• |
ide | kryesore

Katy Perry kundër AI: Po shkatërron industrinë e muzikës

Paparazzi, SliderMë shumë se 200 artistë, duke përfshirë Katy Perry, Nicki Minaj, Bon Jovi, Billie Eilish, Kacey Musgraves dhe Jonas Brothers, kanë nënshkruar një letër të hapur duke tërhequr vëmendjen për rrezikun që paraqet inteligjenca artificiale për industrinë e muzikës.

“Ne, anëtarët e poshtëshënuar të komuniteteve të artistëve dhe këngëtarëve u bëjmë thirrje zhvilluesve të AI, kompanive të teknologjisë, platformave dhe shërbimeve dixhitale të muzikës që të ndalojnë përdorimin e inteligjencës artificiale për të cenuar dhe zhvlerësuar të drejtat e artistëve njerëzorë”, thuhet në letrën e marrë nga The Post.

“Mos bëni gabim,” vazhdon letra. “Ne besojmë se, kur përdoret me përgjegjësi, AI ka potencial të madh për të çuar përpara krijimtarinë njerëzore dhe në një mënyrë që mundëson zhvillimin dhe rritjen e përvojave të reja dhe emocionuese për fansat e muzikës kudo.

“Fatkeqësisht, disa platforma dhe zhvillues po përdorin AI për të sabotuar krijimtarinë dhe për të minuar artistët, kompozitorët, muzikantët dhe mbajtësit e të drejtave. Kur përdoret në mënyrë të papërgjegjshme, AI paraqet kërcënime të mëdha për aftësinë tonë për të mbrojtur privatësinë, identitetin, muzikën dhe jetesën tonë”, vazhdon deklarata.

“Ky sulm ndaj krijimtarisë njerëzore duhet të ndalet”, përfundon letra. “Ne duhet të mbrohemi nga përdorimi grabitqar i AI për të vjedhur zërat dhe ngjashmëritë e artistëve profesionistë, për të shkelur të drejtat e krijuesve dhe për të shkatërruar muzikën.”

Në një deklaratë për CNN, Jen Jacobsen, drejtore ekzekutive e Aleancës për të Drejtat e Artistëve – grupi jofitimprurës që organizoi letrën – tha se kushtet po përkeqësohen për artistët.

Muzikantët që punojnë tashmë po luftojnë për të përballuar jetesën në botën e transmetimit dhe tani ata kanë barrën e shtuar të përpjekjes për të konkurruar me një përmbytje zhurmash të krijuara nga AI”, tha Jacobsen për median. /Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *