Rames, e shkaterruat vendin shtetin, njerez te shemtuar ..

  1. Nuk është problemi qe Berisha nuk e njeh demokracinë, por nuk e pranon. E ka pasur frikë drejtësinë që në kohën e komunizmit. Jemi në një situatë shumë të dobët nga ana e intelektit politik. Kemi një PD që është ndërtuar për të shpëtuar Saliun dhe jo Shqipërinë.

   Berisha tani është në vështirësi të madhe sepse është marrë masa e arrestit.Shpellkare ketu lart si gjithmone zihen kur ja han me pare Mutin e salihut kur dhjet,mos u zini o cecene tani ne arrest ai vetem do dhjesi mut per ju,nga frika do keni mut me bollik

 10. Po mer po, se demokracine e prute ju te kurvit, qe brenda oresh kethyet e merin e u fshehet pas saj, por ne realitet jeni po ato, kodoshe te lindur, na tregoni per demokrci ju, qe gjithe ketyre koheve e keni sabotuar e perdhunuar ate, e keni fytyre e gjeriz ti jipni Berishes leksione.Shihni more kete qeveri hajdutesh e banditesh, i ka mare mu,,,,i shalet, gjrizi ka plasur e ju na krekoseni me kongrese si baballaret tuaj.Sdini gje vete te bertisni,,,rrofte kryetari, si te dhier e pshurrur ndigjonit prockullat e idiotit ne fantazine e te cmendurit, jukrimbat e gjerizit, nen trashegimerine ruajtet e ruani genin tuaj kodosh, pushta qe as politike sjeni, por puciste.

 11. Burgu i Fatos Nanos shkurtoi ditët në pushtet të PD, arresti i Berishës nuk i luan asnjë orë pushtetit të PS.

  Fatos Nano pas burgut u bë kryeministër, Berisha…

  PS e ktheu burgun e Nanos në kauzë, PD mezi pret burgun e Berishës për t’u çliruar.

  Nano u dënua për korrupsion dhe ju quajt burg politik, Berisha akuzohet dhe rrezikon dënim për korrupsion, pothuaj pa mundësi rehabilitimi Ha mut salihu,ha

 12. Ajo u mor në pyetje nga vetë kreu i SPAK, Altin Dumani dhe prokurorja tjetër, Elida Kaçkini.

  Përveç Sali Berishës janë paditur edhe 15 persona të tjerë, që akuzohen si banda e armatosur dhe një organizatë kriminale që drejtoheshin dhe vinin në zbatim urdhrat e ish kryeministrit.

  Më konkretisht sipas padisë, pjesëtarë të këti grupi kriminal ishin Haki Hoxha, Përparim Hyka, Myftar Lumneshi, Hajredin Haluci, Tahir Sejd Hoxha, Iljaz Hoxha, Ilir Hoxha, Selim Hoxha, Agim Hoxha, Cut Neza, Sadri Neza, Xhafer Hoxha, Medi Hoxha, Guxim Byberi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *