• |
ide | kryesore

Ndizet keq mes Veliajt dhe Baton Haxhiut: “Je maja e një sistemi hajdutësh”

Arkiva, Kryesore
Baton Veliaj Spak


Erion Veliaj doli nga ndërtesa e SPAK me lajthitje të ngjashme me ato të Ilir Metës. Pasi Dumani e nxori në gënjeshtër, se e kishin thirrur dhe nuk ishte paraqitur me vullnet të lirë në Prokurorinë Speciale, pasi e lanë të priste një orë tek dera, pasi e mbajtën 8 orë brenda, “Lali” s’gjeti mënyrë më të mirë sesa të sulmonte gazetarët.

Që në mëngjes propogandistët e bashkisë patën shpërndarë një fotomontazh me disa gazetarë, bashkimi i të cilëve si armiq të lalit i bënte nder këtij të fundit.

Mes të shumtëve që Veliaj ka sulmuar ka qenë edhe Baton Haxhiu i cili i është përgjigjur flakë për flakë sulmeve të kryebashkiakut. Një natë më parë Haxhiu deklaroi tek gazetari Çim Peka se, nëse do të kishte qenë ai në vendin e Veliajt, ai do të kishte dhënë dorëheqjen pas skandaleve të shumta që i kanë ndodhur. Kaq mjaftoi që me të dalë nga dera e SPAK, në një monolog të përçartë, Lali ta sulmonte.

Andi Bushati: Unë si dëshmitar i përplasjes së Batonit me Lalin

Duke komentuar emisionet e mbrëmjes së një dite më parë, Veliaj tha se secili prej analistëve që e sulmon, nuk ka shqetësimin e qytetarëve, por e bën për favoreve personale që nuk ua jep bashkia e Tiranës.

“E di ai tjetri çfarë ka kërkuar për sondazhet që nuk i bën dhe faturon shifra të panevojshme dhe kur nuk e duan në Kosovë, në Shqipëri nuk e duan aspak” tha ai duke bërë termometrin e dashurisë njerëzore në adresë Haxhiut.

Duket se thirrja për dorëheqje, e ardhur nga një gazetar që i shpreh pa ngurim qëndrimet pro kësaj mazhorance dhe sidomos ndaj Edi Ramës, i kishte djegur disafish kryebashkiakut, prandaj ai e futi atë në grupin e atyre që kërkojnë favore personale. 

Por i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Baton Haxhiut i cili e etiketon Veliajn si majën e piramidës “së një sistemi të frikshëm të vjedhjes sistematike, shkëmbimit të shërbimeve për interesa të ngushta dhe dhënies së favoreve ekonomike”: “Nëse ‘Lali’ në majë të skemave kriminale mendon se unë duhet ta kursej nga kërkesa dorëheqje edhe në kushte kur tërë të emëruarit e tij janë përfshirë në hetim mëse të merituar kriminal, atëherë ai nuk është thjeshtë gabim, sepse shembulli i punës sime për tridhjetë vite në gazetari dhe angazhime publike tregon krejtësisht të kundërtën.

Armand Shkullaku: Rama-Veliaj, këta shenjtorë që po tradhëtohen nga dishepujt e tyre

Po ashtu, gënjeshtra e tij se unë i paskam kërkuar ‘sondazhe’ me çmime të ‘panevojshme’ nuk shpërfaq thjeshtë brendësinë e një njeriu paskrupuj dhe mashtruesi.

Fundja, unë me Erion Veliajn kam bërë vetëm biseda shumë sipërfaqësore në gjithsej dy apo tre takime për tërë jetën time, sepse mungesa e personalitetit moral dhe cektësia e tij politike kanë shkaktuar brenda meje vazhdimisht një dëshirë të papërmbajtshme për të qëndruar sa më larg tij.

Sidoqoftë, shpikja e tij se kritika e ime buron nga mospërmbushja e disa kërkesave për ‘sondazhe’ me ‘çmime të panevojshme’ shpërfaq nënvetëdijen e korruptuar të të parit të kryeqytetit të Shqipërisë” thuhet në reagimin e Haxhiut.

Përgjimet/ A ishte Erjon Veliaj pronari i vërtetë i kompanisë “5D”? 

Botuesi i Albanian Post cilëson se Veliaj gjendet sot “në një situatë të dëshpëruar” dhe ai i bën sfidë duke  ngritur një pyetje:

“Mirë, Erion, e zëmë për një çast se të gjithë ne jemi edhe të poshtër, edhe maskarenj dhe asgjë hiç më shumë se një llum.

A e ndryshon kjo faktin se një kryetari të cilit i bien të gjithë drejtorët me rëndësi në një proces gjyqësor për skema kriminale, një figure politike e cili po ashtu është nën hetim nga SPAK dhe njeriu kryesor në krye të aferës së djegësëve duhet dhënë dorëheqje në një shoqëri të mirëfilltë demokratike? Aspak.

Në fakt, dorëheqja është më e pakta sepse në një rrethanë normale do ishe prej kohësh i mbyllur në një hapësirë të ngushtë pas grilash.

Prandaj, në vend të luftërave shterpe për tërheqje të vëmendjeve të audiencave të militantëve patronazhistë, është më e udhës që diskutimi për këtë çështje të ndodhë brenda një kornize demokratike, sado e vështirë të jetë një ndërmarrje e tillë për ty”…

Ola Xama: Veliaj në rastin më të keq bashkëpunëtor, në më të mirin i paaftë

Përpos asaj që pohon Baton Haxhiu ka edhe një pyetje që ai se përmend. Le të abuzojmë një moment se ata që akuzojnë Veliajn janë matrapazë. Shumë prej tyre janë opozitarë. Por ama Baton Haxhiu nuk është i tillë. Ai është një mbështetës i kësaj maxhorance. Pra, i bie se kur ai flet pro Ramës, qenka Rama qe e paskësh blerë. Autogol më të madh për një manipulator me mendjen e një nxënësi filloreje nuk ka. Veliaj sa herë flet pëson Bommerang. Dhe e vërteta se pse atë po e lëshojnë të gjithë, madje edhe të vetët, nuk ka të bëjë me shitjen apo blerjen, po thjesht me faktin se po shtohen radhët e atyre që u vjen ndot nga vetja të vazhdojnë të mbrojnë Lalin.

©Lapsi.al


47 Comments

  1. Vetem ne Shqiperi ka njerez qe mbeshtesin nje Vemje te tille si ky qenie njerzore pa dinjitet.
   Kjo do te thote qe shqiptaret ja prapa 100 vjet nga Europa dhe qyteterimi si mentalitet.
   Keshtu me kete mentality po edukojne edhe femijte e tyre “ Pa dinjitet “ veç per nje kocke per te lepire .
   Popull BYTHELEPIRES KURRE NUK DO EC PERPARA!

   1. Shqiptaret vetem per droge, zhveshje lakuriq, shkerdhim masiv, degjenerim, parada gay, mbajtje qensh ne shtepi dhe hazdisje neper pube dhe disko ja ka kaluar gjithe Amerikes dge Evropes ndersa per gjerat e verteta demokratike dhe per te luftuar per te drejtat e veta ka ngelur me keq se ne kohen e Turqise. Ata kane marre te keqijat e Perendimit duke i perzier me te keqijat e kultures tone duke bere nje kulture mbytese dhe shkaterruese. Shqiptaret duhet te benin te kunderten duke ruajtur gjithe re mirat e kuktures sone dhe duke marre me te mirat e kultures Perendimore

  2. Unë mendojë se në Tiranë, pak a po shumë janë të gjith në një thes, të gjith për interesatë e tyrë peronalë dhe familjarë. (Politikanët????në qoftë se mundëm që ti quamë politikan?) , gazetaret, (oligarket?) a po biznesmen të medhën në qoftë se mundëm që ti quamë biznesmen se pse shumica dermuse e tyrë janë trafikant drogë dhe prostututsjoni, dhe jo biznesmen. Ka shumë shumë shumë pak Gazetar që mbronë iteresin puplikê sot në Shqiprie janë hajdutë, interesa gjinë të njëres pale ose palës tjeter kaqë e thjeshtë ështe. Altin Dumani dhe SPAK jemi me ju na shpetoni nga këta horra pa dallimë..

   1. Shqiptaret vetem per droge, zhveshje lakuriq, shkerdhim masiv, degjenerim, parada gay, mbajtje qensh ne shtepi dhe hazdisje neper pube dhe disko ja ka kaluar gjithe Amerikes dhe Evropes ndersa per gjerat e verteta demokratike dhe per te luftuar per te drejtat e veta ka ngelur me keq se ne kohen e Turqise. Ata kane marre te keqijat e Perendimit duke i perzier me te keqijat e kultures tone duke bere nje kulture mbytese dhe shkaterruese. Shqiptaret duhet te benin te kunderten duke ruajtur gjithe te mirat e kultures sone dhe duke marre me te mirat e kultures Perendimore

 1. Po foli baton stanishiçi zere se ka fol rama
  Lali e paska te bita e sumës,

  Lali dhpëton vetëm po ra rama nga pushteti…

  Lali ramës apo rama lalit?

  Po jo
  Po jo
  Po jo

  Unë them që sorros do mbështesë lalin,

 2. Dakord, por analiza e kësaj është shumë e shkurtër. Me dy fjali e përmbledh:

  Përkrahësi i Ramës Baton Haxhija kërkon dorëheqjen e Erjon Veliajt. Veliaj inkriminon veten dhe Haxhiajn duke përmendur tentativa korruptive nga ky i fundit që deri tani nuk janë denoncuar nga Veliaj. Luftë civile në PS?

  Ok, tre fjali, jo dy.

 3. Trekendshi i vermutes po puno fort.kjo eshte analiza. Sala. Rama. Likja trekendsh. Vetem gjigandi lul bahsa i mund trekendshin

  1. ti i ores 00:10; nuk ja marrim dot ne goje se eshte per momentin thelle te bajamet e tua. keto jane kushtet, skemi cbejme

 4. “My father always used to say, “Don’t raise your voice. Improve your argument.” Good sense does not always lie with the loudest shouters, nor can we say that a large, unruly crowd is always the best arbiter of what is right. (Dale Carnegie)

  “Honesty is a very expensive gift, Don’t expect it from cheap people.” (Warren Buffet)

  “A rational man never distorts or corrupts his own standards and judgment in order to appeal to the irrationality, stupidity, or dishonesty of others.” (Ayn Rand)

 5. Bushat ke haruar te shkruash me te bukuren krahasim qe I beri batoni veliajt me ate te te penduarit ne filmin tradhetari qe mua spo me vjen emri tani

   1. Tommaso Buscetta eshte Veliaj , Rama eshte Totò Riina.
    Pushtetare te dente ne Shqiperine post komuniste.

 6. S’besoj se Rama do prese qe Veliaj te arrestohet ne detyre, ai duhet ta shkarkoje sepse tashme edhe shkuarja ne SPAK ka kosto elektorale! Rama me ane te zerit kritik te Batonit po ben gati shkarkimin, argumenti e perdor Batoni jane shume populiste, normale dhe eshte i arsyeshem! Erioni eshte mberthyer keq nga endrra per tu bere KM, por dihej qe Rama nuk mund te beje vetevrasje e te lere nje qen bastard te tille ne drejtim te PS

 7. Është me të vërtetë enigmë se si është e mundur që SPAK me të gjitha ato çfarë ka bërë Erioni, nuk e kishte thirrur ate asnjëherë deri tani për hetim.
  Ndërkaq enigmë mbetet edhe fakti që SPAK e kreu i tij Dunani, nuk ndërmori asnjë veprim ligjor ndaj Metës për ofendimet ekstreme të deklaruara publikisht.
  Mesa dihet , me ligj dënohet çdo qytetar që ofendon një polic gjatë kryerjes së detyrës së tij, sëpaku me një gjobë.

  Pra nëse Meta i ofendoi publikisht prokurorët duke i quajtur budallej e teveqelë, Erioni bëri të kundërtën duke i lavdëruar e bile duke i quajtur “miqtë” e “kolegët” e tij.

  Një pjesë e madhe e mediave i kanë cilësuar që të dy si të korruptuar e “hajdutë”

  Nga kush janë ofenduar më shumë prokurorët e SPAK, nga një hajdut që i shan si budallej, apo nga një hajdut që i shpall si kolegë ?

   1. “Liria e fjalës” ???????
    Qënka “liri e fjalës” ta ofendosh e ta shash tjetrin me gjuhë rrugaçësh vetëm se nuk mendon me trurin tënd primitiv ?
    Pikërisht në këtë përmbysje të misionit të lirive demokratike e ka burimin korrupsioni e krimi në Shqipëri.
    Si pasojë e kësaj “lirie të fjalës”, janë vrarë me njeri tjetrin qindra e qindra rrugeçër si ti
    Demokraci nuk do të thotë se kur nuk të punon truri për të arsyetuar e për të dhënë mendimin tënd “të lirë” për diçka, shkruan si një rrugaç me sharje banale.

 8. O Batonoviç o rracë e poshtër tani tu hapën sytë dhe veshët për këta hajdutët ku deri dje haje mut i mbroje me fanatizëm,apo e ka mirë Lali Fiku,nuk do kesh lëpirë ndonjë kockë dhe tani ke filluar te hash jashtqitje.

  1. Që është porosi e Ramës për Batonin as që diskutohet.
   Sepse jo më shumë se ditën e hënë ai prap përdridhej për Lalin duke e quajtur të mirë qenë që do paraqitej vetë në Spak e duke mos pranuar që ai kishte thirrje për paraqitje. Tani që u sqaruan gjërat dhe ndonjë e Ramës bënë që Batoni të ndryshojë komplet opinion.
   Por dhe shfryrja e Lalit në monologun e tij pasi doli nga Spak tregon që tani politikisht është një barrë e madhe për Ramën e kështu duhet eliminuar.

 9. Familia e Sorres familje e degjeneruar gjer ne maje.Shkurt poristituta nuk behet njeri o Edvin super prostituta.

 10. Edhe lali eri plehra do ja hedhe me ca “vizita” te “koleget” sa kohe qe kryemostra ben sikur i ka lene dore te lire spak-ut. Se esht “parimor” i madh ja le drejtesise punet e drejtesise , Drejtesia e reformiar nuk e di akoma se KM i ka dhene bonus inceneratorit pa u themelu kompania e pa u shpall fitues … Kjo eshtw edhe arsyeja qe lal plehu i quan kolege ata te bkh dhe marrjen ne pyetje e quan bashkbisedim… Vetem kur te permbysen do e kuptojme sa shume kane vjedhur e si i kane ndare , depozituar dhe perdorur…

  1. Akuzatorët e narko-shtetit, miq me narko-trafikantët

   Po cilët janë lidhjet e tyre në Shqipëri?

   Djali i ish-Kryeministrit Shkëlzen Berisha është parë nën shoqërinë e familjes Osmani në hotele luksoze, siç ka qenë rasti i vitit 2016, në Ritzi Restaurant Puerto Portals.

   Kjo foto tregon Shkëlzen Berishën, i biri i Sali Berishës, akuzatori i madh i “narko-shtetit shqiptar” me një nga vëllezërit Osmani, konkretisht Bekim Osmanin, kokën e grupit që 7 prokurori europiane dhe amerikanët e akuzojnë për trafik droge dhe pastrim parash.

 11. Na mbyti provinca , hajdut i liçensuar, po kur ben si djale trendy, ok ore i shplare, fajin e kagallofi gjate qe ka dale jashte cdo parashikimi.

 12. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER thotë:

  YMER KELLIRE BYTHA QIN LALI ERIN BATON HAXHIUA PAMELA ANDERSON EDI RAMA LEDJON LICO ARBANA OSMANI CIM PEKA ALEKSANDER CIPA

 13. Ky Erion eshte monster djale kryekurve dhe i pabese ,vetem propagande ben .
  E ka kthyer bashkine vetem ne gjobavensa.

 14. normal qe eshte merzit lali me Batonin….se i ka dhene qyl nje apartament para 4 vitesh, vetem qe ta kishte mire me batonin!!

 15. Duke lexuar këtë shkrim me personazh kryesor Batonin, po mendoja :
  Çfarë do të ndodhte nëse Kosova do të kishtë për kryeministër Batonin ?
  Më së paku Kosova do të kishte si president Vuçiçin.

 16. Lajmi i fundit vjen nga Ylli Rakipi, i cili dje në emisionin e tij deklaroi se kohë më parë kishte gjetur bashkë në një restorant në një tavolinë Çim Pekën, Shkëlzen Berishën dhe Erion Veliajn, pikërisht Lali Erin që Saliu sot e quan hajn. Por kjo deklaratë nuk i shpëtoi Çimit i cili edhe pse qe duke drejtuar emisionin e vet te Syri, i çon sms Belind Këlliçit për të mohuar prezencën e Shkëlzenit te restoranti. Por fakti është që kullat te Ali Demi Shkëlzeni me Bekteshin i ka bërë. Dhe në 11 vite qeverisje rilindase, Shkëlzeni është pasuruar kurse shqiptarët janë varfëruar dhe shpopulluar.Shqiptarët ngelën papunë në opozitë kurse fëmijët e tij dhe Armina jo, madje Arminën e marrin edhe në TV opozitare apo pro rilindase nëpër ekrane për të dhënë mend. Pra, Berishët kanë akses kudo, si te oligarkët e si te pronarët e mediave të çdo krahu politik.

  P.S: Ndërkohë Ylli i ktheu përgjigje Çimit se nuk është kalama që të gënjejë për gjëra të tilla.

  1. E shoh shumë të drejtë shqetësimin që shprehet në këtë koment me abuzimin e madh që bëjnë shumë media shqiptare, që veç për të marë klikime , postojnë në YOUTUBE tituj lajmesh të reme bombastike.
   Këto ditët e fundit ka tërhequr vëmëndjen një vrasje makabre e e një çifti të moshuar në një fshat të Dropullit.
   Duke naviguar në Youtube, ndesh një titull të një video ku shkruhej :
   “U gjetën autorët e vrasjes në Dropull”
   E plikova menjëherë për të marrë vesh “zbulimin” e vrasësve.

   Dëgjova vetëm komente reporterësh të medias , që hamendësonin se kush mund të kenë qenë vrasësit, e asnjë “gjetje autorësh”.

   Të tilla lajme haptazi të gënjeshtra , duhet të jenë objekt kritike i shoqatave të mediave shqiptare pasi mediat lexohen apo dëgjohen nga miliona shqiptarë, përfshi edhe diasporën.
   Nuk e kam idenë për mekanizmin e përfitimit të parave për çdo plikim në media, por nëse këto media fitojnë shumëa të mëdha nga këto plikime , kjo më duket një formë vjedhje e hapur e paturpëshme.

   1. Përmenda vetëm këtë rast mashtrimi, por fenomeni i mashtrimit mediatik me tituj falsë , po bëhet gjithnjë e më i përhaput.
    Po të hapësh Yotube, së paku 30% e titujve përmendin fjalën “bombë”, thua se në Shqipëri paska shpërthyer ndonjë luftë bomabarduese.
    “Bomba” e avokatit Hidajet Beqiri :
    Mbrenda 24 orësh do të arrestohen ata politikanë që dëshirn ai ti shohë në burg.

 17. Lajmi te gazeta SOT, Titulli: Spartak Ngjela plas deklaratën ‘bombë’, zbulon tre pushtetarët shqiptarë me 1 miliardë dollarë pasuri: Ja ku i kanë “fshehur”..

  Ndërkohë, brenda shkrimit, Spartak Ngjela: Nuk di emra, por një nga ekspertët më tha se ka tre pushtetarë të nivelit të lartë që kanë nga 1 miliardë dollarë në perëndim, në banka.

  P.S: Këto quhet lajme me gënjeshtra sa për klikime. Media normalisht s’duhet të arrijë në këto nivele. Tituj kot sa për klikime. Aq më shumë nga një spekulant di Tak Ngjela , që thotë ekspertët dhe nuk dihet se cilët ekspertë dhe ku është marrë ky info, pra ku janë paratë saktësisht, psh në Zvicër, Qipro apo offshore të tjera. Pra spekulim i pastër, që një avokat normalisht s’duhet të bëjë. Që pushtetarët në 30 vite janë të korruptuar e dimë, s’ka nevojë të na e thonë Taku. Puna është kush sjell fakte e lajme të vërteta. Më e forta e Takut është kur komenton strategjitë e banorëve të Big Brotherit dhe kë sheh ai fitues.!!!

 18. Veliaj eshte aq skuth i ndyre sa edhe dy bastarde te poshter si Rama dhe Baton baxhella i ben te duken simpatikw ne syte e njerezve.

 19. 3 Jane rugezgjidhjet e erion bajges 1) te behet i penduari i drejtesise si kolegu i vet Nuredin Dumani dhe ti mare me vete ne hale te gjithe rilindasit. 2) neqoftese nuk ka kurajo,dhe ka frike nga edmuti te aratiset si kolegu i vet ametaj. 3) dhe per te miren e tij dhe te ghithe shqiptareve zgjidhja me e mire do te ishte te vriste veten faji do i mbeste berishes dhe eri do te shpallet hero, ku qeveria me nje vendim te posacem halete buze lanes do te quhen halete e erion veliajt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *