• |
ide | kryesore

Musk: Inteligjenca Artificiale do të kalojë fuqinë njerëzore vitin e ardhshëm

Arkiva, Planet
MuskAftësia e modeleve të reja të inteligjencës artificiale do të tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm, për sa kohë që furnizimi me energji elektrike dhe harduer mund të përmbushë kërkesat e teknologjisë gjithnjë e më të fuqishme, sipas Elon Musk.

“Mendimi im është se ne do të kemi inteligjencë artificiale që është më e zgjuar se çdo njeri ndoshta deri në fund të vitit të ardhshëm,” tha sipërmarrësi miliarder, i cili drejton Tesla, X dhe SpaceX. Në pesë vitet e ardhshme, aftësitë e inteligjencës artificiale ka të ngjarë të tejkalojnë ato të të gjithë njerëzve, parashikoi Musk të hënën gjatë një interviste X me Nikolai Tangen, drejtor ekzekutiv i Norges Investment Bank.

Musk po ndërton vazhdimisht zhvillimin e të ashtuquajturës inteligjencë të përgjithshme artificiale, mjete të inteligjencës artificiale aq të fuqishme sa mund të mposhtin individët më të aftë në çdo fushë. Por parashikimi i së hënës është përpara planit që ai dhe të tjerët kishin parashikuar më parë. Vitin e kaluar, ai parashikoi që AGI “e plotë” do të arrihej deri në vitin 2029. Disa nga parashikimet më të guximshme të Musk, të tilla si lëshimi i Teslas vetë-drejtues dhe ulja e një rakete në Mars, ende nuk janë bërë realitet.

Një numër përparimesh të AI në 18 muajt e fundit, duke përfshirë lançimin e mjeteve të gjenerimit të videove dhe chatbots më të aftë, e kanë shtyrë kufirin e AI përpara më shpejt se sa pritej. Demis Hassabis, bashkëthemeluesi i DeepMind të Google, parashikoi në fillim të këtij viti se AGI mund të arrihet deri në vitin 2030.

Lexo më tej: Elon Musk: Starlink vjen tashmë në Shqipëri 

Ritmi i zhvillimit është ngadalësuar nga një pengesë në furnizimin me mikroçipa, veçanërisht ato të prodhuara nga Nvidia, të cilat janë të nevojshme për të trajnuar dhe drejtuar modele të AI. Këto kufizime janë lehtësuar, tha Musk, por modelet e reja tani po testojnë pajisje të tjera të qendrës së të dhënave dhe rrjetin e energjisë.

“Ai ishte i kufizuar me çip vitin e kaluar.” . . njerëzit nuk mund të merrnin mjaft çipa Nvidia. Këtë vit kalon në furnizim me energji elektrike me transformator tensioni. Në një ose dy vjet [kufizimi është] vetëm furnizimi me energji elektrike,” tha ai.

Dëshira e Musk për t’u bashkuar me garën e AI bie në kontrast me një qëndrim të profilit të lartë që ai mbajti vitin e kaluar duke bërë thirrje për një pauzë në zhvillimin e avancuar të inteligjencës artificiale. Ai paralajmëroi për “rreziqet e thella për shoqërinë dhe njerëzimin” që paraqesin mjetet superfuqishme të AI dhe bëri thirrje për një pauzë të menjëhershme në trajnimin e çdo sistemi më të fuqishëm se GPT-4 i OpenAI, modeli kryesor në treg.

Lexo më tej: Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI 

Të hënën, Musk tha se startup-i i tij i inteligjencës artificiale, xAI, po trajnonte një version të dytë të modelit të tij Grok “që ne mendojmë se duhet të jetë më i mirë se GPT-4”. Ai duhet të jetë gati deri në maj dhe do të pasohet nga një model i ri me linja më të fuqishme, shtoi ai.

Musk ka zhvendosur më shumë kohë dhe burime te xAI gjatë vitit të kaluar. Ajo po kërkon të mbledhë miliarda dollarë nga investitorët në Shtetet e Bashkuara, Lindjen e Mesme dhe Hong Kong për të konkurruar me OpenAI, në një raund financimi që do ta vlerësonte kompaninë në 18 miliardë dollarë, sipas njerëzve me njohuri për procesin.

Musk ka luajtur një rol qendror dhe shpesh të diskutueshëm në zhvillimin e mjeteve të reja të AI gjatë dekadës së fundit.

Ai bashkëthemeloi OpenAI në vitin 2015, por u largua nga kompania në 2018 pasi u përplas me CEO dhe bashkëthemelues Sam Altman për drejtimin e kërkimit.

Musk paditi OpenAI dhe Altman për shkelje të kontratës në mars, duke pretenduar se ata komprometuan misionin e deklaruar të startup-it për ndërtimin e inteligjencës artificiale për të përfituar njerëzimin – një pretendim që OpenAI e mohoi me forcë, raporton Financial Times.3 Comments

  1. TE GJITH DIN TA FLASIN GJUHEN E KOMUNIKIMIT PAVARSISHT RACES ,POR TE RRALL JAN QE E VLERSOJN NE VLEREN QE DUHET MENDIMIN FJALEN VEPREN , QE RENDIMENTI TE JET DOBI PA DEM thotë:

    PYTJET TE NJERZIT KAN TE BEJNE PER GJERA TE PRETENDYARA SUPERIORE MBI TE JAN ,KY KRIJIM I JUAJI A KA NE SISTEMIN E TIJE ORGANIK IMUNITET VLERA SIC KA NJERIU MESHIR DURIM NDJESHMERI ETJE ,NESE JO ,KY KRIJIM ,PER PAK KOH DO MARR EMRIN , JO I PERSHTATSHEM , RENDIMENTAL PER SISTEMIN NDERGJALLESOR, PASI JEMI NJE KRIJIM UNIK ME FUNKSION NDERGJALLESOR UNIK KU GJITHCKA KA IMUNITET INSTINKT NDJESHMERI VLER ,MAS ,POR DHE NJERIU SI KRIJES CDO SHPIKJE QE BEN ,E BEN ME QELLIM PERFITIMI POR SUKSESIN E GJEN DUKE U PERSHTATUR ,ME KUFIJT E SISTEMIT UNIK FUNKSIONAL NDERGJALLESOR MBASI ATY JAN BURIMET BAZE TE EKZISTENCES MIRQENJES JETES ,NESE NE SI NJEREZ ME INDET TONA VEPRAT TONA DALIM NGA KUPTIMI KUFIJVE IMUNITARE ,SI EKUJLIBER ,SHKATRROJM FUNKSIONIN NDERGJALLESOR DHE MBYLLIM BURIMET E JETES VETSHKATRROHEMI, DUKE BER NJERZIMI SHPIKJE DHE ZHVILLIM PA MAS ARRITEM TEK RENDIMENTI PROBLEM MBI PROBLEM PASI ZGJILLJA ESHTE KUFI MAS HAK VLERA LILLJE ME ZOTIN ,NUK KTHEM SE ZHVILLIMI NUK DUHET CILIN DO EMER TE KET ,POR MENAXHIMI DHE PERSOSMERIJA CILESIS ,KJO CON NE EKUJLIBER

  2. NESE TEKNOLOGJIJA NUK ZHVILLOHET PARALEL ME VLERA DHE NESE NUK KA POLITIKA DHE DISIPLINA LIGJORE QE RUAJN CAQET TEKNOLOGJIS I HUMBET VLERA I HUMBET DOBIJA,S thotë:

    SOT PO SHOHIM REKLAMIME PER ZHVILLIM ,TE MAHNITESHME ,DOMOSDOSHEME POR JAN PA NDERGJEGJE ,KJO ME SHUM E DEMTON NJERZIMIN SE SA I JEP DOBI,VERTET TEKNOLOGJIJA LEHTESON SHKURTON KOHE ,DHE SJELL SILESI ,POR NE KUSHTET E KONKURENCES QE VILLET MENDIMI,KY ZOTERIJA E NXJERR GJITH NJERZIMIN ,SI SKLLEVER TE TIJE,VERTET CELULARI ESHTE I DDOBISHEM PER KOMUNIKIM ,POR KUR DALIN TE FSHEHTAT E VEPRIMTARIS I VILLET VEPRIMTARIJA AKTIVITETIT PERSONIT I NDALET PERPARIMI ,PADYSHIM KESHTU ESHTE CDO TEKNOLOGJI AVANCIM CILIDO EMER TI VIHET, PER AQ KOH SA NUK KA STRATEGJI POLITIKA PER ORGANIZIMIN E JETES NJERZORE NGA CDO KENDVESHTRIM PER TI LLENE QARTESI GJALLERI SIGURI ZGJILLJE SHPRES SHPETIM NJERIUT SOT SI MUND TI BESOHET TEKNOLOGJIS KU TASHPE PO RRENOHEN LIRIT TE DREJTAT

  3. NJERZIT E TEORIVE DHE TEKNOLOGJIVE ,KURR SMUND TE TRIUMFOJN MBI SISTEMIN NDERGJALLESOR, thotë:

    OSE DO TI PERSHTATEN OSE DO VETSHKATRROHEN , NESE GJAT NJE SHEKULLI TEORICENTET DHAN LEKSIONE ,SE SA TE VERTETA ISHIN I VERTETOJ ZHVILLIMI ,KURSE TANI TEKNOLOGJET,PO ,HAPIN SHTIGJE PA FUND ,POR SUKSESIN E TREGOJN VLERAT,MENAXHIMI ,DHE ECURIT ,NUK DON SHUM KOH TA VERTETOJM DREJT APSOLUTIZEM NJERZOR APO TEKNOLOGJIK NUK EKZISTON

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *