• |
ide | kryesore

Rama-Veliaj, këta shenjtorë që po tradhëtohen nga dishepujt e tyre

1, 2, IdeReagimi kryeministrit dhe kryetarit të Bashksië së Tiranës, në lidhje me korrupsionin e frikshëm në qeverisjen e kryeqytetit, tregon se krerët e organizatës së Rilindjes kanë arritur në pikën ku nuk iu bëhet më vonë se sa të besueshëm mund të jenë në justifikimin e tyre dhe se çfarë mund të mendojnë ata që i votojnë. Rama dhe Veliaj këpusin të njëjtat kopaçe, pa e vrarë mendjen se qytetarët nuk janë dele që mund të përtypin broçkullat e tyre të pafajësisë, ndërsa sistemi i kalbur i një qeverisje mafioze është i qartë për të gjithë.

Nëse dikur Rilindja ishte përpjekur ta ruante një farë cipe të asaj që quhet përgjegjësi politike, tashmë ajo ka plasur fare. Pasi kanë bërë për budallenj “heronjtë” e SPAK-ut (kuptohet me dëshirën e plotë të tyre) Rama e Veliaj po i marrin dhe shqiptarët për budallenj me argumentin se “ç’punë kemi ne, me çfarë bëhet poshtë nesh”. Çështja është se në këtë vend të vogël, si prokurorët e SPAK ashtu dhe çdo qytetar i thjeshtë, e ka të qartë skemën me të cilën operon organizata e Rilindjes. Qindra milionë euro që rrjedhin nga tendera, konçensione e PPP dhe shkojnë për të pasuruar disa, për t’u përdorur në zgjedhje, për të blerë media e gazetarë, nuk lëvizin nga inisiativa e disa individëve që abuzojnë me postin, por janë mekanizmi, i cili garanton pushtetin e kupolës së Rilindjes.

Lexo më tej: Pse Veliaj po sillet si fajtor 

Do të mjaftonte një logjikë fare e thjeshtë për të kuptuar se përse fjalimet patetike të Ramës apo Veliajt janë qesharake dhe nuk bindin askënd. Si njëri dhe tjetri nuk u gjendën përballë një skandali që shpërtheu papritur. Ata nuk u kapën në befasi nga një skemë e fshehtë dhe e sofistikuar korrupsioni, që vartësit e tyre kishin thurrur në konspiracion të plotë. Si në rastin e skandaleve të qeverisë, ashtu dhe në ato të bashkisë, prej vitesh ishte dhënë alarmi nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, opozita dhe media se miliona euro po abuzoheshin hapur ditën për diell. Por askush nuk mori mundimin t’i verifikojë këto akuza, madje përkundrazi bënë avokatinë e tyre, sepse sistemi dhe organizata nuk duhej të dekurajoheshin. Ndërsa kur ndonjë prej ushtarëve të Rilindjes binte në rrjetën e drejtësisë, formula magjike ishte: Partia Socialiste nuk është zyrë avokatie.

Lexo më tej: Korrupsioni/ Alibitë e Veliajt, kopje e shfajësimeve të Edi Ramës 

Mbledhja e asamblesë së PS tek inceneratori i Elbasanit, shëtitja e kryeministrit nëpër studio televizive e spitale me bisturi në dorë, mbrojtja publike nga Velia e drejtorëve që bënin tendera për kompaninë e tyre, ishin pikërisht strategjia për t’u dhënë zemër atyre që “vjedhin Shqipërinë për të vjedhur vota dhe vjedhin vota për të vjedhur Shqipërinë”. Përndryshe si mund të shpjegohet që kryeministri dhe kryebashkiaku, këta njerëz të punës dhe me shije të lartë, nuk pyetën kush ishin biznesmenët që do të menaxhonin dhjetra milionë euro nga buxheti i një vendi të varfër.

Si ka mundësi që një projekt që shkonte deri në 430 milion euro (inceneratorët) iu besua disa individëve pa emër e përvojë në këtë fushë? Si doli një murator nga Italia që fitoi besimin e liderit sqimatar për koncesionin e sterilizimit apo një bukëpjekës i ngratë që mposhti gjithë kompanitë e mëdha për të trimfuar në tenderat disa milionëshe të Bashkisë? A nuk u befasuan ata njëherë të vetme për këtë sukses të papritur të shtresës modeste të shoqërisë që do habiste dhe baballarët e ekonomisë së tregut? Mirë Edi Rama, se ndoshta në atë kohë ka patur halle shumë më të mëdha mbi supe si fjala vjen kriza në Bjellorusi apo pajtimi i Greqisë me Turqinë, po ky i bashkisë si nuk e takoi njëherë bukëpjekësin për ta reklamuar si model suksesi të njeriut të punës?

Gjithësesi, Rama dhe Veliaj mund të thonë përsëri se ç’punë kanë ata se si prokurohen paratë publike, kush i merr dhe ku i çon. Prokurorët e SPAK mund të jenë të kënaqur me këtë shpjegim, por qytetarët sigurisht që nuk janë dele. Nëse dikur jepej 20 përqindshi si tarifë korrupsioni për tenderimet publike, Rilindja e ka çuar nivelin ma nalt: krijon kompanitë e veta për ta marrë të plotë llokmën nga taksat e qytetarëve. Nëse dikur bëheshin manovrime me letra për të përcaktuar një garë, tani privati merr kodet e komisionit të vlerësimit për të hyrë vetë në procedurë e për t’u vetëshpallur fitues. Por përsëri udhëheqësit nuk kanë asnjë përgjegjësi.

Rama nuk ka përgjegjësi që ministrat hanë mollë e dardha. Zëvendëskryeministrja nuk ndjen asnjë barrë faji që drejtori i saj më i rëndësishëm i çonte paratë publike te kompania e tij. Ky i bashkisë është krenar që nuk ka ditur gjë që milionat e buxhetit shkonin tek biznesi i drejtorëve të tij. A mund të quhet shtet ky? Në mos për përgjegjësinë penale, por për atë politike, a do duhej të paktën të kërkonin falje dhe të ishin kokëulur?

Lexo më tej: Arrestimet në Bashki/ SPAK si magazinë fruta- perimesh 

T’ia faturosh rënien e shtetit disa vartësve, që janë thjesht ekzekutorët e organizatës, nuk është turp vetëm për ata që e bëjnë, por edhe për prokurorët e SPAK dhe për të gjithë ata që bëjnë sikur e besojnë. Është njësoj sikur një kumbar i mafias, që ndan punët dhe drejton organizatën, kur i kapen ushtarët, të dalë të thotë se përgjegjësia është individuale, se ai respekton ligjin dhe punon në shërbim të komunitetit. Këtu kemi arritur dhe s’kemi parë gjë akoma. ©lapsi.al43 Comments

 1. Artikull i shkelqyer, i drejperdrejte. Paragrafi i fundit eshte pershkrimi me i sakte i asaj qe po ndodh.

  Tani ta dalin mavite e te na tregojne perralla me Spak.

 2. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE ABC TV DERI SA KOL BALLA BALLA E MASTURBONTE NE SURRUT FRRYK CYPIN- TE TRE ZAGARET PO MBAHEN NE BIRUCE thotë:

  KADRI YMER KELLIRA SONTE DO JA FUTI KARIN NE BYTH

  FRRYKNCYPIT
  KOL KYCIT SALLAKS
  MUT VELIUT
  KAR BOLES BOLINO
  DENIS MINGES
  LENC VANGJELIT
  IDAJET BYTHQIRIT
  ROMEO KAR-a
  DRITAN HALE-s
  YLLI PATES
  ERVIS ILJAZAJT
  KRESHNIK SPAHIUT
  BATON STANISHQIT
  OLSI RAMES -VELLAIT TE GREG KRISTAQ RAMES
  ARBEN MECES
  FLOGERT MUTIT

  1. KADRI YMER KELLIRES I NDALOHET HYRJA NE KOSOVE SE PO I MBANE GOJA ERE MUTI DHE PO MAATURBON NE AMBIENTE PUBLIKE - VENDIM I ALBIN KURTIT thotë:

   KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH OLSI RAMES DHE MOS MASTURBO NEPER AMBIENTE PUBLIKE hahah haha

 3. Shkulak po perserit te njejta gjera prej dy javesh.
  Mundohesh qe te te jete ne vemendje por askush nuk e rruan.
  E keqja qe mbolli Berisha nuk ka zot qe ta shkuli.
  Rama po ecen ne te njejtat shtigje por tashme me eksperience hajdutesh elekronik dhe te pakten nuk dalin me kallash ne dore.
  Te hengert tenja se te keqen e ke nga brenda.
  Pse menduat qe demokracia do te vije pa korrupsion dhe kriminalitet?

 4. Është njësoj sikur një kumbar i mafias, që ndan punët dhe drejton organizatën, kur i kapen ushtarët, të dalë të thotë se përgjegjësia është individuale, se ai respekton ligjin dhe punon në shërbim të komunitetit.
  Këtu kemi arritur dhe s’kemi parë gjë akoma

  1. ZOTI BUSHATI SI DO TI VLERESONI KETA ZAGARET E TREDHUR NGA BOLET NGA EDI RAMA ? thotë:

   KADRI YMER KELLIREN
   KOL BALLEN -SALLAKS
   FRRYK CYPIN
   KAR BOLEN BOLINO

 5. Qëllimi ishte së pari që Berisha të shkonte në zyrat e Kuvendit, dhe të konsiderohej që kishte marrë pjesë në punimet e Kuvendit duke thyer mungesën gjashtë mujore që mund t’i rrezikojë mandatin dhe së dyti t’i jepej mesazh Gjykatës së Apelit që do merrte sot vendimin për masën e sigurisë së Berishës.

 6. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA E TALLIN KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE NUK I OFROHET AFER ASNJERI NE PLANET thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT MUT VELIUT OLSI RAMES GREG KRISTAQ RAMES EDI KRISTAQ RAMES DULLA KOTIT ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT E MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI

 7. Fajesia e ketyre zullumeve peshon me shume tek drejtesia tashme se tek shkelesit e ligjit qe eshte i gjithe ekzekutivi qendror dhe lokal, ashtu si dhe vete kryesia e Parlamentit. Me nje fjale shtetit i ka ngelur nje paterice e gjysem, me Drejtesine me Regji te ASPAKUT qe dikton vendimet gjyqesore pasi diktohen dhe vete nga ndonje rikan i interesuar, dhe opozita qe po lufton me shume pak mundesi qe i kane ngelur. Shpresa qendron fort tek aksioni opozitar.

 8. “A ia bëri mirë SPAK Berishës që e ‘burgosi’?” Bardhi: Unë e respektoj dhe mbështes fort drejtësinë,ky bythqiri i kavajes do ta beje qe salihu te vrase veten ne ballkon dhe shpellkaret lumneshi e lushaj ta quajne hero i demonkracise.

  1. Mavia
   Mavia esht nje organizat
   E cila esht e mbeshtetur ne dokumentacjon
   Per mbrojtjenlirin e te drejtave te Vorjo Ipiros te shkelura dhe te pa zbatuara nga shteti shqipetar
   Gjenerali

 9. Shkullak,

  Sikur te mos mbreshtesje Berishen si alternative te ketyre “shenjtoreve” aktuale, argumenti yt do te ishte shume me bindes !

  Sado te indinjohesh ti, nuk ngrihet njeri qe te rrezoje nje hajdut per te vene nje satrap. Aq me teper kur ky e dyti ka dhe nje vule amerike.

  Qytetarët, thua ti, nuk janë dele që mund të përtypin broçkullat e pafajësisë ! E vertete, po kjo vlen si per brockullat e pafajesise se Rames dhe per ato te Berishes. Per sa kohe nuk ka nje alternative te paperlyer, keta qytetare nuk kane nje arsye logjike perse te levizin.

  Po ti vazhdo indinjohu me akrobacite e Rames e Veliajt, nderkohe qe per vete nuk ngurron te besh pa fund per te mbrojtur “dinjitetin” e Sales.

    1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

     Më vjen keq për gomarin nqs do të ketë një pronar si “TI”, por gomarin mund ta mundosh, ta raskapitësh, edhe ta torturosh, por idiot nuk do të bëhet kurrë, biles një ditë edhe gomari do të rebelohet ndërsa “TI” dhe ata si ti do të jenë përherë skllevër!

     1. Kjo puna e mos-skllaverimit, qofte ndaj Rames, Sales, apo kujtdo tjeter eshte efektivisht gjeja me e rendesishme !

      Qofsh gomar, idiot, a cfare te duash ti, nqs arrin te clirohesh, une te heq kapelen (per aq sa vlen). Kam ca dyshime per kete, duke qene se te duken te Rames ata qe nuk pranojne Salen, por shpresen nuk e humbas.

 10. GEEG KRISTAQ RAMA DHE ARMAND SHKULAKU E TALLIN KEQ ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL KADRI YMER KELLIREN thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS SKENDER GERON XHAFAJT MINXHOZIT DENIS MINGES FRRYK CYPIT DHE EDI RAMES

 11. Bejleri kapet me pare ne dore tu ble vota dhe Lapsi na cau trapin per pafajesine e Bejlerit.
  Kur Rames dhe Veliajt i arrestohen drejtoret “shenjtore qe po tradhtohet nga dishepujt”

  Drejtoret ishalla flasin dhe loja hapet nga lart apo denohen qe te behet mesim per te tjeret. Po JO, ktij talibanit me mjeker nuk i intereson e mira publike, po sesi te kapi nonji kocke lart e poshte. Ajo vila ne rolling hills si u ble?

  1. O kar, ku u kap bejleri ? Ske asnjë provë, leket skishin asnjë gjurmë të bejlerit, asnjë komunikim të bejlerit, asnje qe ju ble vota nuk e pranoi aludimin dhe asnje nuk e njihte bejlerin eshte sajesa me rrezikshme të futesh në burg pa prova

   Apo ke ardhur të hash cerek suflaqen onfugshkerdhyer?

   1. Bejleri me nji ushtri avokatesh nga mbrapa u shpall fajtor. Nga dy nivele gjykatash dhe ti del ktu me na mush mendjen qe Bejleri eshte i pafajshem.
    Tani kush eshte kari me cerek sufllaqe? Po te jap nje hint. Ai nuk jam une.

 12. ARRESTOHET KADRI YMER KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH OLSI RAMES NE ZYRE TE LAL DHJERIT thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT ME FLOKE TE GJATA DHE BYTHEN ME LESH HAHAHA

  KADRI YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT!?
  KADRI YMER PO TE MBANE GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA TE OFROHET AFER

  KADRI YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA ?

  KADRI YMER KUR TE SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA ANDI BUSHATI TE ‘’NDIHMOJ’’ DUKE TE SHURRUAR NE SURRAT PER TA LARE GJAKUN HAHAHA

 13. ZOTI SHKULLAKU JU LUTEM JU DUHET TE JA GJENI NJE EMER PER KOL KYCIN SALLAKS ASHTU SI BERI ANDI BUSHATI ME YMER KADRI KELLIREN,

  ME MILIONA LEXUESE TE LAPSI.al JANE DUKE PRITUR PER KETE EMER JU LUTEM MOS E VONONI SHUME KETE EMER

 14. GREG KRISTAQ RAMA DHE ALBIN KURTI I TALLIN KEQ ZAGARET E EDI RAMES thotë:

  SKENDER GERON MINXHOZI DHE KOL KYCI SALLAKS JA FUSIN KARIN NE BYTH MENTOR NAZARKOS

  KADRI YMER KELLIRA JUA FUT KARIN NE BYTH KOL KYCIT SKENDER GERON MINXHOZIT DHE MENTOR NAZARKOS

 15. KADRI YMER KELLIRA ESHTE ARRESTUAR SOT :YMERI U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT NE ZYRE TE LAL DHJERIT thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT IDAJET BYTHQIRIT DENIS MINGES OLSI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE EDVIN RAMES

 16. Raporti i referohet hetimeve të SPAK-ut ndaj ish kryeministrit Sali Berisha për korrupsion, për të cilin ai është shpallur non-grata nga SHBA dhe Britania e Madhe dhe shton se krahu i tij politik “është shndërruar në një grup të dhunshëm, që duket se dëshiron të destabilizojë vendin, duke e bërë arrestimin e tij lajm të mirëpritur për shumë njerëz.”

 17. ARMAND SHKULLAKU DHE ANDI BUSHATI E TALLIN KEQ KADRI YMER KELLIREN thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KAR BOLES BOLINO FRRYL CYPIT EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 18. “Vajza e Saliit, vajza e Zhulalit, djali i Fariut protestojnë para bashkisë me parullën “Poshtë fëmijët e baballarëve”.
  Tani Edi Rama dihet që ka hyrë në politikë nga rruga me këmbët e veta, Erion Veliaj nga rruga, kurse këta s’kanë emër dhe thirren ende me emra të baballarëve”.O shkulLlak i rregullove problemin me banken per kredine e viles 570 mije euro,kishe kohe pa botuar nje shkrim duket qe kane ardhur parate e tjera nga rusia

 19. Sa drejtorë ishin të përfshirë në Gërdec? Sa ishin? Nuk bën vetëm vjedhje, por edhe pjekje të gjallë, në atë furrën e madhe të korrupsionit. Si doni ta quaj Gërdec SFSHD. Po në Lalëz sa drejtorë janë të përfshirë?

  Ta bëjmë një bilanc. Sa do dali 5D, 6D, 7D. Po në Porto Romano sa ishin të përfshirë? Po te klubi Partizani sa drejtorë të përfshirë? Minus 1, gjenerali, sepse nuk pranoi të firmos. Po në K6, sa janë përfshirë në Kardhiq?

 20. ANDI BUSHATI E TALL KEQ KADRI YMER KELLIREN TE CILIT I MBANE GOJA ERE MUTI DHE E TALLIN EDHE ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH DENIS MINGES FRRYK CYPIT MUT VELIUT OLSI RAMES DHE LAL DHJERIT

 21. Leonard Kadrimi, i akuzuar se bashkë me disa persona të tjerë, kanë tjetërsuar një tokë me sipërfaqe 448 mijë metër katrorë.

  Kadrimi është bashkëshorti i Jola Hysaj, sekretare për marrëdhëniet me publikun ne PD-në e Berishës.

 22. Për herë të parë ama, zhvillohej pritja me nderim ushtarak që iu bë kryeministrit para takimit me Presidentin Macron. Ky lloj nderimi nuk është bërë ndaj një kryeministri shqiptar më parë. Madje dhe për vetë Ramën, që është pritur disa herë në Elysee nga vetë Macron apo më parë nga Presidenti Hollande, kjo ka qenë një herë e parë me pritje ushtarake.Shpellkare e cecene mos u merzisni se salihu do ngordhe ne ballkon si nje Qen qe i sherben te zotit serb.

 23. KADRI YMER KELLIRE PSE JA BERE PUBLIKE DOSJEN E EDI RAMES SE GREG KRISTAQ RAMA ESHTE DJALI I KRISTAQ RAMES -EDI RAMA HAJDUT IKONASH NE PARIS ,INFO FATOS NANO HAHAH thotë:

  KADRI YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL KYCIT SALLAKS FRRYK CYPIT MUT VELIUT DENIS MINGES DHE ALEXANDER VUCIC

 24. Ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Flamur Noka, ka pranuar se ka marrë një ofertë zyrtare për të qenë agjent i UDB, duke qëndruar në ish- Jugosllavi në vitin 1991, dhe duke siguruar një punë të mirë atje.

  Në deklaratat e tij zyrtare para policisë shqiptare në vitin 1991, ai ka pranuar se UDB i ka bërë ofertë të qëndrojë në ish- Jugosllavi, duke i siguruar punë të mirë, por ai ka kërkuar të kthehet në Shqipëri.

  Në deklaratën e tij, nuk thuhet se ai nuk ka pranuar të punojë për UDB në Shqipëri.

 25. Po çfarë mund të pritet tjetër, nga një çingije që hidhet nga prehëri në prehër dhe spërdridhet për t’i dhënë kënaqësi padronit të radhës dhe për të marrë nga padroni i radhës pastaj atë vlerësimin e çingijes më të preferuar. Çfarë mund të bëjë tjetër, çfarë mund të presësh tjetër

 26. duhet të ndëshkohen tek korrupsioni dhe t’i konfiskohet gjithçka që këta i kanë vjedhur shqiptarëve. Nuk duhet vetëm burgu. Duhet t’u konfiskohet familjarëve të Berishës sidomos, të ndalohet së ushqyeri familja e Berishë me leje ndërtimi, të ndalohet edhe Ilir Meta me gjithë pasurimet që vazhdon t’i pastrojë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *