• |
ide | kryesore

Super League kthehet papritur e preferuara e tifozëve në tetë vende të Europës: 96% mes juventinëve

Sport
Super LeagueSuper League fiton terren edhe në inekzistencë, mund të thuhet. Një studim i ri i publikuar nga instituti francez Opinion Way për A22 Sports tregon mbështetje thelbësore nga një demografi e ndryshme e tifozëve të futbollit në tetë kombe të mëdha evropiane. Sondazhi tregon se 72% e tifozëve të futbollit në Itali, Belgjikë, Francë, Gjermani, Holandë, Portugali, Spanjë dhe Mbretërinë e Bashkuar mbështesin krijimin e Super League. Studimi bazohet në një kampion përfaqësues prej 6,458 tifozësh futbolli. Ata janë të moshës 15 vjeç e lart e janë anketuar në fillim të shkurtit 2024.

Pyetjet e bëra i referohen projektit Super League të propozuar nga A22, pas vendimit të Gjykatës Europiane të Drejtësisë të 21 dhjetorit 2023. Në total, 72% e të gjithë tifozëve të anketuar nga tetë vende të mëdha evropiane janë dakord me krijimin e një Super League europiane. Vendet më mbështetëse janë Spanja (84%), Portugalia (81%) dhe Italia (80%). Në vende të tjera, ideja e krijimit të një Super League megjithatë mirëpritet nga shumica e tifozëve. Ndër këto, 75% në Francë dhe Belgjikë, 67% në Holandë, 65% në Mbretërinë e Bashkuar dhe 61% në Gjermani.

Lexo më tejSuper League kërcënon UEFA-n për bllokimin e projektit: gati padia për mbi 3 miliardë euro

Interesante edhe ndarja mes tifozëve të skuadrave. Tifozët e Juventus janë më të flaktët për idenë: deri në 96% të të intervistuarve. Lëvizja e dytë që vlerëson më shumë pikën e kthesës është ajo e tifozëve të Real Madrid: 93%. Ndër skuadrat e tjera italiane, vlerësimi i tifozëve të Milan është 79%, ai i tifozëve të Inter është 72%. Ata të Liverpool (58%) dhe Tottenham (55%) janë tifozët më të ftohtë. Edhe pse, sidoqoftë, bëhet fjalë për më shumë se gjysmën e të intervistuarve.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *