• |
ide | kryesore

Raporti i kongresmenëve/ Ramës nuk po i ndahet hija e McGonigal

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama mcgonigal


Edi Rama ngre supet dhe bën të paditurin sa herë atë e pyesin për çështjen McGonigal, por në fakt, në mënyra të ndryshme hija e agjentit të dënuar të FBI-së po e ndjek atë nga pas. Kështu ka ndodhur edhe me raportin e kongresmenëve amerikanë të cilët hetuan për shpenzimet që politikanët e huaj kishin bërë në hotelin e ish presidentit Trump në Uashington, duke i cilësuar ato si përpjekje për të ndikuar mbi vendimarrjen përmes interesave financiare që kishte presidenti. Nga ky raport, agjensia BIRN zbuloi se rreth 6 mijë euro për fjetje dhe sajdisje i kishte shpenzuar edhe kryeministri shqiptar dhe shpura e tij.

LEXO ME TEJ:

Raporti i Kongresit të SHBA: Edi Rama shpenzoi mijëra dollarë në hotelin e Trump 

Këtu tek ne shtypi u mor më tepër me faturat dhe me shtratin e kushtueshëm të Ramës. Madje mendja mund të shkonte tek karakteri i kryeministrit, që nga njëra anë e kishte konsideruar Trumpin në CNN, si “turp të njerëzimit” dhe nga ana tjetër i vardisej atij si klient hoteli.

Por, përtej shpenzimeve për krevatin dhe  karakterit të Ramës, tek raporti me 156 faqe i kongresmenëve amerikanë, i inciciuar nga demokratët, Lapsi.al ka parë edhe një fakt tjetër: Atë se kryeministrit tonë nuk po i shqitet nga vetja imazhi i Charles McGonigal që ai vetë e etiketonte dikur si mikun e tij. Ndonëse qëllimi i hetimit të kongresmenëve ka në fokus paratë që kanë shpenzuar politikanët e huaj në favor të presidentit Trump, kur vjen puna të përmendet Rama, aty nuk harrohet të thuhet se ai ka ngrënë një dërkë në këtë hotel me ish agjentin: “Sipas prokurorëve federalë në SHBA, Edi Rama ka darkuar me Charles McGonigal dhe Agron Nezën me 4 mars 2018 në hotelin Trump në Uashington”.

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Aty përmendet gjithashtu edhe protagonisti tjetër i skandalit McGonigal, Dorian Duçka. Dhe këto të dhëna nuk janë pa rëndësi. Ngjarjet zhvillohen ndërkohë që ish agjenti i FBI-së i kishte marrë 225 mijë USD nga burime shqiptare. Agron Neza për të cilin Rama thotë se nuk e njihte dhe e prezanton si lidhje të McGonigal, ishte pjesë e delegacionit të tij, që flinte në të njëjtin hotel me kryeministrin. Kjo bën edhe më të qartë  dyshimin se kush ka qenë burimi i pagesës së parave korruptive.

Tjetër gjë: kur është pyetur për Dorian Duçkën Rama ka pretenduar se ai ka qenë këshilltar i tij pa pagesë. Po vetëm një natë që i është paguar atij në hotel është sa pagesa e disa muajve si rogëtar i shtetit.

New York Times, lidhjet shqiptare të Charles McGonigal 

Sa herë hapet kjo çështje, bëhet gjithnjë e më e qartë ekzistenca e një grupi të strukturuar, që ka dashur të korruptojë një agjent të FBI, për ta përdorur atë kundër opozitës vendase(Mos e humb linkun me kronologjine e ngjarjes nga Lapsi.al).

Por edhe për këtë vështirë se dikush ka më dyshime në Shqipëri. Pjesa kryesore e lajmit të ri është se përtej oqeanit emri i kryeministrit tonë është tashmë i pazgjidhur nga ai i agjentit që tradhëtoi FBI-në. Jo më kot, përpos faturave që Rama ka shpenzuar në hotelin e Trump, në një raport të kongresmenëve amerikanë përshkruhet nga fillimi marëdhënia me McGonigalin, fakti se ky i fundit ua mbajti të fshehtë eprorëve marëdhënien me kryeministrin shqipttar. Në këtë dokument, qëllimi i të cilit është krejt i ndryshëm gjejnë vend personazhe krejt periferikë si Neza apo Duçka, madje nuk harrohet të theksohet edhe një paragraf që duket sikur nuk ka lidhje fare me konfliktin e interesit të ish presidentit Trump. “Gjithashtu, pretendohet se zoti McGonigal kishte kaluar informacione potencialisht dëmtuese rreth zotit Muzin—lobisti amerikan për kundërshtarin kryesor të zotit Rama—nga zyra e zotit Rama tek zyrtarë të tjerët në SHBA,” thekson raporti.

Detajet/ Washington Post: McGonigal i zhytur deri në fyt në pakt sekret me Ramën 

Ky vend që zë McGonigali në një raport, qëllimi i të cilit është krejt tjetër, e që për më tepër është hartuar nga ligjvënësit demokratë, tregon se kryeministrit shqiptar ende nuk i është harruar, përtej Atlantikut, fakti se emri i tij lidhet me agjentin më më lartë që FBI-së i kanë korruptuar ndonjëherë në historinë e saj.

©Lapsi.al

 

 

 

 

 


57 Comments

  1. Edi vazhdon te talli bolet me analistet qe lpijn sumen e nongrates .Ne zgjedhjet e 2029 PS dhe Edi do fitojne mbi 100 mandate.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    USA e zë lepurin me qere, ngadalë po e zë,

    Ka një vit që USA nuk çan menderen për të zevëndësuar juri kurvën, që do të thotë se shqipëria është një pikë ujë në problemet globale.

    Edhe këtë punën e këtij FBI-stit, nuk ia harron edvinit, ngadalë por po e ftillon.

    Nuk ka pa gjë akoma edvinua!

   2. 100 dashnorë ka pasur ajo mamaja jote buçja kooperativiste që ja kanë shqyer pidhin si shpella e Dragobisë o patronazhist kopili i Partisë

  2. Goni i Kalit ka ZERO ndikim tek votuesi shqiptar……
   Jo, ja futa kot.
   Goni i Kalit ka ndikim pozitiv për votuesit që votojnë Ramën.
   Kjo u pa në zgjedhjet e majit 2023, ku Ramën e ndihmoi çështja e Gonit që ti fitonte të gjitha bashkitë.

   1. “Goni i kalit”do t’a coje Ramen direkt e ne pidh te Anetes, dmth andej prej nga ka dale, kjo eshte pak por e sigurt !
    Referimi ne lidhje me zgjedhjet e kaluara sherben per te genjyer naivet.
    Ramen e lane si qen,duke ngrene sufllaqe neper shkalle betoni heren e fundit ne U.S.A !
    Ky eshte veten fillimi i fundit!!

    1. Po shumë dakort.
     Ky është vetëm fillimi i fundit.
     Ja erdhi fundi. VITI 2056.
     Edi Rama, Erjon Veliaj, Zaho Rama.

    2. Eqerem, te hangert goja mjalte.
     Do zoti ftillohet admin demokrate shbaske se nuk mund te beje pakt me terrorin e kuq. Si tek ne, apo afer nesh.
     Ky terror i kuq fitoi ne lindje dhe per pasoje ata jane anti e majta e perendimit Sepse vodhen, vrane, e plaçikten pa meshire. Krijuan Njeriun e Ri. Historine, mendimin, kulturen e frikes.
     Nderkohe qe e majta perendimore fitonte te drejta te punes, ne lindje kishim kampet e punes se burgosurve politike, gulagun dhe kulakun.
     Askush ne perendim nuk duhet te negocioje me terrorirstat. Fitimin e kemi ne xhep nese perendimi mbron demokracine, dhe ne me perendimin. Nuk ka krijimtari nën zgjedhë. Edhe me kete dramen e fundit, me e mira jemi ne vendnumero: gomone, trafik, droge, krim, emigrim, korrupsion. Me e keqja, humbja e shpreses, e perkatesise, e respektit per te paret dhe dhe per veten e perbashket.
     Ndaj, sorrat nuk kane vend ne psikozen e tanishme. Edhe pse te zgjuara, qellimi i tyre mbetet jo konstruktiv, ndaj dhe per t’u hedhur poshte me vote. Nje cope buke mund te dale dhe per hundesh.

 1. Pertej te gjithave ,KM ka nje merite te vecante dhe qe tregon edhe aftesine e tij te padiskutueshme
  pasi eshte i vetmi kryeminister ne bote qe ka arritur personalisht te korruptoje nje funksionar shume te
  larte te FBI -se. Kjo duhet te na beje krenar te gjitheve pavaresisht rreshtimeve politike. Kur e ben kete
  duke qene nje KM i nje vendit me te varfer ne bote, merre me mend po te ishte KM i Gjermanise ose
  i Frances se cdo ti bente FBI-se. Hallall plako.

  1. Simbas komentit po duket se ta koruptuar edhe mamin tënd që pas 9 muajsh do lind nji patronazhist tjetër si ti i pa emër i orës13:54

  2. Mor kar mavi aty po folet per Mcgonigal dhe Edvin Hajdutin qe me taksat tona po tall bythen me Shqiptaret perfshi dhe ty o Lom Loqja kete quan merite ti patronazhist bythe te qifshin Arabet qe do me sjell ropte e shpise bashke me ty LGBT ,PEDERAST, PATRONAZHIST. O i pa emer i ores 13 : 54.

 2. Dhe sipas lapsit te lapsexhinjve te tij kur ha dark ne hotelin e trampit qe eshte mik i salihu e kapranuar dhe vet salihu ke bere para per llogari te trampit,o lapsexhinj po salihu kur shkonte nga 7 dite ne Davos te zvicres me parate e xhepit ka ndenjur nje jave,sa poshte ke rene o nipcja e partise se salihut bashke me shkulLlakun qe i duhet te paguaj muaj per muaj vilen 570 mije euro.dinjiteti pertoke,lepirja per salihun me larte se kurre.

 3. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR POSHTERUAR SHQELMUAR YMER KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT KAR BOLES BOLINO DENIS MINGES KOL KYCIT DHE EDI RAMES

 4. Eshte korruptuesi me bandit ne bote, Rama korruptimin nuk e beri per qellime kombetare, por personale, percarese e anti demokratike, me bashkepunetore ish sigurimsa qe ushqejne akoma frymen e pasardhesit e diktatorit.Kjo cjerrje maske, politike e karakteri me se fundemi le ti sherbeje opinionit popull se ke kane perKM,, por le ta mesojne servilet, krimbat e sektit se jane te degjeneruar e te perdorur.Lavdia e vjedhur, fundin e ka ne mekatet e saj, andaj, shpresa e te vertetes pritet qe te shpetojme nje here e mire nga kjo ere krimbash te sektit.Populli ta marre ne dore vete te aredhmen , te shporre keto mbeturina kelyshesh trashegimtaresh, le te behemi zot te vehtes me deshiren reale drejt europes.

  1. E ke thënë shumë saktë dhe shumë bukur!

   Por…. ai populli që përmend ti, e njohin çfarë monstre kanë zgjedhur, populli thotë “jep një pare e hyn në valle, jep njëmijë e nuk del dot”, pra si te një film i viteve 80: “gëlltit një lugë çorbë të qelbur dhe do të vjellësh gjithë jetën”, pra ky populli që i ka dhënë votën është turmë idiote që nuk e kupton se në çfarë dore ka rënë!

 5. Amerikanet ndihen keq te lenduar ne seder dhe Edi Rama eshte shenjester e tyre tashme pasi ndaj Trump po behet gjithcka te ndalohet te kandidoje! Ne Mars Rames i vjen avioni per ne SHBA sic i erdhi Thacit qe i thane per 1 ore te hipesh ne te e te nisesh per burg ne Hage! Buxhetin e fryre te vjedhjes nuk do e gezosh dot kesaj here o Rama psikopati!

 6. Per komentuesin e ores 15.28. Avioni mund te vije vertet por jo per ate qe thua ti, por per te

  marre edhe ca verdhusshka nga taksat e ketij populli fukara, per ata qe jane “ma Nalt”. Keshtu

  qe prit taksa me te larta or vella si si ajo qe po sajonjne per taksen e termetit, e neser te

  eres, te ftohtit, te vapes e te dreqit te mallkuar derisa ti rrjepin edhe lekuren ketij populli

  debil e frikacak qe duron deri ne vetmohim cdo maskarellek qe i behet pa e ngritur njehere

  koken.

  1. Edhe pse ke të drejtë për këtë mut populli dhe edvini vdes në pushtet si enveri po te varet nga reagimi i këtij populli-hale, por USA nuk të ndahet kur dikush i ka korruptuar institucionin shtyllë të USA!

  2. A e mba mend se çfarë i bëri edvini një rilindasi pronar i një resorti pa leje në bregdet kur dhunoi një spanjoll të pasur? I vuri fadromën ia rafshoi resorti dhe e plasi në burg, mendon se amerikanët ia harojnë edvinit korruptimin e mcgonigalit!? Kurrë! Tani do shohim atë që “asgjë skemi parë”!

 7. gazetari Zamir Dule që ka 27 vite i gjymtuar nga dhuna e Berishës, tek Ziso Kristopulli në Ksamil i dhunuar e rrënuar, tek Remzi Hoxha që nuk dihet se ku ‘fle’… Të tre viktima të dhunës politike të Saliut, që sot ankohet për gjykim politik. Të këtij njeriu që dhunuesit që kishte në krye të SHIK, Bashkim Gazideden dhe Arben Sefgjinin, kur u bë sërish ‘nuse’ i veshi me pushtet si drejtorë Arkivash e Tatimesh.Gezohuni shpellkare te morrit te kuq serbit Salih karaxhic berisha qe salihu me ne fund korri suksese ne revolucionin demokratik te 10 viteve pa pushtet.

  1. o kar enver haleja vrau 6000, e nuk jua ndjen, ju mutrave, ndërsa për disa raste të dyshimta ju idiotë besoni se i ka bërë Berisha, AKUZOJENI NË GJYKATË e mos hani mut portaleve

  2. Fole dhe ti mor miu i haleve te Komunizmit Spiun o plere i ores 16 :43 ke te njejti sti qe shkruan Serbi Salih .Me kte shkrim e more sufllaqen me Kar arab mrena . Te qifshin ça te mban pragu i shpise atyre qe ti i shan Shpellare , po nuk ka me te kuq se ju qener.

 8. 2Ja, ky, i yshturi altoparlanti me diafragmen e cjerre e stonuese Kane njembedhjet vjet ne pushtet qe vjedhin e rropatin nje popul sa ska ku te veje, ky qelbesira komentues, zgjebja portalit akoma ,,,,fain e paska Saliu, o idiot, o rrip opinge, vella i ka thene Rama, origjina tuaj si parti e brume ini te Dushan Mugoshes, tradhtare ini ju, qe me pare ini internacionaliste se nacionaliste, andaj ore goje gjeriz, mendje shprishur rri mire ne ate sekt te felliqur se sa me shume e gerryen, aqe me shume te ka dale era.Bire kurve, i degjeneruar.

 9. YMER KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ E TALLIN ANDI BUSHATI FATOS LUBONJA ANDI BEJTA DHE ARMAND SHKULLAKU thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH IDAJET BYTHQIRIT FRRYK CYPIT DHEKAR BOLES BOLINO

 10. Amerika majtë e pse e konsideronte Ramën mëkëmbësin e saj nuk do të tolerojë më. Gjatë 33 viteve demokraci e majta Amerikane i ka bërë shumë dëm Shqipërisë duke mbështetur të majtën që 97 erdhi në pushtet armësh. E tani që janë në pushtet rilindasit i mbështeti sidomos nëpërmjet Sorrosit mbështetësi i fuqishëm i PD Amerikane. Por me korruptimin e Macgonigal Rama i hapi gropën vetes sepse sido të bëhet ata s’mund t’a tolerojnë këtë veprim korruptiv të tij. Pastaj filloi t’i largohej dhe mbikqyrjes së tyre që dhe këtë gjë nuk e gëlltisin. Në këtë vit duhet të ketë pa tjetër ndryshime sepse nuk duan që në Shqipëri të ketë një antiamerikanizëm qoftë dhe kundër një pjese të saj që për momentin janë majtistët demokratë.

  1. Unë jam i djathtë por jam kundër politikës amerikane të paktën që nga lu peshkatari e deri më sot, por kjo nuk do të thotë se shqiptarët janë kundër Amerikës, ajo është tamam Ylli Polar i demokracisë për të gjithë individët, pavarësisht bindjeve politike!

   1. Ministrat që nuk i dilnin zot skandaleve të tyre s’postoheshin ose shikoheshin me dyshim.

    Nën këtë prizëm Sokol Olldashi u bë i padurueshëm për berishët pikërisht se ishte përleshur me djalin e tij i cili u kërkonte nga 40 për qind bizneseve që kërkonin koncesione nga qeveria për të qenë investitorë.
    Shpellkare si Gimi e te tjere kujdes nga dozat e Haloperidolit qe salihu ju ka dhene,pas pak kohe do e shikoni veten me keq se salihu menderisht,kujdes shpellkare se ka jete dhe pertej salih serbit karaxhic

 11. 21,38,I PESHTIRI, komentues xero, po xero sa dy oturake.Ky, qen sekti, ne llogjiken e tije eshte urryes i verioreve, eshte injorat i koheskalbesire e qelbesirave te sektit, qe po me nje vrime shkruan komentet, tipike dore spiunesh Duhet te jete ndonje qen i leshuar enkas nga sekti per te coroditur demokratet, kete stil ndjekin keta bira kurvisi taktike perca e sundo.Qelbo, per komentin e portalit, si e ke syrin andej per Ramen, se ka paguar parat tona ne ate korrupsion me permbajtje anti kombetare, kjo nuk te ben pershtypje ty, e shume si ju, krimbat e gjerizit rilindas.FAQE ZINJ.

 12. Kësaj here Meme është bërë “dishepulli” Oerd Bylykbashi me postimin e tij të fundit.
  Postimi i Bylykbashit:
  Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi.”
  Me këto fjalë hapet Ungjilli i Gjonit.
  E para ishte fjala e lirë.
  Më pas erdhi 8 dhjetori 1990, liria për të krijuar parti e fjalën ta kthesh në bindje dhe veprim. Ka vetëm një fjalë që e mishëron atë datë: Studentët.
  Më pas erdhi 11 dhjetori 1990, liria për të zgjedhur mes dy mendimesh të ndryshme. Ka vetëm një fjalë që e simbolizon atë datë: Partia Demokratike.
  Më pas erdhi 5 janari 1991, liria për ta shprehur e shkruar fjalen e lirë dhe atë ta lexojnë e dëgjojnë të gjithë pa pengim. Ka vetëm një fjalë që e përfaqëson ata datë: Rilindja Demokratike.
  —–
  Ndërkohë, në bibël te Gjon kapitulli 1:9 Ai (fjala) ishte drita e vërtetë, që ndriçon çdo njeri që vjen në botë. 10 Ai (fjala) ishte në botë, dhe bota u krijua me anë të tij, por bota nuk e njohu. 11 Ai erdhi në shtëpinë e vet dhe të vetët nuk e pranuan. 14 Dhe Fjala u bë mish dhe banoi ndër ne; dhe ne soditëm lavdinë e tij, si lavdia e të vetëmlindurit prej Atit, plot hir e të vërtetë.
  1:29 Të nesërmen, Gjoni e pa Jezusin që po vinte drejt tij dhe tha: ”Ja, Qengji i Perëndisë, që heq mëkatin e botës!

  Shënim: Imagjino tani, drita e vërtetë që ndriçon çdo njeri që vjen më botë por bota nuk e njeh dhe në shtëpinë e vet, të vetët nuk e pranuan!!! Ça dreq ndriçimi është ky? Pastaj si mund të thuash që Fjala u bë mish? Fjala ishte e vërteta, drita e vërtetë, dhe drita ndryshoi formë e u bë mish? E vërteta është një dhe vetëm një, si mund të bëhet mish? Bëhet dielli mish? Edhe Gjoni i shkretë tha “ja Qëngji i Perëndisë që heq mëkatin e botës”! Gjetën “Qëngjin” kë të bëjnë kurban. Praktikisht një gjë absurde, që duhet të bësh flijim, që të falësh mëkatet. Po mirë, kur qënka kështu, pse shkojnë në kishë njerëzit apo venë poshtë ballkonit të Papës për të falur mëkatet? Pse nuk bëjnë nga një Kurban çdo të dielë? Se nëse Zoti ka si mënyrë flijimin për faljen e mëkatit atëherë mënyra e vërtetë duhet të ishte vetëm ajo. Se dikur kisha jepte dhe indulgjenca për faljen e mëkateve kundrejt pagesës, por ishte një mashtrim për përfitim monetar. Për t’u rikthyer te gazeta Rilindja demokratike , e cila s’ka lidhje me fjalën e lirë por është një mjet propagande për PD, i keqpërdorur ashtu sikurse zëri popullit dikur pak a shumë. Në gjithë këtë histori, Bylykbashi, “Gjon Pagëzori”i PD (foltoriste), dhe i doktorit të rikthyer e rilindur pas tradhëtisë së Lul-Judës, na bën një paralelizëm mes historisë biblike të zanafillës dhe zanafillën së PD. Nuk ka edhe aq faj, sepse të dyja janë mashtrime të mëdhaja. Për të marrë një shembull të evoluimit të fjalës së lirë të PD, e kalimit nga RD te portali online syri.net, (alias Zeni.net), shohim se te syri në çdo lajm ke rubrikë komentesh ku lë komentin që do, por asnjë koment nuk publikohet, pra është hapsirë kot sa për sy e faqe. Syri drejtohet nga dishepulli Çim Peka, i cili 99% të lajmeve politike që publikon e ka ose propagandë për Berishën dhe foltoren ose sharje denoncime apo gjasme denoncime për Ramën dhe rilindjen. Dhe të gjithë gazetarët (nëse mund t’i quajmë kështu se më shumë ngjajnë si rrogëtarë të doktorit, që nga Çimi, Sonila, B.Koka, etj) apo gjasme analistët aty janë thjesht mercenarë të doktorit dhe foltores. Kjo në fakt është Rilindja e gazetës RD në Syri.net apo Syri.tv, pra nga gazetë e “ndriçimit (dritës)” e demokracisë u kthye në një copë mishi në shërbim të doktorit. Copë mishi që tashmë nuk e njeh asnjë demokrat i vërtetë. E mqs mendojnë se kanë arritur deri këtu, në këtë ngjashmëri me Biblën, ju ngelet vetëm të bëjnë kurban politikisht Saliun, t’a heqin si kryetar, në 33 vjetorin e PD, për të falur mëkatet e 3dekadave të politikës, se doktori nuk vdes kurrë pas kësaj. Me largimin e tij, ai do ngelet heroi i demokratëve të foltores; nuk do jetë më heroi i dikurshëm i Ardit Gjebreas (pasi tani ka Bablokun), as I Çim Pekës sot e kësaj dite sepse nga ai moment syriTV (syri.net) nuk ka më arsye pse ekziston, e as financime, e si rrjedhim e mbyll misionin për të cilin është krijuar, pra shërbimin ndaj Berishës.

  Shënim: Historinë e krijimit të Zotit e dini pastaj. U krijua Adami dhe Eva që shtuan gjithë dynjanë me inçeste, një çmenduri perverse dhe e pamundur shkencërisht. Por kjo ka pak rëndësi, se është thjesht një përrallë për budallenjtë dhe shpellarët. Por edhe këtu mund të gjejmë ndonjë ngjashmëri me rastin e Shkëlzenit I cili thuhet se gruan e parë që morri ka lidhje gjaku, ndoshta janë kushurinj (të dytë ose të tretë).

   1. I ka punët keq edi o vëlla duhet me i dhënë një dorë, se burrë i mirë ka qenë me mua, jo si Sala, që nuk të jepte një lek nga taksat e këtij mut mileti

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Sa herë e ndjen lakun në fyt evini aktivizon elitën e patronazhistëve, si qe para do kohësh këtu një Jorgo palikaris, por edvini problemin nuk e ka me delet e tij, ata bar hanë, por edvinin nuk e lëshojnë, problemin e kanë me USA, dhe rasti MCgonigal do ta bëjë edin ti kujtohet ajo shprehja e 2013 ASGJË NUK KENI PARË, por tani në formën Carma is a big bitch!

   1. Fali idiotët At, se nuk dinë çfarë shkruajnë, nuk dinë diferencën mes të mirës dhe së keqes, nuk dallojnë dot të vërtetën nga patronazhistët.

  2. Portali Syri.net (alias Syri Çimit dhe Zenit) ka nxjerr lajmin: Sali Berisha gjatë fjalimit të tij përpara mijërave mbështetësve që kishin mbushur rrugën poshtë banesës së tij është shprehur se në këtë dritare ka dritë ndërsa në Surrel ka rënë errësira.

   Ku u bënë mijëra vetë aty? Edhe të dojë nuk i mban ajo rrugica. E bëjnë qimen tra. E ndërkohë doktori sheh nga ballkoni e di duket Surreli errësirë kurse te ballkoni i vet dritë. Po t’a marrësh si thënie fjalë për fjalë është normale që një plaqëri 79 vjeç nuk sheh dot Surrelin që aty. Në mënyrë figurative, çdo ditë që kalon, doktorit po i mbushet mendja, ose më saktë gënjen një grusht militantësh poshtë se ai thotë të vërtetën, shpërndan dritë dhe perla zgjuarsie te servilat poshtë ballkonit, kurse Rama është lordi i errësirës. E kështu “e mira” pra doktori, do fitojë mbi errësirën, mbi të keqen.

  3. Nga ballkoni i shtëpisë së tij, Berisha citoi edhe Papa Gjon Palin II për mbështetësit e tij që ishin mbledhur në shi për të.
   “Miqtë e mi, misionarë të vërtetë në kthesën e madhe historike. Merita juaj është e jashtëzakonshme sepse ju tregoni se jeni djem, e vajza, burra e gra që i besoni të vërtetës, Zotit dhe Shqipërisë. Nuk ka sot asgjë më jetike për Shqipërinë, se sa besimi juaj, besimi i të rinjve shqiptarë, burrave dhe grave të saj. Në kulmin e territ të diktaturave komuniste ai (Papa) iu drejtua besimtarë me një fjalë të vetme; mos je i trembur, mos ki frikë. Dhe ajo fjalë u shndërrua në shpatën e idealeve, me të cilat njerëzit e shtypur luftuan dhe përmbysën diktaturat komuniste.

   Shënim: Me sa duket streha e fundit e doktorit, të arrestuarit për korrupsion është feja. Por doktori harron që po kalon nga shiu në breshër, se feja, religjioni, është një mashtrim i madh, i mbështetur në një libër me përralla bujqish e blegtorësh, shpellarësh e perversësh. Ka plot shembuj për t’a vërtetuar, por le të marrim një shembull konkret.

   Te Bibla, Deuteronomy 22:27, “Mallkuar qoftë ai që bie në shtrat me motrën e tij, me bijën e atit të tij ose me bijën e nënes së tij!”. Dhe tërë populli do të thotë: “Amen”.

   Te Genesis 20:11 Abrahami u përgjigj: “E bëra sepse thoja me veten time: “Sigurisht, në këtë vend nuk kanë frikë nga Perëndia; dhe do të më vrasin për shkak të gruas sime”. 12 Përveç kësaj ajo është në të vërtetë motra ime, bijë e babait tim, por jo bijë e nënës sime; dhe pastaj u bë gruaja ime.

   Shënim: Gruaja (motra) e Abrahamit quhej Sara. Martesa me motrën e tij në këtë rast ishte mëkat kundrejt Zotit. Por Zoti e pranoi, dhe kjo është në kundërshtim me atë çfarë thuhet te Deteronomy. Madje kur Abimeleku mbreti i Gerarit, dërgoi njerëz për të marrë Sarën, Zoti i doli në ëndërr dhe e urdhëroi që t’ja kthente gruan Abrahamit (profetit) përndryshe do vdiste. Pra thuhet te Genesis 20:3 Por Perëndia iu shfaq Abimelekut në një ëndërr nate dhe i tha: “Ja, ti je duke vdekur, për shkak të gruas që ke marrë, sepse ajo është e martuar”.
   Por Abimeleku i tha që e dinte se e kishte vetëm motër, s’e dinte që e kishte dhe grua. Kjo gjë normalisht ishte e ndaluar nga Zoti.

   Shënim: Doktor, po e mban premtimin dhe po bëhesh mbret i memeve. Kjo vërteton që ata që të dëgjojnë poshtë pallatit janë thjesht servila të paaftë e të pashpresë që dëgjojnë çdo budallëk që i thua. Në këtë botë ka vend edhe për budallenjtë, se me kë do mashtronin pastaj politikanët dhe sharlatanët e fesë!

   1. Te Bibla, Genesis 1:5 Dhe Perëndia e quajti dritën “ditë” dhe errësirën “natë”. Kështu erdhi mbrëmja e pastaj erdhi mëngjesi: dita e parë; 8 Dhe Perëndia e quajti kupën qiellore “qiell”. Kështu erdhi mbrëmja, pastaj erdhi mëngjesi: dita e dytë; 12 Dhe toka prodhoi gjelbërim, barëra që e bënin farën simbas llojit të tyre dhe drurë që mbanin fruta me farën e tyre brenda, secili simbas llojit të vet. Dhe Perëndia e pa se kjo ishte mirë. 13 Kështu erdhi mbrëmja, pastaj erdhi mëngjesi; dita e tretë. 14 Pastaj Perëndia tha: “Të ketë ndriçues në kupën qiellore për të ndarë ditën nga nata; dhe të shërbejnë si shenja, për të dalluar stinët, ditët dhe vitet; 15 dhe të shërbejnë si ndriçues në kupën qiellore për të ndriçuar tokën”. Dhe kështu u bë. 16 Perëndia krijoi pastaj dy ndriçues të mëdhenj: ndriçuesin e madh për qeverisjen e ditës dhe ndriçuesin e vogël për qeverisjen e natës; ai krijoi gjithashtu yjet. 19 Kështu erdhi mbrëmja dhe erdhi mëngjesi: dita e katërt.

    Shënim: Pra më sipër thuhet se erdhën tre mbrëmje dhe tre mëngjeze para se të vinte dita e katërt, pra dita kur Zoti krijoi ndriçuesit qiellorë, diellin dhe hënën. Atëherë si erdhën mbrëmjet dhe mëngjeset ndërkohë që s’kishte diell, s’kishte hënë e as yje?!

 13. Meme e rradhes, nje artikull, uje, kripe, Rama, Basha nji miks per te sulmuar demokracine, me tinezaro kracine me keteboje te hedhur ne portal.Propagande e paster ne mbeshtetje t rregjimit skandaloznen sulmet qe i benBerishes e familjes se tij.Ne permbajtje, ka frike, pa siguri se mos u plasin skandalet e denoncuarae u del hapur kurveria politike ekonomike e poshtersive qe kane bere, e andaj u duhen filozofi mashtruese opinioni qe si e si vemendja te kaloi ne demokratetdhe tek Berisha. Sa shume e ndiejne goditjen e tij keta lekure kuq, sa qe mbledhin genjeshtra, mashtrime, alibi e hipokrizi, me mendimin, shpif e shpif, se dicka mbetet, e nga dita ne dite i fryjne si ballona per te ndryshuar kursin e opinionit per te cilen tashme jane te bindur, se udhehiqemi nga qeveri hajdutesh, gangsteresh, drogmenesh, kontrabandistesh, nga bije kodoshesh, horrash, kameleone qe kane vjedhur pushtetin demokracise, e po ringjallin mizerien komuniste, te moderuar.Sa per SYRIN, Televizor, gazete, ne vend qe ta levdoni, si i vetemi organ propagande opozitar, qe demasko veprimtarine e pushtetit pushtues, e komenton si armik nji qen sekti, qe nuk shikon me larg se hunda tij e Rames se 98 perqind e shtypit, televizioneve jane vegla te blera, shitura nga kjo qeveri moniste.Kete deshiron edhe komentues carcafi, te mos i kritikohet qeveri ndytesira, aty ku ushqehet edhe vete autori i atij komenti , I uroj ti beje mire corba sektiste, se eshte gatuar me ujra gjerizi, se nga ata erdhen, e jane ne pushtet.

  1. Ku i ka Rama 98% të medieve? Syrit tv është i Zenit. Ora TV është opozitare, me në krye Beti Njumën , anëtare e PD në këshillin bashkiak. Ke te Ora TV edhe Luan Ramën të LSI me emisionin drejt. Te News24 i Irfanit, e ke me opozitën, që nga shëmbja e rezortit e ke me opozitën, te Open i Eni Vasili e ke foltore përnatë. Te Top channel ke Gridën e PD që nuk është me Ramën, Topi ” dëboi” edhe Kol Ballën (servilin e Ramës). TV Klani dihet që është me gjithë pushtetet. Saliut i’a bëri yzmetin kur e shpallën NonGrata dhe filloi me foltoret nëpër rrethe, i çoi kamerat dhe operatorët nëpër sallat ku bënte mbledhje doktori. Te ABC ke Çanin që është përgjithësisht me doktorin (edhe pse ai parti ka vetëm lekun). Ngelet vetëm Report TV i Bollinos që dihet që është me Ramën. Pra mos ia fusni kot që Rama ka kapur tërë mediet. Berishën e keni pasur kudo nëpër ekrane nga mëngjezi më darkë, më shumë se Ramën.

  2. Ku i ka Rama 98% të medieve? Syrit tv është i Zenit. Ora TV është opozitare, me në krye Beti Njumën , anëtare e PD në këshillin bashkiak. Ke te Ora TV edhe Luan Ramën të LSI me emisionin drejt. Te News24 i Irfanit, e ke me opozitën, që nga shëmbja e rezortit e ke me opozitën, te Open i Eni Vasili e ke foltore përnatë. Te Top channel ke Gridën e PD që nuk është me Ramën, Topi ” dëboi” edhe Kol Ballën (servilin e Ramës). TV Klani dihet që është me gjithë pushtetet. Saliut i’a bëri yzmetin kur e shpallën NonGrata dhe filloi me foltoret nëpër rrethe, i çoi kamerat dhe operatorët nëpër sallat ku bënte mbledhje doktori. Te ABC ke Çanin që është përgjithësisht me doktorin (edhe pse ai parti ka vetëm lekun). Te MCN (Tv e Meksit) ke Ylli Rakipin që është me opozitën. Ngelet vetëm Report TV i Bollinos që dihet që është me Ramën. Pra mos ia fusni kot që Rama ka kapur tërë mediet. Berishën e keni pasur kudo nëpër ekrane nga mëngjezi më darkë, më shumë se Ramën.

 14. Pas Berishës, edhe Kim Jong-un nxjerr “trashëgimtaren e emëruar të fronit”Jane leshuar morrat e kuq te salihut bashke me grupin e shpellkareve cecene neper komente nen efektin e Haloperidolit fuani veten nga doza e larte o morrat e kuq te bojatisur me blu nga salihu.

 15. KERMME, E MILADINIT, mbylle gjerizin e shko nga te sollen morrat e kuq, se u ke zene vendin autoktoneve, e shih mos flit shume per cecene, se nuk di nga bien, po e thua nje fjale si gomar sekti Sa per Serbe, e keni pjalmin qe ne gjeneze.Shyqyr qe kemi idiote si ti qe kalojme kohen me blozen e gojes e mendjes sate.Po ti qenke kercu, qe me sa duket nuk ke tru, por mut.Boll se na qelbe ,,, qelbesire me monotonine injorante, shporru.

 16. Disa prej bizneseve kanë nxjerrë në shitje hapësirat dhe mallrat e tyre, pasi kanë vënë re se këto ditë ka rënë ndjeshëm xhiroja, por edhe fitimi.

  Një prej operatorëve të lokaleve në zonë, bëri të ditur “se po e shes biznesin se kemi kater dite qe na vijne ca njerez qe pasi porosisin, ne fund nuk pranojne te paguajne se jemi ne mosbindje civile”.Shkoni o bythqira e morra te kuq te salihut blini bizneset te rruga e salihut oo i shesin se rraca juaj e qelbur shpellkaresh vetem per shkatarrim jetojne,ju more pjella te dala nga incestet qe cecenet kane bere me motrat makat e vajzat e tyre ne keto vite.shpellkare e cecene serbe te foltores ne qytet,Kombi ne rrezik.

  1. Fole dhe ti mor miu i haleve te Komunizmit Spiun o plere i ores 16 :48ke te njejti sti qe shkruan Serbi Salih .Me kte shkrim e more sufllaqen me Kar çeçen i pidhit te mamit e te motres tate legenTe qifshin ça te mban pragu i shpise atyre qe ti i shan Shpellare , kush eshte serb e morri kuq e kush shan ti o funderrine laramane Kuq e Mavi inçestet ju jeni bere specialiste se keni Safet Gjicin qe ju praktikon Hyp Xhixhi.

 17. Kur arrestoheshin nga Partia Socialiste këta dilnin dhe thoshin drejtësia po funksionon, ndërsa kur arrestohen djathtas thonë që drejtësia drejtohet nga Edi Rama. Unë them se Rama ka hallin e tij dhe jo të Berishës dhe s’ ka se çfarë t’i bëjë SPAK. Saliu duhet të jap llogari, ka ikur koha kur vendimet merreshin në shtëpinë e Ilir Metës dhe Sali Berishës.

 18. Eshte koha e SURRELIT, Bere mire qe e kujtove, e cila eshte bere me 300,000 leke te vjetra.Te tjerat nuk tregohen, e nuk procedohen.Se ka SPAKUN, me permbajtje partie.Ju, qe gumezhini, pa na thoni se kush me teper ne parlament e kudo, ka denoncuar kete bande hajduto drogmenesh, korruptues qe kane vjedhur miliarda, e ju, doni ta largoni, denoni zerin e vetem qe i ka cjerre fytyren ketij pushteti pushtues.Andaj, ju zuzare, tinezare, ngrini zerin e sul.oni zerin e realitetit e te pastertise demokratike, qe si e si , banda sektiste, Ramiste tu shpetoi bemave e skandaleve qe kane bere per 11 vjet..e kete qeveri anti kombetare, e ngritur nga bije kodoshesh te ish sistemit, qe ruajne perbrenda urrejtjen ndaj demokrateve , sot shprehin urrejtjen, mllefin ndaj tyre duke vene ne levizje te tere pushtetin e falanget kodoshe qe si e si, te eliminojne opozitarizmin, si qellim edhe i partise se baballareve te tyre, ringjalljen e monizmit e te pushtetit te unit.Per keto, nji popullqe harron te shkuaren, ajo i perseritet, kur mashtrohet e shitet.Sot koha eshte per domosdoshmeri revolucioni qe kjo fare e morrave te kuq, e hijenave te se shkuares qe i kemi kudo, te shporren, qe rruga per ne Europe te jete me elire.Jo kllounatave, mashtrimeve, jo krrupsionit, vjedhjeve, mashtrimeve manikine, zhdukja e qellim horrave do jete fitoria e demokracise. ME krundet komuniste, nuk behet buke demokratike, eshte me infeksion epidemiollogjik te rrezikshem.

 19. Mbyllja e Berishës në shtëpi dhe sidomos shfaqja e tij në ballkon, si “babi i Argitës në majë të Thanës”, ka prodhuar një situatë tragjikomike për partinë e tij.

 20. SUKSESI

  Kur rruga përpara bëhet e pjerrët
  dhe ndihesh sikur s’mund të vazhdosh,
  ndihesh i lodhur e s’mund të ngjitesh,
  duket sikur suksesin s’mund të kërkosh.

  Mbahu fort e mos u dorëzo,
  suksesi s’është një foto në Instagram,
  as isha këtu apo brodha atje,
  sa bukur u duka, apo sa lashë nam!

  Jeta është e gjatë por ka pengesa,
  mos lejo që ato të të bllokojnë,
  thjesht vazhdo të ecësh përpara,
  këmbënguljet arritjet do të tregojnë.

  Qëndro përherë i palëkundur,
  mos hiq dorë nga ëndrrat e tua,
  sado të pamundura të duken ato,
  mos thuaj kurrë “e ç’më duhet mua”!

  Udhëtimi është i gjatë e i vështirë,
  merr frymë, pusho, rifilloi sërish,
  mëso dhe rritu ti hap pas hapi,
  e me siguri suksesin do ta arrish.

  Vendosmëria jote të përcakton,
  rrugën që ndjek që të përparosh,
  lufto me zemër me tërë qenien tënde,
  e me siguri në fund do të triumfosh!

  1. O Molla, dakord me atë që thua por nuk vlen përgjithësisht për Shqipërinë . Ai suksesi që thua është për në vendet Europiane ku ka demokraci dhe sistem meritokracie. Psh Ermal Mamaqi hiqet sikur ka arritur suksesin hap pas hapi e me këmbngulje por në fakt pastronte paratë e politikanëve . E bënte pastaj seminare ku jepte edhe mend sikur ishte mjeshtër i madh. Ermali dikur aktor i rëndomtë portokallisë u lidh me Amin, por e kuptoi që ishte e vështirë të mbante një femër të tillë e të bënte një jetë “suksesi” duhej të kishte para dhe famë. E kështu ra edhe në depresion siç ka thënë sepse s’po gjente rrugë dalje, pasi në Shqipëri kështu është, përpiqu sa të duash sistemi është i korruptuar.

  2. Shumë mirë me këmbëngulje, punë dhe durim të arrish suksesin.Po kur postet i shpërndan partia apo oligarkët apo bosët e drogës, se këta kanë paranë dhe bizneset, median dhe kontrollojnë ekonominë, si do e arrish suksesin? Duke i rënë murit me kokë? Duke shkelmuar dyert, duke dhënë rryshfet, apo duke lënë bythën? Ça të bëjë psh Trejsi Sejdini misi i Elbasanit? Ajo e shkreta që kur qe në gjimnaz qe “gangstere”, madje e kanë përjashtuar edhe nga shkolla. Tani Teejsin e sheh tërë kohës me pushime në vende të ndryshme të botës, kuptohet me lekët e dashnorëve. Së fundmi policia i ka sekuestruar një Benz me vlerë 100mijl € që e kishte marrë si dhuratë (nga ndonjë dashnor me siguri). Pra, ç’të bëjë Trejsi për të qënë e suksesshme? Mend s’ka, ka vetëm cica dhe bythë. Ça pune të bëjë ajo? Të paktën kështu nën ca para shpejt e shpejt, shijon jetën, kënaq dhe dashnorët. Secili ka objektivat e veta në jetë dhe zgjedh rrugën si t’i arrijë. Ka që zgjedhin rrugën e gjatë e të mundimshme, ka që i bien shkurt dhe ato para që dikush i bën për 20-30 vite punë me djersë, Trejsi&CO i bën për një muaj apo një vit. Duket si punë kurvash, por kotë nuk thotë ajo shprehja “Paç fatin e kurvës”!

 21. Ish-studenti i Mjekësisë është sot ndoshta i vetmi ish-komunist i viteve ’60 që ka ngelur aktiv në politikë. Aty e futi Ramiz Alia, por në Tiranë e ka sjellë një… mjek.

  Mjeku quhet Rexhep Ndoçi dhe në Tropojë e dinë që ishte pikërisht ndërhyrja e doktor Rexhepit që Sali Berisha të fillonte mësimet në politeknikumin mjekësor në Tiranë në vitin shkollor 1958-1959.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *