• |
ide | kryesore

Video/ Skandal në Verona-Torino, tifozi imiton përplasjen e avionit në Superga: ndërhyn klubi

Sport, Video
Verona


Një video e realizuar sot në Bentegodi gjatë ndeshjes Verona-Torino (rezultati final 1-2) po bën bujë në rrjetet sociale. Në video, shihen dy mbështetës verdheblu duke bërë gjeste të turpshme. I pari imiton gjestin e rrëzimit të një avioni (referenca e qartë për tragjedinë e Superga disa ditë nga përvjetori), i dyti prerjen e kokës. Incidenti nuk kaloi pa u vënë re as nga vetë klubi venet, i cili u distancua me një shënim në rrjetet sociale ku njoftonte masa drastike.

Lexo më tej: Tragjedia e Superga, 74 vjet më parë u rrëzua avioni i skuadrës. Cairo: “Sot kujtojmë Grande Torino”

Ky është shënimi i plotë: “Hellas Verona FC njofton se ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të identifikuar dhe larguar nga stadiumi subjektin që ishte protagonist sot, gjatë VeronaTorino, i gjesteve që nuk pasqyrojnë vlerat e këtij klubi dhe tifozëve të saj të mëdhenj”.

TRAGJEDIA

Ishte data 4 maj 1949 kur, pas një ndeshjeje miqësore në Lisbonë me Benfica, avioni që po sillte në shtëpi Grande Torino, u rrëzua në kodrën Superga. 31 persona humbën jetën dhe Italia papritur e gjeti veten duke vajtuar për një nga skuadrat më të forta të të gjitha kohërave. Një skuadër unike e aftë të fitonte 5 tituj radhazi në vitet 1940 dhe që alternohej mes fanellave të kaltra dhe granata. Kështu, sepse pothuajse të gjithë lojtarët e asaj Torino luanin gjithashtu për ekipin kombëtar.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *