• |
ide | kryesore

Charles III me kancer/ Pallati mbretëror mban të fshehta detajet

Arkiva, Lajme, Të fundit
charlesMbreti Charles III është diagnostikuar me kancer. Lloji i tij mbetet i paqartë. Nuk është kancer i prostatës, por u zbulua gjatë trajtimit të tij të fundit për një prostatë të zmadhuar. Pallati Buckingham tha se Mbreti filloi “trajtimet e rregullta” të hënën.

Në deklaratë thuhet se Mbreti “mbetet plotësisht pozitiv për trajtimin e tij”. Ai do të shtyjë angazhimet e tij publike, me anëtarët e lartë mbretërorë që pritet të jenë në mbështetje të tij. Në deklaratë thuhet se mbreti “pret me padurim të kthehet në detyrën e plotë publike sa më shpejt të jetë e mundur”.

Nuk u dhanë detaje të mëtejshme për fazën e kancerit apo një prognozë. Mbreti i informoi personalisht të dy djemtë e tij për diagnozën dhe Princi William thuhet se ka qenë në kontakt të rregullt me babanë e tij. Princi Harry, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, foli me babain e tij dhe do të udhëtojë në Britaninë e Madhe për ta parë atë në ditët në vijim.

Mbreti britanik, 75-vjeçar, u kthye në Londër nga Sandringham në Norfolk të hënën në mëngjes dhe pallati thotë se ai ka filluar trajtimin si pacient i jashtëm. Edhe pse ai do të ndalojë ngjarjet e tij publike, Mbreti do të vazhdojë në rolin e tij kushtetues si kreu i shtetit, duke përfshirë dokumentet dhe takimet private.

Ekziston një mekanizëm kushtetues për rastet kur kreu i shtetit nuk është në gjendje të kryejë detyrat zyrtare. Në këto rrethana mund të emërohen “këshilltarë të shtetit” për të zëvendësuar monarkun. Kjo përfshin Mbretëreshën Camilla, Princin William, Princeshën Anne dhe Princin Eduard ndërsa Princi Harry dhe Princi Andrew nuk do të thirren pasi janë mbretër që nuk punojnë.

Princi William është tërhequr gjithashtu përkohësisht nga angazhimet publike pasi tha se po ndihmonte gruan e tij Catherine, Princeshën e Uellsit në shërimin nga “operacioni abdominal”. Të hënën u njoftua se ai do të kthehej në detyrat publike më vonë këtë javë. Mbreti u pa në një shërbesë kishtare në Sandringham të dielën, ku ai përshëndeti turmat.

Ai bëri një ndërhyrje në prostatë në një spital privat në Londër më shumë se një javë më parë. Mbreti kishte zgjedhur të bënte publikisht trajtimin e tij të prostatës, me qëllimin për të inkurajuar më shumë burra që të bënin kontrolle të prostatës, tha pallati në atë kohë. Ai u tha se ishte i kënaqur që kishte rritur ndërgjegjësimin për këtë çështje pasi faqja e internetit e Urgjencës raportoi një rritje të kërkesave për prostatën.

Për shumë lloje të kancerit, mundësia për t’u prekur rritet me moshën. Shifrat në Mbretërinë e Bashkuar sugjerojnë, mesatarisht çdo vit, më shumë se një e treta (36%) e rasteve të reja të kancerit ishin te njerëzit e moshës 75 vjeç e lart. Kryeministri Rishi Sunak i uroi Mbretit një “shërim të plotë dhe të shpejtë”, ashtu si kreu i Laburistit Sir Keir Starmer dhe Kryetari i Commons Sir Lyndsay Hoyle. ©LAPSI.al

A STATEMENT FROM BUCKINGHAM PALACELini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *