• |
ide | kryesore

Detajet e reja nga SHBA/ Paratë e lobimit që McGonigal të godiste opozitën

Arkiva, Kryesore, Lajme
Mcgonigal, ducka, neza ramaSa më shumë ta gricësh, aq më i madh bëhet skandali i korruptimit të agjentit të FBI-së, Charles McGonigal, me qëllimin për të goditur opozitën shqiptare. Së fundi ka qenë Zëri i Amerikës që ka nxjerrë në dritë dokumente të reja që provojnë habinë e zyrtarëve të FBI, se çështja e hapur në SHBA, kundër lobistit të Lulzim Bashës, Nik Muzin dhe vetë ish kryedemokratit, ngjallte shumë dyshime dhe nuk e justifikonte hetimin.

Deri më tani dyshimet e ngritura kanë ardhur nga Tirana. Shpesh këtu është pyetur se si ka mundësi që dy ‘biznesmenë”, në punë të vet, Agron Neza dhe Dorian Duçka, të paguanin nga xhepi i tyre, për ti prishur punë Partisë Demokratike? Se si ka mundësi që të korruptuarin prej tyre, ta takonte edhe kryeministri Rama, madje ta shpallte edhe “mik personal”? Se si ka mundësi, që ish agjenti McGonigal, mori 225 mijë USD, menjëherë pasi u takua me Edi Ramën? Se si ka mundësi që me materiale kundër opozitës, dy biznesmenët, u furnizuan nga zyra e kryeministrit? Se si ka mundësi që Dorian Duçka, njëkohësisht edhe këshilltar i Ramës, i paguante shpenzimet e udhëtimit, atyre që dëshmonin në FBI kundër rivalëve politikë të qeverisë?

Lexo më tej:

Raporti i kongresmenëve/ Ramës nuk po i ndahet hija e McGonigal 

Këto pyetje kanë marrë gjithnjë të njëtën përgjigje logjike. Edi Rama kishte arritur të korruptonte agjentin e lartë të FBI-së, duke e përdorur për shkatërrimin e opozitës vendase. 

Por kjo hipotezë që përforcohet gjithnjë e më shumë çdo ditë që dalin në publik fakte të reja, nuk është ngritur vetëm në Tiranë, por edhe përtej Atlantikut. Dosja e procesit të McGonigal, disa dokumenta të pabotuara të së cilës i ka nxjerrë në dritë Zëri i Amerikës, dëshmon pikërisht këtë. Tashmë është fakt i njohur se kur u pyet nga gjykatësja Colleen Kollar-Kotelly, nëse ishte përpjekur ta ndikonte prokurorin e Departamentit të Drejtësisë që të hetonte çështjen kundër opozitës shqiptare, Charles McGonigal u përgjigj “Po”.

Por e bukura e kësaj historie është se ata që duhej të hetonin konkretisht këtë dosje e kanë ndjerë se kjo çështje vinte erë. Se ajo kishte dyshime për lobim.

Në shkurt të vitit 2018, hetimi u hap për disa mospërputhje në plotësimin e dokumentave të FARA-s, pra ligjit për regjistrimin e lobistëve në SHBA. Por sapo ai filloi, vetë agjentët e FBI-së ngritën pikpyetje për rëndësinë e asaj që po bënin. VOA ka zbuluar një dokument të datës 16 mars 2018, pra një muaj pas hapjes së hetimit, ku një zyrtar i FBI-së ngre pyetjen se “pse në kushtet e burimeve të kufizuara dhe faktin që shumë zyra në terren kanë vështirësi të hetojnë kërcënime” më serioze, zyra e Nju Jorkut kërkon hapjen e një hetimi për të meta në regjistrimin si FARA, duke e paraqitur këtë si kërcënim për sigurinë kombëtare?”

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Më tej, zyrari shkruan se kërkon që të jetë në gjendje t’u përgjigjet eprorëve nëse lindin pyetje. “Do të doja t’ju shpjegoja atyre se pse po punojmë për një çështje SIM/FARA të lidhur me Shqipërinë, kur çdo ditë unë luftoj për burime për disa çështje të sigurisë kombëtare që kanë lidhje me disa vende që paraqesin kërcënim të lartë si..”, thuhet në letër ku emrat e shteteve të përmendura janë të fshira. Pra konkluzioni është i qartë, në kushte normale FBI-a nuk do të merrej me këtë dosje pa rëndësi. Atë e mbante hapur McGonigal, falë parave që kishte marrë nga Tirana. Dhe kjo gjë përforcohet edhe më shumë, kur në dokumentat e gjykatës amerikane rezulton se FBI i mbylli hetimet, menjëherë sapo sponsorizuesi i tyre McGonigaldoli në pension.

“Vendimi për mbylljen e hetimit, që mban datën 25 korrik 2019, pas daljes në pension të zotit McGonigal, ku thuhet se “zyra e FBI-së e Nju Jorkut nuk ka arritur në përfundimin se —- (emër i redaktuar) ka kryer aktivitet kriminal ndërsa përfaqësonte një forcë politike të huaj dhe se kishte plotësuar dokumentacionin e duhur për FARA-n në Departamentin e Drejtësisë” thekson Zëri i Amerikës.

LAndi Bushati: Debati që mbyllën prokurorët e McGonigal

Pra një kronologji e shkurtër tregon se hetimi kundër PD-së në SHBA u hap pasi McGonigal mori paratë nga shqiptarët, se ai ndikoi në hetimin e çështjes, se ata që u morën me dosjen e quajtën atë të pavlerë, dhe se në fund e mbyllën, pasi McGonigal u largua nga detyra. Duhet shumë fantazi që pas kësaj të nxjerrësh alibi se gjithçka nuk qenkësh pilotuar nga Tirana.

©Lapsi.al

 

 45 Comments

 1. Koncensioni 500 milionë euro i pasaportave dhe pasuritë e Flamur Nokës me para që nuk u dihet burimi,legen burre o salih,te beri lulzimja ate qe se beri enveri me ty,te futi te gjalle ne gropen e krimeve qe ke bere o pushti serb salih.

  1. Më shkatërrojnë këta që komentojnë me “I paemër”.
   Po mirë o “I paemër” që po flet “Roma për Toma”, ç’lidhje ka ky Noka e Saliu me Paratë e lobimit që McGonigal të godiste opozitën?

   Ej, po sa e të thella paskan qenë këto punët me McGonigalin mor amani…

   1. tani ti shoku militant ndaje mendjen, ky McGoniali eshte paguar per te goditur Bashen apo jo. Se nqs po, i bie qe Rama e konsideron kundershtar Bashen, dhe jo bashkepuntor apo vegel sic thot Saliu. Se llap llap llap e sdi me se cfar llap. Nejse, do dali me nje alibi edhe per kete paradoks Saliu. Do e gjej, sic ka ber gjitmon.

    1. “Shoku militan”, më shkrive 😂

     Ore “I paemër”, seriozisht, ç’hyn Saliu këtu? Lexo ore artikullin!
     A e kupton se sa e thellë paska qenë kjo puna me McGonigalin, apo jo?

     1. dakort me artikullin. Po Saliu ta ndaj mendjen, ti riformuloj me mir ato akuzat qe te mos dali pinok, kete po thosha.

    1. Si me ilaçe, si pa ilaçe, si me Goni Galin, si pa Goni Galin, e sigurtë është se zgjedhjet e 2025 Rama i fitoi.
     Tani shkruani çfarë të bëjë opuzita që të fitojë zgjedhjet më 2029, që të mos bëhet kryeministër Lali Fiku.
     Kaq, pikë.

     1. po ti pse kenaqesh i her?

      te ka shku niveli i jeteses mos me keq,
      ske vend per parkim,
      ske shkolle pa 3 turne,
      ske spitale te semuret femija dhe te ikin 200 mije leke vizita e ilace tek privati
      , ske polici te vjen tjetri te ben per nji lek dhe ti ia merr ne goje
      , cdo cep pallati vjen era hashash, dhe sheh ca tipa me range qe i kan leket me kile por nga fytyra jane kontigjent burgu ,
      hyn ne market me 20 mije lek edhe del me 2 artikuj,
      te ka shku parkimi mujor 50 mije leke,
      dhe astiri ka shku 1 mije euro m2

      dhe ti prape kenaqesh o kar?????

      popull kar!

     2. Gjynaf pra, se kur ishte Berisha i kishim të gjitha kto.
      Vetëm se nuk na e mbate bytha ti thonim se kemi ktë e ktë e ktë, setë hynin në dru.
      Prandaj duhet të shqetësohemi.
      Të vij Berisha dhe do hamë me lugë të florinjtë.
      Dhe askujt të mos i shkoj mëndja të iki jashtë, se e mori dreqi e mori.
      Berisha do të mbylli kufijtë.
      Çdo gjë të mirë e keni këtu.
      S ‘keni pse ikni jashtë.

   1. O “I paemër”, mos të të vijë çudi nëse Meta bashkohet prap me Ramën.
    E mban mend mo, kur shkelët mbi 4 viktimat e 21 janarit, kur Fortgjatësia e Tij (me ndihmën e Metës) mori pushtetin në 2013, mo?

    Nëse diaspora voton, Fortgjatësia e Tij mbledh plaçkat dhe rrezik i fut një azil politik në Turqi.
    Kjo është arsyeja pse Fortgjatësia e Tij shkurajon apo bllokon idenë që diaspora të votojë!

  2. Pse te gjithe trollat sufllaqexhinj, komunistet ne pergjithesi dhe zarat e patronazhizmit apo te bilbilfryrjes perdorin emrin Sali me h ( Salih) , dhe p se te gjithe e akuzojne per serb kur qe nga koha kur shoku Enver qe puthej ne buze ,qihej dhe ne vrime dhe merrte vendime per pushkatimin e shqiptareve nacionaliste nepermjet urdherave te Miladin Popovic dhe Mugoshes e deri tek Rama qe mbyll e hap Ballkanin njehere ne muaj, vetem per ti marre karin ne goje mikut te tij te deklaruar Alexander Vucic , e legjitimon ne cdo veprim duke goditur B.E-ne, dhe sistematikisht mundohet te deligjitimoje veprimet e Albin Kurtit dhe ne pergjithesi te shqiptareve te Kosoves….kjo kerkon ndoshta nje studim te thelluar .

 2. Kjo ceshtje eshte guri proves per SPAKU ,te tjera me Beqaj e kompani jan ecingerrima hajdutesh ordinere.

  Tek ceshtja Mcgonigal eshte prova si goditet nje opozite e tere nen emrin e institucioneve amerikane , besimi tek te cilat ka rene shume tek shqiptaret.

  Jane amerikanet qe duhet te sistemojne situaten por kam frike se dhe arenen nderkombetare i ka dalur nga duart.

 3. ME GJENI KA NJERI ME TE CPIFUR SE MERO BAZE? PAS TIJ PER NDYRESI VJEN BURRI I RUDINA XHUNGA BUNGA PUCRA QELBEN NGA QELBI I FYTYRES! thotë:

  I PA EMER. ESHTE MERO BAZE NJE ANTISHQIPTAR I SHPIFUR DHE I PERBUZUR KAQ !

  1. Qim Peka, djali i ambasadorit të Enver Hoxhës, Nul Moka, spiuni i UDB dhe nipi i shefit të UDB për Kosovën, Klevis Balliu, djali i gazetarit të gazetës komuniste Zëri i Popullit, Eduart Paloka, djali i sekretarit komunist të Byrosë të Partisë të Ministrisë të Industrisë, se e ka ajo Vokshi, bijë e familjes komuniste të Bije Vokshit që strehonte Enver Hoxhën , Ervin Salianji, i biri i komunistit Kryetar Kooperative në kohën e xhaxhit, komunisti Edmond Spaho, sekretari i rinisë komuniste dhe komunisti i vendosur Tritan Shehu që me kazëm në dorë ka prishur me dorën e tij 10 kisha e xhamija.
   Vetëm Sali Berisha është burrë i mirë.
   U bë komunist dhe sekretar i Partisë Komuniste, vetëm e vetëm që të hante darka e dreka me çunat e Enver Hoxhës, dhe të hynte në shtëpinë e Enverit, për të helmuar Enverin.
   Prandaj në vitin 1990, Ramiz Alia e dërgoi tu fliste studentëve që kishin dy javë që protestonin.
   Se kush e dërgoi për tu vendosur më krye të PD kur kjo kishte një javë që ishte formuar, nuk dihet ende.
   Por së shpejti arkivat do të hapen në Beogjrad dhe në Paris.
   Atëherë do jetë se çdo të jetë.
   Hajt , kokë kungull. Jepi.

 4. SOKOL BALLA SONTE DO TE MASTURBON LIVE NE SKYPE DHE DO TE PUBLIKOJ NE REAL STORY HAHA -Y thotë:

  MOS E HARRO FRRYK CYPIN I CILI ESHTE DUKE U KURUAR NE BYTH TE BAROM BEGAJ SE YMERI PO JA FUT KARIN NE BYTH FRRYKUT SHUME SHPESH DHE SHUME AGRESIVE

 5. Sali pinoku, Sali mashtrusi ta ndaj mendjen. Ose Basha eshte me Ramen ose eshte kundra Rames. Po te ishte me Ramen pse duhej qe Rama te lobonte me kete per ta goditur Bashen? Saliu te na tregoj njeren nga te dyja se po behet qesharak pervec se mashtrus. Se i bie qe Rama i ka ber nder Saliut qe ka goditur Bashen. Ne te kundert i bie, qe genjen per McGonial se eshte paguar per te hetuar opoziten. O njera o tjetra, te dyja skan kuptim bashk.

   1. Po ja me thuaj ti c’hyn McGonial me kullat e partizanit psh, pse sapo doli Saliu nga SPAK sot, gjeja e par qe tha, isha aty per McGonial. He, ma sqaro ti.

    1. Këtu po flasim për ato që ka thënë Zëri i Amerikës, “pash nerin”, lëre Saliun të qetë të shijojë ato vite që i kanë mbetur.

     Siç po e thoja edhe më parë, ore kjo çështja e McGonialit paska qenë e thellë, por shumë e thellë, o “I paemër”.

     1. o gjel po pse merresh me komentusit e fuges

      jane pabuksa qe e kan shit veten per 1 sufllaqe me 2 pite qe te mbushin barkun

    2. Chyn McGonigal????

     Po ti mor loqe nuk ke nga ta marresh vesh kete pune se e ke mendjen tek sufllaqet.
     Fjala nuk eshte per McGonigal, por per prokuroret e SPAKUT qe duhet te kishin hapur cheshtje qe ne fillim te heres e ta kapnin ate palloshin e gjate per veshi e ta shkundnin.
     U bo bytha Ramazonit te korruptoj FBI-ne.

  1. Si morr i kuq te pelqen ti kesh historite me armiq. Po nese Fortgjatesia e Tij e luajti kete karte me FBI per ta futur ne xhep Lulin? Po atehere a ka te drejte Baca?

   1. Morr i kuq, unë? Më shkrive 😂

    Lexo artikullin o “I paemër”, me këtë McGonialin ky Fortgjatësia e Tij me seli zyrtare në Surrel, donte të hidhte në erë opozitën, me Lul e me Bacë, pra 1 gur vret 3 zogj.

    Kushdoqoftë opozita (sot PD e nesër PS), janë të nevojshme, mos harro, JANË TË NEVOJSHME sepse mbajnë pluralizmin, demokracinë apo mendimin ndryshe gjallë.

    Hap sytë e kthjellohu, mos u bëj njëqelizor, mos aprovo vdekjen tënde.

 6. Gjoba 110 milion euro që do ti paguajn shqiptarët Françesko Beketit për faj të hajdutit Rama është baraz me 2258 kg ar → 658 kg më shumë se rezervat e arit që ka vendi ynë. thotë:

  Gjithshka e qartë ,PS-ja duhet të shpallet e jashtligjëshme,organizatë mafioze me qëllim final shpopullimin dhe shkatrrimin e Shtetit shqiptarë,kurse Kryetari bandës antishqiptari,drogaxhiu Edvin Rama duhet dënuar me vdekje dhe e ka pak.

  1. fatkeqesi komtare,ti dhe familja jote.e ktheve qe ne 92 pushtetin qe more ne pushtet lek dukagjins.e bere tiranen dhe gjithe shqiperine si tropoja dhe vidicoli.tani te japesh llogari o valixhederrase.siperfolesi ka te drejte…pervec klubit partizani…maloket e tu uzurpun lapraken…te shkosh n laprak sot si te jesh ne puke o ne bajram curr…nga i moren kto tokat e xanuna ,kto toka..qe ishin shteterore…ti duhesh tredhur o qelbesire..ti dhe familja jote…se arushat qe zbriten nga mali…u shperndave pasurine kombetare…ti o bir kurve…dhe plus…vrave gjithe rinine e tropojes…dhe ata qe dinin sekretet e gerdecit…plus sokol olldashin…ti je malok i qelbet…dhe kriminel…Si gjel qe je rritur ne Mut nuk kupton qe salihun nuk e thirren per amerikonin,por per korrupsionin e Partizanit me jam arber,pyete salihun pse doli nga tema?o loqja e majte e salihut

 7. Ka dy sulme e intriga të ndyra të Ramës ndaj opozitës demokratike.
  E para ishte sulmi kundër Bashës për ta paraqitur ate si bashkëpuntor me rusët nëpërmjet korruptimit të McGonigalit, dhe e dyta sulmi ndaj Berishës me mbështetjen e Sorosit për ta shpallur Berishën npn grata.
  Berisha mundohet ta sjellë punën sikur Rama e konsideron ate si kundërshtarin e tij më të rrezikshëm, kurse Bashën si “bashkëpuntor” të Ramës.
  Në të vërtetë , është krejtë e kundërta.
  Rama e quan Berishën si një kartë e djegur e politikës shqiptare, si një figurë muzeale anakronike deri qesharake, ama në thelb frikën e ka pasur nga Basha, se ai ishte ministri më i suksesshëm i qeverisë Berisha.
  Basha ishte ai që e detyroi të ulet e të bëjë marëveshje për krijimin e një qeverie teknike për menazhimin e zgjedhjeve, e pikërisht në këtë kohë , mdërsa Basha kishte mbështetjen edhe të qeverisë amerikane, edhe të BE, fshehurazi Rama u lidh me McGonigalin, për të fundosur Bashën.
  Nuk ja falte Rama Bashës as detyrimin për të bërë qeveri teknike e asqë prej tij pati humbur zgjedhjet për kryetarin e bashkisë së Tiranës.
  Të mos harojmë gjithashtu se nga të gjithë liderët e deriatëhershëm partiakë, Basha ishte i vetmi i arsimuar në perëndim e që kishte punuar në Gjykatën e Hagës, e kjo ja ngacmonte komplekset e inferioritetit, jo vetëm atij, por edhe të Berishës e Metës.
  Basha nuk ndryshonte nga treshja vetëm për arsimimin në perëndim por edhe për kulturën politike e sjelljet e një politikani perëndimor e jo ballkanik.
  Ka rënë dukshëm në sy, se përgjithësisht që nga Rama, e të gjithë servilët e tij e të gjithë mediat e opinionistët apo anal-istët e majtë e foltoristët apo lsistët, ngaqë nuk kishin asnjë fakt për Bashën për ta demonizuar, kanë bërë çmos për ta nihilizuar ate si “gjumash, i pa aftë, që nuk njeh tabelën e shumëzimit, që të gënjen edhe për orën” etj, buballallëqe të tilla

 8. Ka vërtetë në organet e reja të krijuara nga “reforma në drejtësi”, shumë juristë me të kaluar komuniste apo që e kanë kaluar vetingun në mënyrë të pa justifikuar.
  Është skandaloze që në sulmin e organizuar ndaj Bashës nga dueti Rama – McGonigal, është angazhuar një ish oficer i ish sigurimit famëkeq të diktaturës enveriste.
  Ama për ti akuzuar të gjithë ata duke i përgjithësuar si një “organizatë e strukturuar terroriste”, pa e motivuar këtë akuzë me fakte e prova të vërtetuara për gjithësejcilin, kjo më duket një vepër e dënueshme penalisht.
  E ka të drejtën ligjore e morale sejcili prokuror i SPAK apo gjykatës i Gjykatës speciale , i cilësuar si “terrorist” që vetëm për këtë qëndrim ta akuzojë Berishën për shpifje.
  Nuk më duket aspak bindës dyshimi i ngritur nga dy prokurorë të SPAK, mbi bazën e një kallzimi tendencioz politik të ish kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ashtu siç nuk më bind edhe akuza e Berishës për Bashën se ka bashkëpunuar me rusët, e mbështetur nga Rama, McGonigal e Balla.
  Është bërë anektodik Rama me deklaratat e tij kontraverse që kundërshtojnë njera tjetrën, e nuk e kam pritur që edhe Berisha ta konkurojë në këtë fushë.

 9. Si Klodiana duhet të veprojnë të gjithë ata gazetarë që kanë sadopak respekt për veten dhe profesionin,gazekare te lapsit e syrit qe punojne nga para te pista serbo ruse te ndjekin shembullin e gazetares profisioniste Lala qe e beri serbin salih te dale aty ku ai ka 30 vjet qe noton ne krim bandit i lindur dhe i formuar nga krimineli tjeter enver.

 10. Nderkohe arben ariqen hamutaj i qi me patronazhiste dhe socialiaste. Go megungalla, go hunter, go shukri, go çeti, qiju motren, ketij pis mileti!

 11. “Nuk arrij të kuptoj se ç’lidhje ka ish-kryeministri me pronat. Ai duhet të përgjigjet për vrasjet që janë bërë në ’97-tën. Duhet të përgjigjet për ato vrasje edhe për ato të 21 janarit, ca lidhje ka ai me pronat e me Partizanin. Ai kafshë ka vrarë motra dhe vëllezër në ’97-tën. Ça lidhje ka ai t’i kërkojë llogari SPAK-ut. Ai duhet të jetë i kënaqur që të rrijë arrest shtëpie pasi meriton çdo gjë”. Haloperidolin o miu i haleve te salihut

 12. Plas sherri mes grupit Berisha-Bardhi – Albana Vokshi i kërkon “llogari” Bardhit: Pse Rithemelimi s’ka përfaqësi në Bruksel? Të shtohej Berisha në rezolutë!

  1. U vertetua se komunistet jane anti shqitare ….
   .Si ne kohen e luftes qe mashtruan se u vrane 28000 deshmore (partizane) dhe nuk u shprehen per deshmoret e paleve te tjera si mashtruesa serian pa turp e denjitet serioz shtuan numurin e pales tyre sikur ishin dele per te marre e mastruar se me shume demshperblim me patrpesi qe i karakterizon. Dmth rrace hajdutesh bastardesh e legenash si sot jane edhe sot jane hajdute mashtrues imorale ..llum llum komuniste kriminele.!!!

 13. Ore Andi!
  Po nuk e mban njeri Ramën për demokrat në Amerikë ore!
  Ai meriton edhe më non grata se Berisha!
  Po kush do t’a heqë,atë e votojnë shqiptarët në masën 70%!
  Madje edhe nëse amerikanët e shpallin edhe atë non elligible do shohim spektakël.
  Do shohësh që shqiptarët do e votojnë edhe me tepër….
  Gjithë kjo për shkak të Berishës,atij muti që na u ngjit pas këpucës dhe nuk na shqitet më !
  Po u shporr maloku , Rama e ndjek menjëherë pas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *