• |
ide | kryesore

Tërmet me magnitudë 7.4 ballë në Tajvan, raportohet për 4 viktima dhe 50 të plagosur

Lajme, PlanetTajvani është goditur nga tërmeti më i fortë në 25 vjet të mërkurën, një lëkundje me magnitudë 7.4 që tronditi bregun lindor të ishullit, duke rrëzuar shumë ndërtesa dhe duke shkaktuar rrëshqitje dheu e duke vrarë të paktën katër persona.

Tërmeti goditi 18 kilometra në jug të qytetit Hualien dhe në një thellësi prej 34.8 kilometrash. Ai u pasua nga disa pasgoditje të forta me lëkundje të ndjera në të gjithë ishullin.

Agjencia Kombëtare e Zjarrit të Tajvanit tha se të paktën katër persona u vranë dhe 57 të tjerë u plagosën nga tërmeti. Vdekjet ndodhën në kontenë Hualien, ku një alpinist është mes të vrarëve. Zyrtarët janë ende duke mbledhur informacione për viktimat, tha AKU.

Raporte për dëme të mëdha janë shfaqur gjithashtu, me njerëz të bllokuar në ndërtesat e shembura në kontenë Hualien, mijëra shtëpi të mbetura pa energji elektrike dhe një autostradë kryesore përgjatë bregut lindor e mbyllur me trafik për shkak të rrëshqitjeve të dheut dhe shkëmbinjve, sipas zyrtarëve tajvanezë. Zëdhënësi i Administratës Qendrore të Motit të Tajvanit paralajmëroi se pasgoditje të fuqishme deri në magnitudë 7 pritet të ndodhin deri në fund të javës.

Në Tajvan, personeli ushtarak është dërguar për të ofruar ndihmën ndaj fatkeqësive dhe shkollat ​​dhe vendet e punës pezulluan operacionet pasi pasgoditjet goditën ishullin, sipas Ministrisë së Mbrojtjes. Tajvani tronditet rregullisht nga tërmetet për shkak të vendndodhjes së tij në Unazën e Zjarrit të Paqësorit , i cili kalon rreth skajit të Oqeanit Paqësor dhe shkakton aktivitet masiv sizmik dhe vullkanik nga Indonezia në Kili.

Tërmeti i së mërkurës është më i forti që ka goditur Tajvanin që nga viti 1999 , sipas Administratës Qendrore të Motit. Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.7 ballë goditi 93 milje (150 kilometra) në jug të Taipeit, duke vrarë 2,400 njerëz dhe duke plagosur 10,000 të tjerë.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *