• |
ide | kryesore

E habitshme, FSHF ndryshon skemën me kampionatin në vazhdim: “Final 4” futet edhe për femrat

Sport
Final 4Mund të tregohet si skuadrat janë në lojë, apo sa skuadrat janë të përfshira dhe në rivalitet, por fakt është se edhe Egnatia kryesuese ka 6 humbje, ndërsa e katërta 11, tregues i qartë se rezultatet e 36 javëve nuk janë më aq të rëndësishme. E megjithatë formula “Final 4”, risia e FSHF-së në këtë edicion futbollistik, nuk do të aplikohet vetëm në Superiore për djem, por edhe në kampionatin e vajzave. E madje, duke ndryshuar rregullat e lojës me kampionatin në fund. Kur kanë mbetur edhe dy javë nga epilogu i këtij sezoni futbollistik në kampionatin e vajzave, katër skuadrat që do të jenë pjesë e “Final 4” janë shpallur tashmë, falë renditjes.

Vllaznia, Apolonia, Partizani e Tirana janë katër ekipet që do të luajnë në “Final 4”, nga ku do të shpallet edhe skuadra kampione e sezonit futbollistik 2023-2024.

Lexo më tej: Në fillim Finalja e Kupës së Shqipërisë, pastaj garat e Final 4: akti i fundit në 14 maj në Tiranë

Si do të funksionojë skema?

Pasi të përfundojnë edhe ndeshjet e mbetura të këtij edicioni, skuadrat e renditura nё vendin e parё, dytё, tretë dhe të katërt, do të zhvillojnë ndeshje play off sipas shortit më poshtë, që do të hidhet pas përfundimit të fazës së dytë:

Në vazon e parë do të jenë ekipet e renditura në vendin e 1-rë dhe të 2-të ;
Në vazon e dytë do të jenë ekipet e renditura në vendin e 3-të dhe të 4-të.
Ndeshjet do të zhvillohen me takime vajtje-ardhje, teksa sfidat e para do të zhvillohen në fushën e ekipeve të renditura më poshtë në renditje. Në rast barazimi tё pikёve pas dy takimeve tё lojës sё rregullt, skuadra e renditur mё mirё nё klasifikim kualifikohet pёr nё ndeshjen finale.

Finalja e madhe që do të përcaktojë edhe kampionen e këtij edicioni do të luhet më 11 maj në “Shtëpinë e Futbollit”. Sakaq, dy ekipet që nuk kalojnë në finale do të zhvillojnë një ndeshje me një takim, për të përcaktuar vendin e tretë dhe të katërt, me ndeshjen që do të luhet po në “Shtëpinë e Futbollit”.

Ekipi kampion i “Abissnet Superiore” për vajza do të përfaqësojë Shqipërinë në raundin para-eliminator në UEFA Champions League.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *