• |
ide | kryesore

Identifikohet atentatori i kryeministrit sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

Arkiva, Lajme, Të funditShkrimtari 71 vjeçar Juraj Tsintula është autori i atentatit ndaj kryeministrit të Sllovakisë Robert Fico mesditën e sotme.

Shkrimtari i njohur e ka thirrur në emër kryeministrin para se ta qëllonte me armë zjarri.

“Robert, hajde këtu!”- mësohet të jetë shprehur 71 vjeçari para se ta plagoste kryeministrin teksa ky i fundit po bisedonte me disa prej mbështetësve të tij.

71-vjeçari është një nga themeluesit e klubit letrar DÚHA, në vitin 2005. Deri në vitin 2016 ka qenë kryetar i klubit dhe ka shkruar tre përmbledhje me poezi.

Që nga viti 2015 është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë.

Në vitin 2016, Tsintula punoi si roje sigurie në një qendër tregtare. Një ditë ai u dhunua nga një trafikant droge i cili shkaktoi një sherr në një supermarket. Ende nuk dihen arsyet që mund ta kenë shtyrë të merrte aktin ekstrem gjatë ditës së sotme (15 maj).5 Comments

  1. poeti eshte nje nga shpirtrat me te lartesuar dhe idealiste.

    Konfliktin njesoj si ne ne Shqiperi qendron tek instrumentalizimi qe diktatoret i bejne krimit te organizuar si shtpes te shpirtit dhe intelektit deri ne nje vdekje per se gjalli.

    e njejta gje qe dje ne komunizem dhe diktature behej me hetues, prokurore, torturues, gardiane, shume me shume behet sot kur shteti i eshte leshuar mafies, dhe vjen nje dite qe poeti nuk pranon me te behet viktima si zakonisht por per nje dite te vetme ndrron rolin.

    I lumte atij poeti. Ketu do bente shume me teper pune poezia e ketij lloji

  2. per te gjithe banden e rilindjes: ky quhet atentat politik. ndodh gjithmone kur nje diktator i veteshpallur kerkon me cdo kusht te shtypi popullin e tij permes krimit te organizuar

  3. Shkrimtar i njohur me 3 vjersha qe ka punu roje supermarketi. Tipik profil per disident politik. Pak a shume si LHO

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *